Volba barevných odstínů v jednotlivých pokojích v bytě by se měla řídit tím, co v nás konkrétní barvy vyvolávají. Důležité není jenom samotná základní barva, ale i její sytost a vztah k jiným barvám použitým v interiéru.
Ať chceme, nebo ne, barvy kolem nás mají na naši psychiku velký vliv. Některé nás uklidňují, jiné stimulují, najdou se i barvy, které můžeme vnímat negativně. Většinou neovlivníme své okolí, náš byt ale ano, proto ho můžeme přizpůsobit svým požadavkům právě barevností.
Barevné stěny
Existuje několik obecných pravidel pro použití barev v jednotlivých místnostech našeho domova.
Pro ložnici jsou například ideální matné, neutrální barvy – světle modrá, béžová, šedá. Mají nám zaručit klidný spánek. Naopak nevhodné jsou jasné odstíny červené a oranžové.
V obývacím pokoji se fantazii meze nekladou. Místnost často využívá více lidí najednou, proto barva nemá na člověka takový vliv – tady si tedy můžeme pohrát i s kombinacemi.
V pracovně potřebujeme hlavně klid na práci, důležitá je možnost soustředit se. Zapomeňme tedy na jasné nebo pastelové tóny – ideální jsou odstíny tmavě zelené nebo hnědé. Důležité je odstranit všechny rušivé elementy, třeba jasně červená lampička nám při práci nebo studiu nepomůže ani v nejmenším.
Pro kuchyň a jídelnu jsou naopak jasné a syté barvy tou pravou volbou – nejen že nás budou pozitivně ovlivňovat při přípravě jídla, ale i při jeho konzumaci. Ideální kombinací je prý lososová barva na stěnách a losos na talíři.
Dostáváme se do koupelny, kam rozhodně nepatří temné, chladné barvy. Ideální je bílá, kombinace se světlými odstíny barev pak pobyt ve vaně zpříjemní.
Barevné doplňky
Nedílnou součástí jednotlivých místností jsou nejrůznější doplňky. Díky nim můžeme do každého pokoje vnést celou škálu barev, které ale nepotlačí tu (nebo ty) hlavní na stěnách. Ať už se jedná o obrazy, nebo plakáty na zeď, různé závěsné ozdoby, polštářky, koberce, drobnou keramiku – tady popusťte uzdu své představivosti a nechte se jí unášet.
Volbou vhodné barvy se dá opticky zvětšit nebo zmenšit místnost přesně podle toho, jak potřebujeme. Platí známé pravidlo, že do menších pokojů patří světlejší barvy, v těch větších si můžeme dovolit použít tmavější tóny, aniž by se nám pak prostor zdál stísněný. Pro pocit vzdušnosti je pak vhodné použít dvě různé barvy, případně odstíny, vždy na protilehlé stěny stejné.
Vysoké místnosti se dají opticky snížit použitím tmavé barvy na strop, v klasickém bytě na to ale zapomeňme.
Mějte poslední slovo
Když budeme rozhodovat, kam jakou barvu, nesmíme zapomenout na jednu důležitou věc: v těch prostorech, které se chystáme vymalovat, budeme bydlet my. Je to náš byt nebo dům, my jsme ti, kdo má poslední slovo. Pokud nemáte rádi modrou, nedávejte si ji do ložnice jen proto, že se tak nějak obecně pokládá za vhodnou. Chcete-li mít ložnici temně fialovou, prosím, jen do toho! Když se rozhodnete použít na všechny stěny bílou, klidně tak učiňte. Jde hlavně o vás.
Přidejte odpověď