Měla babka čtyři jabka…

Zdědili jste ovocný sad? Získali jej spolu s domem? Nebo prostě máte chuť na vlastnoručně vypěstovaná sladká jablka, žluťoučké hrušky, šťavnaté broskve, voňavé meruňky, modrající slívy, …?

Založení sadu

Můžete si vybrat, jak starý strom koupíte. Zda tenký proutek, který začne rodit až po několika letech a zpočátku se budete muset spokojit se skromnou úrodou, nebo stromek silnější, který již rodil a vy se za pár let dočkáte ošatek plných ovoce. V druhém případě více než jindy platí pravidlo „dvakrát měř a jednou řež“, respektive kopej. Dospělý, pravidelně rodící strom je namáhavé a riskantní přesazovat, můžete o něj snadno přijít. Košatý strom může „najednou“ stínit, protože dorostl do „nečekané“ výšky a šířky. Může brát světlo a živiny jiným stromům. Může nevhodně přesahovat přes hranice pozemku. To je jen několik z pádných důvodů, proč manipulaci s ním svěřit do rukou odborníkům – zahradním architektům a zahranickým firmám. Pro ty, kteří slyší na finance, uvádím argument jiný: cena odrostlejšího stromu se počítá na tisíce, jeho odvoz, vykopání jámy a péče je v případě svépomoci časově náročná a s nejistým výsledkem.

Líná pusa = holý strom

Stromek kupujte v zahradnictví, které je klimatickým podmínkám nejbíže těm, kde strom vysadíte. A nebojte se zahradníka zeptat, kde strom vyrostl (mnoho stromů je totiž z dovozu) a jak dlouho je u něj „uskladněn“. Ptejte se na péči, na místo výsadby, na škůdce, na hnojiva, na nejčastější nemoci, … Odměnou vám bude zdravý strom, protože vy budete vědět, jak se starat.

Každý strom je prodáván s dostatečným kořenovým balem, který je nutné zachovat. Větší stromy mohou mít ořezanou korunu, aby se nepoškodily centrální větve. Ořezané větve také šetří stromu sílu a pomáhají tak rychlejší adaptaci na nové stanoviště. Protože i kácení má svá pravidla. Jakmile obvod kmene ve výšce 1 m přesahuje 80 cm, je k jeho setnutí potřeba souhlas místního úřadu. A praktiky, jak strom otrávit, aby seschl a souhlas nebyl potřeba, snad ani nebudu zmiňovat a věřím, že vy na ně myslet nebudete.

Každý strom potřebuje péči

Základem bohaté úrody a zdravých stromů je pravidelná každoroční péče. Ta sestává z ořezu větví na konci vegetační doby nebo v době vegetačního klidu (konec podzimu nebo brzký začátek jara) a místa po ořezu je nutné ošetřit štěpařským voskem. Odstraňují se „vlky“, tedy neplodící větve rostoucí kolmo vzhůru nebo směrem do koruny, silně proschlé větve a větve odumřelé. U větších větvi veďte řez nejdříve spodem do 1/4 větve a pak teprve horem, až spodní řez protneme. Zabráníme tak zbytečnému poškození větve. Výhonky vyrůstající u paty kmene je nutné odstranit celé.

U starších stromů k ořezu přistupuje ještě ošetření dutin, odstranění ztrouchnivělých částí a vyčištění míst fungicidním přípravkem, následně je nutné nechat je řádně proschnout větrem a sluncem. Postupně se vytvoří jakýsi strup, který ránu zacelí.

Avšak všechny stromy bez rozdílu vyžadují pravidelnou a vydatnou zálivku. Hnojiva můžete přidávat jak do vody, tak i přímo do půdy – do vzdálenosti cca 70 cm od kmene můžete vyhloubit malé jamky do 25 cm hloubky, vložit hnojivo a zahrnout opět hlínou. Pod košatými stromy někdy neroste tráva a může se vytvořit bahno. Nesnáz snadno vyřešíte pokrytím půdy mulčovací kůrou, po které lze snadněji chodit, nezanesete si bahno do domu (nebo váš pejsek), a navíc udržíte vlhkost v půdě.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*