Nástrahy proti dětem

Na děti číhá v nejedné domácnosti velké množství nástrah. Ideální je, když to zjistíme ještě před tím, než dojde k nějaké nehodě. Štěstí jako vždy přeje připraveným.

O mnohých nebezpečích číhajících v domovech na ratolesti se dnes a denně přesvědčují ti, kteří domov vybavovali v době, kdy o soužití s nimi ještě nepřemýšleli, nebo ti, kdo využili služeb architekta-diletanta. Jakmile potomci nabydou první schopnosti pohybu, začnou byt prozkoumávat, aniž by byli vybaveni dostatečným rozumem a pudem sebezáchovy, takže jim hrozí nebezpečí takřka na každém rohu.

Rohy a hrany

Někdy jde o rohy doslova – lidé ve svém historickém vývoji zjistili, že optimální tvar pro nábytek je až na výjimky tvar hranatý, takže na děti čekají na jejich cestě po objevování prostoru rohy a hrany, které se dost často vyskytují v nebezpečné výšce. Ostré hrany a rohy jídelních a konferenčních stolů, skříněk, kuchyňských linek apod. můžeme opatřit speciálními plastovými hranami, které se pro tyto účely vyrábějí.

Oheň a elektřina

Velkým nebezpečím pro děti, které dříve nebo později neodolá jejich zvídavosti, jsou elektrické spotřebiče, jež jsou tradičním doplňkem každé domácnosti. Požárům nebo úrazům, které mohou být následkem nechtěného zapnutí přístroje, se výrobci snaží předejít zabudováním dětské pojistky. Ochranné kryty zásuvek v místnostech, kde se děti pohybují, by pak měly být skutečně standardní součástí vybavení domova.

Pokud máte krb nebo kamna, je dobré opatřit prostor kolem nich ochrannou ohrádkou. Oheň je totiž pro děti opravdu fascinujícím živlem, a dokud se nenaučí, že jim není radno k němu přistupovat, mají tendenci si ho „osahat“. Pak už ale může být pozdě.

Voda

Také voda znamená pro děti nástrahu. Uklouznutí na hladkém povrchu dlažby v koupelně nebo na dně vany je možné se vyhnout tím, že na zem nebo do vany umístíte protiskluzové podložky. Do umyvadel vyčleněných pro děti a van, případně sprchových koutů, by pak měly ústit termostatické baterie, které umožňují nastavit konstantní optimální teplotu vody a mají také pojistku proti jejímu zvýšení nad 38 stupňů, takže nehrozí opaření horkou vodou.

Hic sunt leones

Všechny prostory, které hrozí pádem nebo jiným úrazem, například schodiště, balkonové dveře a okna, by měly ohraničovat ohrádky, dvířka a speciální zábrany. Na trhu je možné koupit tlakově upevňované zábrany, které není třeba navrtávat, takže jakmile děti vyrostou, můžete je bez jakýchkoli následků zase odstranit.

Ochrana bezpečnosti dětí jde téměř ve všech případech na úkor estetiky. Pokud používáme speciální ochranné prostředky, které nebezpečná místa domova zpřístupní dětské všudypřítomnosti, nemůžeme rozhodně počítat s tím, že je obohatíme o vkusný doplněk. Jedná se ale o dočasné, byť poměrně dlouhodobé řešení, ale hlavně o krok vedoucí k tomu, aby se děti mohly doma cítit bezpečněji.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*