Především musíte uvážit, co od své desky čekáte. Položte si otázku, kolik jste ochotni investovat, jak má vypadat a jak dlouho požadujete, aby vám sloužila. A pak už jen zbývá najít rozumný kompromis…
Máte nový dům a chcete do něj novou, kvalitní, moderní kuchyň? Nebo bydlíte provizorně a budete si vybavení bytu pořizovat tak, aby mnoho nestálo, a přece pár let solidně sloužilo? Pak budete určitě řešit ošemetnou otázku, jakou vybrat kuchyňskou desku. A jaké jsou možnosti?
Lamino
Proč si ho vybrat:
Když potřebujete mít desku v kuchyni rychle a levně, je to jasná volba. Materiál koupíte během pěti minut v odborné firmě nebo v hypermarketu, kde vám zakoupené zboží dokonce na počkání přiříznou a zhotoví otvory pro dřez, nebo sporák. Montáž není nijak složitá, zvládne ji i zručnější kutil. Pokud nekutíte, snadno seženete truhláře, práce by mu u jednoduché, rovné kuchyňské linky neměla trvat déle než dvě až tři hodiny.
Materiál:
Dřevotříska potažená vysokotlakým laminátem (HPL) nebo kontinuálním laminátem (CPL) o tloušťce 0,6 mm či 0,8 mm. Spodní plocha bývá potažena protitahovým papírem a uzavřena pruhem tavného lepidla, přední hrana oblá, opatřená na spodní straně okapničkou.
Jakou má životnost:
Lamino není příliš odolné proti otěru, poškrábání a poškození. Při opatrném zacházení vydrží neporušené cca 5–10 let.
Jaké se vyrábějí rozměry:
Délka desky většinou 4 100 mm, šířka 600, 700, 800 a 900 mm, tloušťka 28 a 38 mm.
Jaké má výhody:
Jednoznačně nejlevnější, slušný výběr co do vzoru a barvy.
Jaké má nevýhody:
Nepříliš dlouhá životnost, při složitějším tvaru viditelné spáry, nelze z něj zhotovit oblé tvary, zakončovací lišty nejsou příliš praktické a vzhledné. Tepelná odolnost většinou pouze do 150 °C.
Orientační cena:
Od 300 Kč za běžný metr.
Přírodní kámen
Proč si ho vybrat:
Přírodní materiál se nezapře, má nenapodobitelnou kresbu, noblesu a vlastního „ducha“. Je to prostě nenahraditelný originál pro každého, kdo trvá na kvalitě spojené s elegancí.
Materiál:
Jednoznačně vede žula. Povrch bývá matový nebo leštěný – čím lesklejší, tím více vynikne kresba kamene. Pozor – nevýhodou jsou při vysokém lesku nepříjemné světelné odrazy.
Mramor do kuchyní vhodný není, protože nedokáže odolávat působení běžných mastnot ani kyselin používaných v kuchyni, jako například víno a citronová šťáva, a zůstávají na něm obtížně odstranitelné skvrny.
Jakou má životnost:
Při dobrém zacházení je životnost téměř neomezená, jediné nebezpečí poškození hrozí při prudkém nárazu – deska může prasknout nebo se od ní odštípne roh.
Jaké se vyrábějí rozměry:
Je velmi variabilní, většina firem se při zhotovování kamenné kuchyňské desky snaží o co největší kusy s minimem spár. Běžně se používají desky v tloušťce 2–4 cm, o rozměrech cca 270–330 × 160–190 cm. Limitní je také hmotnost – jeden čtvereční metr desky silné 3 cm váží 90 kg.
Jaké má výhody:
Snese bez poškození vysoké teploty, odolává snadno běžným kuchyňským chemikáliím, má vysokou tvrdost – na kamenné desce se dá bez problémů naklepávat maso, sekat i krájet (pokud vám nevadí, že musíte častěji brousit nože).
Jaké má nevýhody:
Nesnadno se opravuje, nedá se spojit beze spár jako umělý kámen. Je studený (ovšem dá se do něj zabudovat vyhřívání).
Orientační cena:
Včetně práce začíná na částce zhruba 6 000 Kč za běžný metr evropské světlé žuly; vzácnější, tmavé a barevné druhy materiálu mohou stát dvojnásobek i více. Cena rovněž hodně závisí na složitosti celého projektu.
Umělý kámen:
Konglomerovaný kámen
Proč si ho vybrat:
Vlastnostmi i cenou je podobný přírodnímu kameni.
Materiál:
Obsahuje až 90 procent přírodních surovin. Jeho základ tvoří drcený tříděný granit, křemičitý písek nebo zrcadlové střepy, jako pojivo se používá kvalitní polyesterová pryskyřice.
Jakou má životnost:
Minimálně v řádu desítek let.
Jaké se vyrábějí rozměry:
Desky o tloušťce 1–3 cm, rozměr 300 × 132 cm.
Jaké má výhody:
Vhodný na vysoce zátěžové plochy, zcela nezávadný při styku s potravinami, má nízkou nasákavost, dobře vzdoruje vysokým teplotám, je pevný a vykazuje značnou chemickou odolnost.
Jaké má nevýhody:
Nelze ho tepelně tvarovat a spojovat beze spár.
Orientační cena:
Cca od 5 000 Kč za běžný metr.
Kompaktní materiály (například Corian)
Proč si ho vybrat:
Jde jednoznačně o nejpraktičtější materiál. Je téměř nezničitelný, poškození se dá opravit (například při poškrábání stačí mnohdy povrch pouze rozleštit). Dá se spojovat naprosto beze spár, takže se dobře čistí, dokonce z něj lze vyrobit i kuchyňský dřez jako „bezešvou“ součást pracovní desky. Má nejširší barevnou paletu a stálou zrnitost i strukturu v celé tloušťce.
Materiál:
Jde o produkty na bázi přírodních minerálů, které jsou tepelně zpracovávány za použití akrylové pryskyřice.
Jakou má životnost:
Zatím se ho nikomu nepodařilo při běžném provozu zcela zničit. Ovšem jako zajímavost se uvádí, že se dá spálit jako topivo (zbytky se využívají k přitápění v dílně, která s materiálem pracuje).
Jaké se vyrábějí rozměry:
Téměř jakékoli, co se nedá vyrobit, to se beze spár slepí. Dá se po nahřátí tvarovat a ohýbat.
Jaké má výhody:
Prakticky nulovou nasákavost, je neporézní, což zaručuje jejich vysokou odolnost a životnost. Při běžném užívání je takřka nezničitelný a jeho poškození se dá téměř vždy opravit. Nabízí bohaté možnosti tvarování, zkracování i spojování bez viditelných spár. Odolný proti běžným teplotám; poškození, např. popálení cigaretou, se dá lehce odstranit.
Jaké má nevýhody:
Nejde o přírodní materiál, ale spíše velmi kvalitní, přírodně sycený plast. Jedinou nevýhodou je vyšší cena.
Orientační cena:
Jde o nejdražší, luxusní materiály, cena odpovídá kvalitě. Začíná obvykle nad 10 000 Kč za běžný metr.
Přidejte odpověď