Mezi nebem a zemí

Představte si dům, který se nemusí dotýkat země, a přesto je dostatečně bytelný. Představte si útočiště, kam na vás nikdo nebude moci – když vytáhnete žebřík.

Právě myslíte na dům postavený v koruně stromu. Perfektní útočiště pro děti, oddechové místo pro dospělé. Je skvělý, pokud máte větší zahradu a v ní košatý, mohutný strom. A navíc jeho stavbu zvládne téměř každý. A léto ještě neskončilo…

Pro začátek zvolte raději menší půdorys (např. 3 × 3 metry), dům můžete kdykoli zvětšit. V první řadě totiž musíte brát ohled na nosnost větví stromu a rozložení váhy. I v případě, že strom podepřete pilíři, které zapustíte do země, hlavní váhu ponese právě strom. Použijte dobře vyschlé smrkové dřevo – je lehké, levné a dobře opracovatelné.

Začnete podpěrami pro podlahu – musíte si nejdříve vytvořit „pevnou půdu pod nohama“, kam můžete složit další materiál. Vyberte si dvě vidlice, jejichž všechny vybíhající větve jsou dostatečně silné, a položte první pár podlahových trámků. Na ně, podle velikosti domku, můžete už šroubovat podlahová prkna. Jakmile máte tuto první fázi hotovou, máte z půlky vyhráno. Ještě si na vyčnívající prkna poznačte, kudy vedou větve a kam je nejlepší výhled, kvůli oknům. Těm, kteří si nejsou jisti, zda takový dům chtějí, může bohatě postačit takto vytvořené patro.

Druhá fáze – postavte pilíře stěn a střechy. Jednodušší budete mít, když střechu nakloníte pouze k jedné straně, a skvělé by bylo, pokud byste dokázali jednu stěnu „opřít“ o vertikálně rostoucí větve. Pokud jste pro podlahu zapouštěli pilíř do podlahy, použijte stejný pilíř i jako podpěru střechy. Podlahové a stěnové trámky spojte příčnými čepy a svorkami. Teď už jen přišroubujte prkna a máte stěny hotové. V jedné nechte otvor na dveře, které můžete sbít ze zbylých prken, rámu není třeba. Okna vyřežte až naposled podle dříve poznačených prken a pokud chcete, osaďte je na míru dělaným rámem – a třeba i okenicemi.

Střechu postavte také z prken a potáhněte ji vhodným vodě a mrazu odolným materiálem, jako je impregnovaný papír, lino, PVC. I silný igelit se totiž v mrazu trhá a cáry vám pak budou poletovat po zahradě. Pro fajnšmekry můžete střechu opatřit čepy a prostě ji otevřít – pohled na hvězdnou oblohu z koruny stromu je nezapomenutelný.

A kudy jste na strom vlastně celou dobu lezli? Vyrobili jste si bytelný žebřík nebo schůdky hned? Zvolte si sami, zda jste natolik obratní, že Vám bude stačit provazový žebřík, který můžete bez problémů vytáhnout nahoru, nebo zda dáváte přednost konzervativnějšímu přístupu.

Na podlahu položte rákosové nebo kokosové rohože, uplatnit můžete i starší koberec. Místo nábytku raději zvolte polštáře. A pozor na oheň. Přece jen jste na stromě, v dřevěném domě, který díky chybějící izolaci profukuje a větrá…

Tedy: Vyberte strom se silnými a houževnatými větvemi; průměr kmene nesmí být menší než 40–50 cm. Strom musí být zdravý a snažte se do něj nevrtat, nic na něj nepřibíjet. Ke stavbě používejte neošetřené smrkové fošny a trámky, kterým srazíte hrany. Patky a podpěry (ať už cihla, nebo dřevo), které dosahují na zem, zabetonujte. Podpěry zapřete o rozvětvení a silné pahýly a spojujte je příčnými čepy. Jednotlivá prkna a fošny spojujte nerezovými samovrtnými šrouby. Střechu lze pouze přišroubovat, avšak musí takový sklon, aby voda i sníh bezpečně stekly, a nezapomeňte na okapy. Veškeré přečnívající prkna a fošny obedněte, hlavy šroubů zapusťte a korodující prvky namastěte nebo jinak opatřete proti korozi netoxickými látkami. Nástupní schůdky vyrobte pohodlně široké a se zábradlím, pokud volíte žebřík, měl by být bytelnější než ten, co máte v garáži.

A pokud si nejste jisti, na internetu najdete spoustu užitečných informací, většinou v angličtině. Několik dobrých návodů a tipů třeba na www.thetreehouseguide.com.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*