V kuchyni trávíme hodně času přípravou a vařením lahodných pokrmů. Co by v kuchyni nemělo chybět, jaké dispozice dodržet, aby se nám pracovalo dobře? Na to se zaměříme dnes.
Doby, kdy byly kuchyně místností oddělenou od veškerého dění domácnosti, jsou minulostí. Kuchyně se staly i součástí našeho společenského života, zařizujeme je s ohledem na ostatní interiér v bytě, chceme, aby působily útulně a přívětivě, nebo naopak jednoduše a moderně, sdružujeme je s obývacími prostory a ladíme do nejmenších detailů. Ale ať už v kuchyni popíjíme kávu s kamarádkou, nebo vedeme vášnivou debatu s drahou polovičkou, stále nesmíme zapomínat na to, že jsme v prostoru, kde se pracuje.
Masiv, nebo lamino?
Stojíte před otázkou, z jakého materiálu si pořídit kuchyňskou linku? Faktem zůstává, že starým plechovým linkám už odzvonilo, ačkoli se s nimi stále ještě mnohde setkáváme a někteří jejich majitelé na ně nedají dopustit. Současný trend nám dává na výběr kuchyňské linky ze dřeva a lamina kombinované s jinými druhy materiálu, jako jsou sklo v různorodém provedení, fólie nebo kov (většinou nerez nebo upravovaný hliník). Kuchyňské linky z masivu jsou synonymem pro kvalitu a luxus. Znamenají však poměrně velkou investici a vzhledem ke své náchylnosti k znečištění budou potřebovat pravidelnou a důkladnou údržbu. Nejprodávanější a praktičtější jsou linky z lamina. Jejich nespornou výhodou je relativní cenová dostupnost, snadná údržba a vysoká odolnost. Díky vysoké poptávce odvádějí designéři dobrou práci, kuchyňské linky mají kvalitní provedení a jsou na výběr v mnoha variantách a barevných provedeních. Co se týče současných trendů, pak jako v ostatním interiéru i v kuchyních dneška vládne jednoduchý „čistý“ styl bez ozdobné řezby. Je to rozumné i z hygienického hlediska, rovná plocha se bezesporu čistí o mnoho lépe než vyřezávané motivy.
Pracovní deska
Často se zapomíná na to, že pracovní deska je nejvíce zatěžovanou částí kuchyňské linky. Pokud chcete, aby vám vydržela opravdu dlouho, nešetřete na ní. Deska musí být v prvé řadě voděodolná a dostatečně pevná, aby odolala i mechanické námaze (poškrábání) a rozdílným teplotám. Deska musí přesahovat spodní nábytek nejméně o tři centimetry, abychom si při práci nohy nepříjemně neotloukali o úchytky, a měla by mít zaoblenou nebo zkosenou hranu. Současný trend v oblasti pracovních desek propaguje spíše robustnost, žádné spáry a barevnou shodu s obklady. Výše pracovní desky není striktně daná, uzpůsobte si ji dle vlastní výšky, aby se vám kuchtilo pohodlně a nemuseli jste se při práci hrbit.
Osvětlení
Stejně důležité jako kvalitní pracovní plocha je i osvětlení nad ní. Nebudeme je probírat do podrobností, protože na toto téma jsme si už povídali. Zopakujme si jen základní pravidla – nad pracovní plochu se nejlépe hodí lineární zářivky umístěné pod spodní okraj horní skříňky, nad dřez pořídíme izolované svítidlo s dvojnásobným krytím a odolné proti vodě, nad varnou desku patří digestoř se zabudovaným zdrojem světla. Další svítidlo umístíme pochopitelně nad jídelní stůl. Sem se preferují svítidla s libovolně nastavitelnou výškou. Všechna svítidla v kuchyni by měla vydávat přirozené neoslnivé světlo, které nebude měnit barvu podávaného pokrmu.
Dispozice
Při zařizování kuchyně pomysleme na to, jaké činnosti v ní budeme provozovat. Je to prosté. Potřebujeme vytvořit několik základních center, díky nimž budeme mít vše potřebné stále po ruce. Prvním je centrum skladovací – lednice, potravinová skříňka, …
Druhým centrem je centrum přípravné. Na to jsme narazili už při výběru pracovní desky. Jak jsme si již řekli, výšku uzpůsobíme naší výšce, ale při délce plochy dodržujeme tu minimální doporučenou – tj. 80–120 cm. Pracovní centrum zahrnuje i skříňky a jejich vnitřní vybavení – měli bychom mít přehledně po ruce vše, co při přípravě jídla potřebujeme (tj. nože, vařečky, prkénka, nádobí, …).
Třetím v pořadí je centrum varné. V moderních kuchyních se upouští od používání klasických sporáků a na plné čáře vítězí varná deska. Zabudovaná varná deska nabízí například i tu výhodu, že se nečistoty nehromadí v provozní mezeře, jako tomu bývá právě při používání klasického sporáku. Troubu pak umísťujeme do úrovně očí. Varná deska nepatří do rohu, ke dveřím nebo na jiná frekventovaná místa. Měla by být umístěná min. 20–30 cm od konců pracovní desky. Její výšku se naopak doporučuje snížit, aby měl kuchař u vaření dobrý přehled. Jestliže se rozhodnete pro umístění varné desky pod okno, nevolte desku plynovou – hrozí nebezpečí sfouknutí plamene průvanem. Pokud máte malé děti, nepodceňujte pořízení bezpečnostní zábrany.
Posledním základním centrem bude centrum mycí. Zahrnuje dřez, myčku, drtiče odpadu a patří sem i odpadkový koš. Dřez by měl být umístěn minimálně 30 cm od konců pracovní desky a doporučujeme jej zvýšit. Stále vyhledávanější se stává jeho umístění do rohové skříňky nebo pod okno. Pokud dáte dřez pod okno, nezapomeňte na to, aby baterie nevadila otevírání okna. Na trhu jsou ovšem i sklopné baterie vymyšlené přímo pro tento účel. V kuchyni možná oceníte i baterii bezdotykovou nebo baterie se zabudovanou sprškou. Do dřezu můžete upevnit i drtič odpadu, který zničí každý organický odpad. Myčku umístěte vždy do bezprostřední blízkosti dřezu. Odpadkové koše nacházejí své místo prakticky uschovány v některé ze spodních skříněk.
Vzdálenosti
Abyste se mohli kolem kuchyňské linky bez problémů pohybovat a otevírat spodní skříňky nebo spotřebiče bez jakéhokoli omezení, doporučuje se dodržet minimální vzdálenosti. Vzdálenost mezi jídelním stolem a pracovním prostorem by měla být minimálně 90 cm. Myslete na to, že budete potřebovat kolem linky chodit, ohýbat se, vytahovat hrnce nebo manipulovat s myčkou, a nechcete přece pokaždé odsouvat židle nebo hledat ten správný úhel sklonu, který vám všechny úkony dovolí. Z bezpečnostních důvodů doporučujeme zachovat mezi stolem a varnou deskou o trochu větší vzdálenost – minimálně 140 cm.
Pokud se vrhnete na pořízení nové kuchyně nebo změnu jejích dispozic, přejeme vám, aby se vám podařilo vytvořit příjemnou a zároveň účelnou místnost, kde se bude vařit s radostí.
Přidejte odpověď