Luxfery vnesou nebe do bytu

Luxfery se už nedávají jen do druhořadých prostor, ale v interiéru dodávají tak potřebný vzdušný rozměr. Disponují totiž jednou neocenitelnou vlastností – funkční elegancí.

Luxfery neboli skleněné tvárnice čili skleněné vitrabloky lze s úspěchem použít v koupelně nebo jako podstavec pro zvýšenou linku-bar v kuchyni. Je možné z nich vystavět celou stěnu – ať už rovnou, nebo do oblouku a vlastně tak postavit zvukotěsnou, ale světlopropustnou příčku. Můžete použít luxfery barevné i čiré, průhledné čiré nebo neprůhledné pískované, vzorované, hladké, metalické, … Fantazii se meze nekladou, jediným omezením je nosnost podlahy – luxfery jsou totiž poměrně těžké.

Skleněný dům

Luxfery lze spojit třemi způsoby. V prvním způsobu můžete po vzoru cihel použít maltu – dnes máte na výběr kolem 25 odstínů a sladíte ji tak s barvou skleněných tvárnic. Tento způsob vyžaduje spoustu trpělivosti, protože ve stěně, kterou nezakryje žádná omítka, bude každá nerovnost okamžitě vidět – stejně jako malý odštěpek skla. Důležité je nechat vrstvy 24 hodin zatvrdnout po každých 2–3 vrstvách. U prefabrikátů, což jsou již slepené tvárnice, toto zdržení odpadá, a navíc se nemusíte piplat s každým centimetrem. Tyto velké kusy, které váží kolem 25 kg, se pouze sesadí dohromady, slepí a pak přespárují. Poslední variantou jsou dřevěné rámečky, do kterých luxfery nasucho zasunete a žádná „mokrá cesta“ se zde nekoná. Na druhou stranu dřevěným roštem, který nelze nepřiznat, ztrácíte tu nejvíce charakteristickou vzdušnost a optickou lehkost stěny. Luxfery jsou i nosné, lze je tedy použít i do vnějších zdí domu nebo jako výplň zdí nosných. A lze je použít i v prostorech, kde je nutná naprostá nehořlavost materiálu.

Světlo a intimita se neruší

Díky bohatému výběru můžete luxfery přímo přizpůsobit účelu, pro který je kupujete. Ty, které propouštějí 5 % světla, se budou hodit spíše jako dekorace, naopak ty s 95% propustností jsou ideální do prostor, kde není možné prorazit okenní otvor, ale je přesto potřeba dostatek světla. Logicky platí, že čiré luxfery s hladkým povrchem propustí více světla i obrysů, prostor tak bude méně intimnější, ale jejich povrch se bude lépe čistit. Barevné a pískované luxfery naopak zajistí požadované soukromí a zachovají i dostatečné osvětlení prostoru. Pro ty pískované budete potřebovat speciální čisticí prostředky. A barevné se nehodí do exteriéru, kde by vlivem větru, vody a slunce mohly svůj odstín nerovnoměrně ztrácet. A viděli jste už metalizované? V moderním interiéru vypadají úžasně.

Nechte stěny zatáčet

Velice efektní jsou z prefabrikátů postavené stěny do oblouku. Z klasických „kvádříků“ je to téměř nemožné, ledaže byste měli štěstí na opravdu zkušeného a šikovného zedníka. I když se prefabrikáty zdají dražší, je to jen relativní. Ušetříte totiž čas a tím i práci. U samostatné stěny nebo samostatně stojícího prvku z luxfer nezapomínejte na zakončovací a rohové tvarovky. Například zajímavě tvarovaný podstavec pro bar se může stát užitým uměním, sochou, kterou je možné nejen obdivovat, ale i funkčně používat. Ale i u „drobných staveb“ z luxfer nezapomeňte na pevnost spár, které by v ideálním případě měly být široké 1 cm, ale u oblouků lze použít tvárnice menších rozměrů a tak získat menší spáru na vnější straně. A bez armování se vám může snadno stát, že se celá ta nádhera bez varování svalí.

Proč je luxfera luxferou?

Skleněné tvárnice se začaly vyrábět na severu Čech pod názvem Luxfer, který později zlidověl a ujal se po celé republice. A Česká republika je dodnes největším výrobcem luxfer na světě. Bude tedy poměrně snadné najít výrobce. Někteří z nich nabízejí i zapůjčení balíku luxfer domů, abyste si mohli vyzkoušet, kolik luxfera propustí světla a jak bude orientačně v interiéru vypadat. Nebo si prefabrikáty nechte vyrobit na míru.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*