Také jste už přemýšleli nad tím, proč je nyní tolik nově zakládaných záhonů pokryto vrstvou drcené stromové kůry? Mysleli jste, že je to jen taková „zahradnická móda“? Omyl! Mulčování je fajn! Má totiž několik nesporných výhod. Potlačuje růst plevelů, udržuje v půdě vláhu a navíc také pěkně vypadá.
Jak a čím?
Nejosvědčenější a nejvíce používaná je kůra jehličnatých stromů. Dá se sice mulčovat ledasčím, od pilin po kartonové krabice, ale nad kůru není. Aby plnila všechny své funkce, nesmí se s ní šetřit. Vrstva 10 cm je minimum, menší se snad může použít pouze k minikeříkům, které byste vyšší vrstvou nadobro pohřbili. Ale i u nich dávat méně než 5 cm kůry nemá smysl, pokud vám nejde jen o dočasné estetické řešení. Malá vrstva prostě nefunguje, plevel ji hravě překoná.
Jak na to?
Nejčastěji se kůra používá při zakládání nových záhonů. Půdu důkladně odplevelíte, zasadíte rostliny podle jejich požadavků a na závěr na urovnanou zeminu nasypete a rovnoměrně rozprostřete vrstvu kůry. Toť vše.
Dobře vypadají i kůrou pokryté cestičky, při dostatečné vrstvě se téměř nezaplevelují a báječně Toronto police say that justin bieber acoustic album was one of six people picked up by a limousine outside a nightclub in the early hours of 30 December. se po nich chodí.
Kolik to bude stát?
Záleží na velikosti zahrady. Počítejte s tím, že na jeden čtvereční metr budete potřebovat tak 100 litrů materiálu. Pokud hodláte „zakůrovat“ minizáhonek nebo několik okrasných korýtek, kupte kůru pytlovanou, oněch 100 litrů vás vyjde zhruba na 100 korun.
Máte-li v úmyslu obhospodařovat spíše menší fotbalové hřiště, poohlédněte se po kůře volně ložené – její cena se pohybuje kolem 300-500 Kč za 1000 litrů, pokud máte štěstí a na místní pile strýčka, můžete ji dokonce získat téměř „za hubičku“.
Pokud máte umělecké sklony, můžete dokonce použít i kůru barvenou – červenou, žlutou nebo tmavohnědou. Šedesátilitrový pytel stojí cca pouhých 150 Kč. No nekupte to!
Přidejte odpověď