Moderní design v obýváku

Jaké jsou trendy ve vybavení obývacího pokoje? V našem článku se pokusíme pravidla pro vytvoření pohodové atmosféry poodhalit. A zmíníme se o podlahách, sedacím nábytku i osvětlení.

Kam usadíme návštěvu, pokud k nám zavítá? Do chodby? Ne. Do koupelny? Asi také ne, viďte? Obývák – to je ta místnost, o kterou dnes půjde. Je to pokoj, ve kterém se kromě návštěv většinou schází i rodina, takže kromě toho, aby vypadal reprezentativně, měl by být praktický a pohodlný.

Těžkopádný nábytek, starodávné sedací soupravy, obrazy v mohutných vyřezávaných rámech a všude plno škrobených deček a sošek jelenů v říji? Tak takhle ne. Možná jsme byli na tenhle styl bydlení zvyklí u babiček, ale náš obývací pokoj může vypadat úplně jinak. Moderně. Pokud ve vás slovní spojení moderní design evokuje vybavení kosmické lodi z nějakého sci-fi seriálu, není to úplně přesně to, o čem bude řeč. Podíváme se na moderní trendy v podlahových krytinách, nábytku, osvětlení i dekoracích.

Sklo, světlé dřevo, kov. Světlé pastelové barvy, vzdušnost, prosvětlení prostoru. Nečekaná a trochu odvážná řešení – takový je moderní design.

Začněme pěkně od podlahy

Parkety, plovoucí podlaha, nebo koberec? Ať vybereme kteroukoliv možnost, rozhodně neprohloupíme, záleží na našem vkusu a na vytíženosti místnosti, a ostatně na nadutosti naší peněženky. Plovoucí podlaha je elegantní, má velmi dobré izolační vlastnosti a je snadná na údržbu. Stejně jako parkety ji oceníme, pokud vlastníme nějakého chlupatého domácího mazlíčka. Stačí případné chlupy zamést, setřít podlahu vlhkým mopem a je čisto. Oba povrchy se zároveň dají zkombinovat s koberci nejrůznějších tvarů a velikostí; tady už záleží čistě na vaší fantazii. Ať si vyberete pestrobarevný koberec se vzory, nebo vše sladíte do jednoho tónu, všechno může být harmonické.

Pokud ale chcete jít opravdu s dobou, zvolte právě parkety. V nabídce jsou parkety z více materiálů, stále však vede dřevo. Nemusíme mít strach, že dojde k poškrábání a poničení parket; na trhu existují přípravky, které parkety ochrání. Jedná se o vysoce oděruvzdorné laky nebo oleje, kterými parkety napustíme.

Pohodlně se usaďte

V obývacím pokoji by rozhodně neměla chybět sedací souprava, případně nějaká jiná možnost posezení. Jednoznačně vedou pohovky a křesla, volba materiálu opět záleží na vašem vkusu. Kožená sedačka, látkový potah? Prosím, jen račte. Tvar a velikost sedací soupravy je potřeba přizpůsobit celkové dispozici místnosti a zároveň počtu osob v domácnosti, pro případ posezení s větším počtem přátel je pak možné využít nejrůznější polštáře a sedáky.

Futuristického nádechu obýváku se dá docílit nainstalováním závěsných křesel. Ta vypadají velmi elegantně, jejich cena ale nepatří k nejnižším a zejména lidé vyššího věku je pravděpodobně neocení.

Kov, dřevo, sklo v kombinaci s látkou nebo kůží vypadají velmi efektně. Je také možné je kombinovat mezi sebou. Ať už vybíráte konferenční stolek, stolek pro televizi, nebo jiný nábytek, nejrůznější variace se dají použít prakticky kdekoliv. Skleněný nábytek nezasahuje do celkového pojetí pokoje, navíc ho ani opticky nezmenšuje a nezaplňuje. V poslední době se také používají skleněné stěny, na které jsme byli zvyklí spíše z kancelářských budov. Skleněnou stěnou můžeme opticky rozdělit místnost na dvě zóny, například velký obývací pokoj na jídelnu a samotný obývák. Barevně tónované nebo strukturované sklo pak slouží jako dekorace, ať ho použijeme v prostoru, nebo na stěně.

Čím méně nábytku, tím lépe!

Pryč jsou doby, kdy nezbytnou součástí každého obývacího pokoje byla nábytková stěna, která zabrala celou jednu stranu místnosti. Trendem je jednoduchost a zároveň variabilita, ideální je tedy použití několika skříněk, komod a polic ze stejného materiálu, rozmístěných po pokoji přesně podle našich potřeb. Zapomeňte na obrovské knihovny a prosklené skříně s porcelánovým servisem po babičce a broušenými vázami. Víc než kdy jindy teď platí – čím méně, tím více. Máme-li v bytě málo úložného místa, obývací pokoj jako skladiště nebo převlékárna není nejlepší volba.

V trendovém obývacím pokoji dokonce žádný nábytek s úložnými prostory není potřeba, jednoduchost až strohost prostě vedou. Takže sedací souprava, elektronika a stolek zcela stačí a dojem určitě zanechají.

Kouzla světel

Důležitá je také volba osvětlení. Pokud jsme na svůj obývací pokoj pyšní (to samozřejmě jsme nebo aspoň děláme vše proto, abychom mohli být), bude pro nás velmi důležité, aby byl dobře vidět jak celek, tak určité detaily, na které bychom návštěvy rádi upozornili. Několikaramenné závěsné lustry se již nenosí, pravděpodobně nejoblíbenější jsou v dnešní době bodová světla a světelné rampy. Tento typ osvícení je velmi nenápadný a skvěle doplňuje celkový dojem, aniž by do něj nějak významně zasahoval, navíc je možné ho zkombinovat i s lokálním světlem spíše dekorativního charakteru. Pokud máme vyhlédnutou nějakou elegantní stojací lampu, není nic jednoduššího než ji používat pro přisvícení třeba vedle pohovky.

S důrazem na detaily

Podlahu máme, nábytek jsme rozestavěli tak, jak nám to vyhovuje nejvíce, světlo je tam, kde jsme ho chtěli – zbývají nám tedy dekorace.

Přestože trendem doby je již zmiňovaná jednoduchost, zdá-li se nám obývací pokoj až příliš strohý, dá se tenhle dojem napravit právě nejrůznějšími dekoračními předměty. Ať už vybereme obrazy, fotografie na zeď, nebo předměty rozmístěné po interiéru, nesmíme zapomenout na to, aby celkově ladily vzhled pokoje.

Co je tedy IN, už víme. Ovšem pokud máte rádi tradici nebo máte svůj byt či dům zařízený třeba v rustikálním venkovském stylu, neklesejte na mysli. Nedejte na to, co se kde píše a co kdo říká – doma jste tu přece vy.