Kuchyně dle vašich představ (a možností)

Možná se to nezdá, ale v kuchyni trávíme poměrně dost času. A to pro naši pohodu dokonce v nejdůležitějších částech dne. Snídaně jako start do nového dne a večeře jako uklidnění po celodenním shonu.

Nepodceňujme tedy její zařízení. Měla by nám být příjemná, také praktická a v nejlepším případě prostorná a vzdušná. Klasické vymezení jedné místnosti jako kuchyně a jídelny v jednom je pomalu, ale jistě na ústupu. V dnešní době se preferuje velký otevřený prostor, který v sobě zahrnuje obývací pokoj, kuchyni a jídelnu v jednom. Toto řešení je vítáno hlavně lidmi, kteří v ní tráví čas. Nejsou odříznuti od dění v bytě, mohou sledovat televizi anebo si povídat s přáteli během přípravy občerstvení. Samozřejmě musíme počítat s dispozicemi bytu či domu. Prostor nenafoukneme, ale i na malé ploše se dá vytvořit kuchyně dle našich představ. Záleží jen na našem výběru a kombinačních schopnostech.

Výběr sestavené kuchyně

Jednou z možností je naměřit si kuchyňský prostor a vybrat si již sestavenou kuchyni. Dle možností může obsahovat i jídelní kout. Ten lze vestavět přímo do linky, při větším prostoru je možno vést linku podél stěny i stěn a uprostřed vytvořeného prostoru zasadit stůl nebo kombinaci stolu a další pracovní desky. Praktické je i oddělení jídelny, přičemž stolek budete používat jen na snídaně a svačiny či rychlý oběd. Provedení by mělo ladit s ostatním vybavením bytu. Nejčastějšími materiály předních ploch a desek jsou lamino, masiv, fólie nebo lak. Samozřejmě je v nabídce mnoho barev a typů od vyřezávaných ozdobných desek až po ty úplně hladké.

V kuchyňských studiích se setkáte s již hotovými konstrukcemi, padne-li vám nějaká do oka, můžete si ji okamžitě objednat. V naprosté většině případů nabízí studia i dovoz a montáž, záleží na konkrétní firmě, zda si za tyto služby připlatíte či nikoliv.

Kuchyně na míru

Poněkud volnější ruku vám dává možnost nechat si sestavit kuchyni na míru, tedy vytvořit jistou variantu toho, co vidíte v katalogu nebo přímo v obchodním domě s nábytkem, potažmo kuchyňských studiích. Postup je podobný jako v předešlém případě. Ve studiu si vyberete vhodnou sestavu, ale necháte si dle vašeho přání vyměnit barvu nebo tvar dvířek, desek, poliček apod.

V případě rohových kuchyní je dobré zamyslet se nad úložným prostorem. Prodejci nábytku nabízejí velmi praktické skříňky s vnitřní konstrukcí přímo do rohů. Sestava vám po otočení vyjede ze stěn, máte tedy dobrý přístup k uloženým věcem.

Sestavíme si sami

Jestliže máte šikovné ruce a dobré nápady, můžete si vyrobit svou kuchyni doma. Nakoupíte různé desky, ze kterých sestavíte linku. Nakombinujete s vhodným stolkem a židlemi. Vestavíte spotřebiče a dřez atd. Je to hodně práce, ale za to jste pánem či paní situace.

Celý výběr je jen na vás. V první řadě si musíte určit styl, ve kterém chcete celou místnost mít. Bude-li v barvě, kovu nebo dřevě. Navrhnete konstrukci a vymezíte prostor pro kuchyňskou linku s ohledem na postavení ledničky, mrazáku a sporáku. Počítat musíte s prostorem potřebným k otevírání dvířek, zásuvkami a také tepelnou kumulací. Není příliš vhodné postavit mrazák hned vedle trouby. Zohlednit byste také měli dostupnost, kdo by si přál pro kousek másla běhat přes celou místnost, i když je to esteticky nejvhodnější řešení. Jestliže máte konstrukci, nejlépe pevnou kovovou, přistoupíte k výběru desek, zásuvek a pracovní plochy. Ty se opět vyrábějí v různých provedeních. Dnes již není problém zakoupit je v jakékoliv barvě.

Velkou pozornost byste měli věnovat i nákupu dřezu a baterie. Doporučujeme v nerez provedení. Nejen že má dlouhou životnost, ale hodí se ke všem ostatním materiálům.

Pohrát si můžete i s materiálem dvířek přídatných skříněk. Velmi dobře vypadá například kombinace nazelenalého španělského skla, tmavého dřeva a nerez doplňků.

Výrobci jednotlivých součástí s tímto postupem počítají, většinou tedy budete mít ulehčenou práci, neb již v návodech bývá ukázáno, jak s díly pracovat a kuchyň sestavovat. Nejrůznější doporučení a rady dostanete též u výrobců nebo prodejců.

Nesmíme zapomenout na doplňky jako je samotné nádobí, vázy, ale také kávovary, váhy, držátka na ubrousky, párátka, a dále vhodné textilní doplňky. Tyto drobnosti mohou i z obyčejné kuchyně udělat moderní místnost, ale při špatném výběru mohou celý dojem pokazit.

Kuchyně je také obytná a reprezentativní část našeho domova. Věnujte jí pozornost, ona vám to oplatí. Vždyť samotné vaření a také stravování má být klidnou a radostnou událostí, při které se sejde celá rodina. Atmosféra takové večeře je k nezaplacení.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*