Moderní český porcelán

Porcelán. Co se vám vybaví? Míšeňský, čínský, růžový, nebo cibulákový vzor? Hrníčky, které měla babička za sklem, ale vy jste je jako děti používat nesměli?

Nebo si snad vzpomenete na zámecké porcelánové soupravy, které ani nevypadají, že by mohly být vytvořeny ke každodennímu užívání?

Porcelán ale nejsou jenom hrníčky a podšálky, porcelán dokonce není ani materiálem minulosti. I čeští designéři současnosti s porcelánem pracují – a práce některých z nich dosahuje mezinárodního uznání. Co takhle ozvláštnit vaše bydlení nějakým tím křehkým kouskem?

Co vlastně sháníte?

Nejprve si ujasněte, o jakém porcelánovém předmětu ve vašem případě vůbec lze uvažovat. Jste zaměřeni spíše účelově a užíváte si krásné věci hlavně tehdy, když vám i dobře poslouží? Vyberte si některý ze servisů, čajových lžiček nebo slánek. Pořídit si můžete dokonce i porcelánovou zátku na otevřenou vinnou láhev. Sháníte naopak předmět, který případně svému účelu také poslouží, ale především se v interiéru bude vyjímat jako solitér? Vám český design nabízí například množství váz, ale i předmětů „pouze“ velmi krásných.

Kupujete-li originál, exemplářů existuje většinou jen nepříliš velké množství. Porcelánové výrobky jsou odlévány do sádrových forem a poté vypalovány při vysokých teplotách ve speciálních pecích. Umělci většinu práce dělají sami, co nedělají sami, o to se nepostará stroj, ale zase jen další člověk. Všechno je ruční práce – a to dává těmto porcelánovým kouskům ducha oproti jejich továrním protějškům. Z porcelánu dýchá lidská práce, tvořivost, nápady a láska.

Nejčastěji se porcelán vyskytuje v typické bílé barvě, ale setkat se můžete i s platinovou nebo bronzovou lazurou, popřípadě i jinými (tyto dvě jsou však nejčastější). Do každého prostoru se hodí jiná barva i jiný tvar porcelánového předmětu, ale vybrat si může každý.

Procházka po českých porcelánových luzích a hájích

Jste moderní duchem? Držíte prst na tepu současnosti? Rádi tak trochu provokujete? Zkuste si vybrat z prací Maxima Velčovského, designéra, který nepracuje jen s porcelánem, ale právě jeho porcelánové výrobky jsou známy širší než pouze umělecké a designově znalé společnosti.

Inspiraci hledá ve „fastfoodové kultuře“ a přerodu čerstvě kapitalistické společnosti. Série „plastových“ výrobků – holínka, která je vázou, kelímek Pure či spodní, uříznutá část PET láhve – se v čistě bílém provedení hodí nejlépe do minimalizujících moderních interiérů. Existují ale i varianty, ve kterých je moderní tvar spojen s historizující klasikou, totiž cibulákovým vzorem, což působí snad ještě zajímavěji.

Klasikem českého porcelánu je mikulovský Daniel Piršč. Čistota materiálu se u něj pojí s čistotou myšlenky a výsledky jsou jedinečné. Nejznámějším Pirščovým dílem je Filigrane, 42 centimetry vysoká váza dokonale jednoduchého tvaru s fascinující ruční výrobou krajky.

Ale nejen vázy studia Pirsc Porcelain stojí za zmínku. Servis Tereza nadchne prostou linií, v současnosti slaví úspěch hrneček Maryša s matně provedeným pirátským znakem (pamatujete si lebku se zkříženými hnáty na lahvičkách jedu ve starých detektivkách?), do ruky krásně padne a kuchyň oživí slánka ve tvaru vzducholodi nebo zátka do otevřené láhve s vínem ve tvaru jakési vrtule.

Právě Piršč je autorem sady porcelánových objektů, které vypadají jako kapky rtuti a jsou určeny k zavěšení na zeď. Z libovolného množství a různých kombinací velikostí a tvarů si můžete doma na zdi vytvořit jedinečný obrazec – a na rozdíl od obrazu si nemusíte lámat hlavu, jaký rám pro něj zvolit.

Někomu se bude líbit čajový servis Gabriela Vacha Metro Set, jinému zase talíře Tono Stana, odvážnější mohou zvolit dózu Pop-relikviář Zuzany Bernasovské či lžičky s názvem Spermie Anežka Jiřího Pelcla. Výběr českého designového porcelánu je (pro mnohé netušeně) široký.

Dopřejte si kousek

Vybírat si designový porcelánový předmět do své domácnosti vás bude bavit. Výběru věnujte dostatek času, berte porcelán do ruky, vnímejte jej. Do toho „svého“ kousku se zamilujete a budete to vědět hned. Doma se pak na něj budete pravidelně zálibně dívat a zvedat si jím náladu. Funguje to, opravdu.

P. S.: Pokud namítáte, že ceny jsou vysoké, zkuste nakoupit na prodejní výstavě nebo třeba při balení každoročního DesignBloku. Rozdíl je poznat.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*