Několik tipů, jak ušetřit při stavbě

Neustálou starostí stavebníka by mělo být udržování stavebního rozpočtu v rozumných mezích, a to zvláště tehdy, nemá-li dostatek vlastních prostředků. Cizí zdroje jsou totiž drahé a svým způsobem omezené. Poradíme vám, na co si dát pozor.

1) Financování

Snažte se maximum peněz získat tam, kde za ně neplatíte úroky. Ideální je samozřejmě dostatečně tučné bankovní konto nebo hotovost nacpaná ve slamníku. Pomoci může také rodina, pokud je mezi příbuznými někdo tak obětavý jako strýc Vik.

2) Pozemek

Pokud teprve hledáte vhodný pozemek, zvažte, zda nemůžete ve stejné nebo podobné lokalitě najít levnější alternativu. Důležité jsou samozřejmě vaše osobní preference, ale rozdíl v ceně dvou stejně velkých pozemků může být patrný už mezi dvěma sousedními obcemi. A pokud nejste bůhvíjaký Přemek Podlaha a udržování trávníku není zrovna vaším každodenním hobby, klidně se zřekněte zbytečně velké parcely ve prospěch často velmi podstatných úspor.

3) Koncepce domu

Levněji vás oproti samostatně stojícímu rodinnému domu vyjde řadový dům nebo dvojdům, s budoucími bezprostředními sousedy se podělíte nejen o náklady na společné zdi, ale také o budování sítí a lépe se vám bude zařizovat stavba a koordinovat činnost na ní. Zvlášť nevhodné je ale domluvit se na vybudování společného dvojdomu se současným šéfem, bude pro něho problém dát vám výpověď, až bude snižovat stavy zaměstnanců.

Důležitý je také tvar domu s co nejmenšími konstrukčními nároky. Jakékoli rozměrové extrémy nebo výběžky (arkýře, balkony apod.) stavbu prodraží. Z hlediska úspor je luxusem také budování sklepa. Prostor pro skladování dobrého vína můžete řešit nákupem vhodného spotřebiče.

4) Projektová dokumentace

Při plánování stavby věnuje zvýšenou pozornost jednotlivým detailům a materiálům. K dispozici je velké množství variant, které možná nebudete schopni sami prozkoumat a pochopit. Proto svěřte práci na úvahách o provedení stavby kvalitnímu projektantovi, který tyto věci vyřeší za vás. Všechna konkrétní řešení by měla být v projektu jednoznačně specifikována. Dobrý projektant vám dá k dispozici soupis materiálu, takže ušetříte už jenom tím, že nebudete muset dopravovat tam a zpět špatné překlady, přebývající materiál nebo zárubně nevhodné šířky.

5) Stavba svépomocí

Jste-li dostatečně velký dobrodruh, můžete se vrhnout do stavby svépomocí. Budování domácího hnízda sice budete muset obětovat volné víkendy, které jste možná předtím věnovali něčemu úplně jinému, ale není nad to relaxovat aktivní fyzickou prací. Pokud máte dost přátel a příbuzných, možná pomohou i oni, ale přestanou-li po několika brigádách zvedat telefony, nesmíte se jim divit.

I když už nebudete stavět celou stavbu, uspořit můžete na některých úkonech, jejichž provedení není zase až tak náročné na čas a energii. Vždy je ale třeba mít nad sebou dohled v podobě zkušeného stavebního inženýra.

Stavba svépomocí vám kromě úspor za řemeslníky může ušetřit také na materiálu. Pokud vás netlačí čas, je možné vyhlížet akční nabídky výrobců a prodejců a materiál nakupovat v době, kdy se prodává až o několik desítek procent levněji.

6) Na klíč, nebo po řemeslech?

Pokud nespěcháte, nehledejte hned stavební firmu, která vám dodá dům na klíč. Takovou, která by stavbu provedla kvalitně a v požadovaném termínu, budete stejně hledat obtížně. Zkuste se poptat v okolí po zručných řemeslnících. Ti si sice také nebudou dělat starosti s předáváním prací včas, ale mohou své řemeslo vykonat za mnohem menší peníze.

7) Vybavení domu

Zvažte, jsou-li potřebné všechny části domu, které jste si vysnili. Místo třech luxusních koupelen vybudujte jen dvě, které budou obloženy kvalitními standardními obklady a bude v nich vybavení vyráběné sériově. Místo garáže můžete vybudovat jen zastřešené stání.

Rozdíly v cenách vybavovacích předmětů a dalšího zařízení domu mohou být propastné, počínaje kuchyňskou linkou a konče třeba podlahovými krytinami. Pokuste se zorientovat v nabídce, a než objednáte, vždy si porovnejte nabídku několika dodavatelů.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*