S údržbou zahrady vám může pomoci velké množství technických pomocníků. Zatímco některé z nich pravděpodobně za celý život nevyužijete, bez jiných se neobejdete. Těmi nejvyužívanějšími jsou sekačky.
Jestlipak víte, čím vším si můžete na zahradě usnadňovat práci, co všechno potřebujete a bez čeho se absolutně neobejdete? Ano, řeč je o zahradní technice. Shrňme si nejdříve, co všechno si pod tímto termínem vlastně můžeme představit. V prvé řadě jsou to neodmyslitelně travní sekačky nebo travní traktory, pily, provzdušňovače, můžeme si dopřát drtiče zahradního odpadu, vyžínače, křovinořezy a plotořezy, zahradní vysavače a foukače, v neposlední řadě i bonusy v podobě tlakových myček nebo štípačů dřeva.
Možná nechcete nebo si nemůžete pořídit všechny libůstky, které trh nabízí, ale jedna věc by ve vaší zahradě opravdu chybět neměla. A tou je sekačka na trávu. Předpokládejme, že jsme všichni své zahradě trávník dopřáli. Nakonec to není tak dlouho, co jsme si povídali o jeho nepostradatelné funkci na zahradě. Nyní je potřeba věnovat mu neustálou a pravidelnou péči, aby nám ji svým vzhledem a prospíváním mohl vracet. Povězme si tedy něco málo o travních sekačkách a povězme si to tak jednoduše, jak jen to bude možné.
Na co si dát bacha
Možná se právě rozhodujete, jakou sekačku si pořídit, a naším záměrem je vám toto rozhodování usnadnit nebo alespoň nastínit, na co byste si měli dávat pozor. Při výběru je důležité brát zřetel na velikost plochy trávníku a na terén (zda je rovný, kopcovitý, hrbolatý, s překážkami, nebo bez nich, kolik máme na zahradě stromů, záhonků, chodníčků a cestiček, nebo zda se budeme muset vyhýbat nějakým zahradním stavbám). Podle toho zvolíme i šíři záběru travní sekačky. Většina typů má pracovní ústrojí širší, než je rozchod kol, což umožňuje i sekání v těsné blízkosti obrubníků, nebo dokonce u zdi.
Co všechno vlastně od travní sekačky očekáváme? Měla by to být dlouhá životnost. Nebojte se proto do koupě nového stroje investovat. Investujete-li dobře do kvalitního výrobku, bohatě se vám to v budoucnosti vyplatí. Nenechte se zlákat žhavými sezónními slevami a o nabízeném výrobku si zjistěte co nejvíce informací. Jinak se vám může snadno stát, že příští jaro budete pátrat po nové sekačce – a toho se přece chcete vyvarovat.
Kolečka nejsou maličkost!
Dalšími parametry kromě životnosti by měly být výkon, spotřeba, pochopitelně pomyslíme i na hlučnost stroje a v neposlední řadě na jeho obsluhu a ovládání. Při nákupu si prohlédněte i kolečka. Vyhněte se levným sekačkám s plastovými koly, většinou nevydrží déle než jednu sezónu. Kvalitní sekačky mají v kolečkách kuličková ložiska. Co do velikosti koleček platí jednoduché pravidlo, které říká: čím větší, tím lepší. Rozmyslete si také způsob uložení posekané trávy. Máte v plánu nechat ji ležet na zemi, nebo přímo ukládat do sběrného koše? Praktickým prvkem moderních sekaček, který všichni oceníme, je indikátor naplnění koše.
Když už tohle všechno víme, probereme si konkrétní druhy travních sekaček. Máme-li malou plochu k údržbě nebo sklony k ekologickému cítění, možná nám postačí sekačka ruční. Ta ovšem neumí sekat trávu v okolí obrubníků či zdí a budeme k ní muset přikoupit další alternativní pomůcky v podobě ručních nůžek nebo strunového vyžínače.
Benzínovou, nebo elektrickou?
Větší popularitě se však v posledních létech těší motorové sekačky. Všechny důležité vlastnosti stroje zde ovlivňuje právě motor. Čím vyšší trávu budeme potřebovat posekat, tím vyšší výkon musí motor mít. To je důležité mít na paměti s ohledem na skutečnost, do jaké lokality sekačku kupujeme. Na zahrádce u rodinného domku nebude mít tráva zřejmě tolik prostoru k divokému růstu jako například u chaty, kam zavítáme jen jednou za čas.
Podle motoru dělíme sekačky jednoduše na elektrické a benzínové. Nabízí se nám ještě jedno rozdělení, a to podle žacího ústrojí. Zde můžeme vybírat mezi ústrojím vřetenovým a rotačním. Vřetenové ústrojí je vhodné na sekání nízké trávy a okrasných trávníků, většinou se využívá na předzahrádkách a malých zahrádkách. Funguje v podstatě na principu nůžek. Pořídíme si ho všude tam, kde se údržbě travní plochy věnujeme nejméně jedenkrát týdně, tudíž nemá tráva šanci přerůst přes „limit“, jelikož pro trávu delší než osm centimetrů je už vřetenová sekačka naprosto nevhodná. Na sekání vyšší trávy se hodí sekačka rotační.
Elektrické motorové sekačky se příliš nehodí pro velké plochy. Jejich největším nedostatkem je fakt, že musíme stále sledovat elektrický kabel (pozor – tento by měl být vybaven kvalitním jističem!). Svobodu pohybu nám může dopřát akumulátorová sekačka. Její výkon je mírně ovlivněn zvolením baterií, není to však žádná tragédie.
Silnější než elektrické sekačky jsou ty s benzínovým motorem. Mají neomezený akční rádius, dobře se s nimi pracuje i na nerovném terénu a mají vyšší otáčky a silnější motory. Vyžadují poměrně pečlivější údržbu než sekačky s elektrickým motorem. Jednodušší typy se startují pomocí startovací šňůry, složitější mají startér pracující na podobném principu jako v automobilu.
Na opravdu velké plochy se nejvíce vyplatí zakoupení samopojízdné sekačky či zahradního traktoru na trávu, kde veškeré činnosti ovládáme během jízdy.
Jako takovou lahůdku, chcete-li bonbónek, na závěr vám popíšeme převratnou novinku, která je již na trhu k dostání a znamená naprostý luxus v oblasti zahradních sekaček. Jde o sekačku solární. Tato sekačka pracuje téměř bez lidské asistence. Energii získává ze solárních článků a její pojezd řídí mikropočítač. Stačí jen pracovní oblast vymezit nízkonapěťovou smyčkou, jíž sekačka detekuje speciálním senzorem. Samozřejmě je vybavena čidly proti nárazu. Takže jak vidíte – koláče možná bez práce nebudou, ale posekaný trávník? Proč ne.
Přidejte odpověď