O dřevěných plotech

Mohla by to být docela pěkná pohádka, co říkáte? Ostatně dřevěné ploty jsou pořád v kurzu a jsou pohádkově krásné i pohádkově nadčasové. Třeba vám nějaký padne do oka.

Zavřete oči a představte si dva domy vedle sebe. Jeden je obehnán vysokou nepřístupnou zdí, druhý zdobí dřevěné plaňky. U kterého se zastavíte? My jsme zastavili u domu s dřevěnými plaňkami. Už proto, že působí přívětivěji a přístupněji.

A tohle mají dřevěné ploty společné – přirozeně a nenásilně oddělují soukromí od okolního světa, aniž by působily povýšeně. Dnešním plotům, tak jak je známe, předcházely ploty ohrazující louky a pastviny. Původně měly ryze účelovou podobu i funkci, v současnosti povýšily i na estetický prvek zahrad a mohou mít různé tvary.

Než si jednotlivé druhy dřevěných plotů představíme, musíme zmínit ještě jednu věc, kterou mají společnou – měřítko. Měřítkem dřevěného plotu je totiž člověk. Plot tedy nemá být vyšší než 2 m, průměrná výška bývá okolo 1,5 m. A teď už pojďte vybírat, který by vám mohl padnout do oka.

Laťkový plot

Laťkový plot je klasikem mezi ploty. Má jednoduchou, a přitom elegantní konstrukci. Základem tohoto plotu je lať. Může být hoblovaná, nehoblovaná, hladká i profilovaná. Charakteristický je její sražený horní konec, po kterém rychleji stéká voda.

Tyčkový plot

Jeden z nejstarších plotů je i tyčkový plot. V původní podobě býval z neoloupaných tyček. V dnešní době vídáme tyčkové ploty i z tyček oloupaných. Tyčky jsou nahoře špičaté a všechny mají zhruba stejný průměr. Přibíjí se zpravidla střídavě z obou stran, čímž povyšují plot na malou nenápadnou protipohledovou clonu.

Myslivecký plot

Kdysi dávno se myslivecký plot stavěl z nasbíraných větviček jehličnatých stromů. Větvičky se přes sebe přibíjely křížem a vytvářely charakteristický otvor – kosočtverce. Tento otvor měl umožnit malým zvířatům prchnout a zachránit si holý život, zatímco velká zvěř se před plotem zastaví. Dnes je myslivecký plot dekorativním prvkem mnoha zahrad. Na jeho výrobu se používají oloupané nebo neoloupané tyčky, přibité dle původního plánu přes sebe.

Prknový plot

Charakteristickým znakem plotu z prken je zaoblený horní konec plochého prkna. Stejně jako sražený konec u latěk má za úkol snazší a rychlejší odvod vody. S moderní dobou přichází i inovace a klasický zaoblený konec střídají rozličné ornamenty v nepřeberném množství a variantách.

Lamelový plot

Lamelový plot se původně zrodil jako protipohledová ochrana. Provedení může být buď svislé nebo vodorovné. Při vodorovném kladení prken vypadá nakonec plot nižší, než ve skutečnosti je. Prkna se kladou střídavě z každé strany na podobném principu jako u klasického tyčkového plotu.

Rančerský plot

Ve výčtu dřevěných plotů nesmíme na rančerský plot zapomenout, ačkoli se na klasické oplocení zahrady či domu zrovna dvakrát nehodí. Je to plot typický pro divoký západ, ale i dnes dobře poslouží jako ohrada pro skot a koně.

Jak postavit plot

Stručně a jednoduše si nastiňme, jak se dá postavit dřevěný plot. Nosným prvkem každého plotu je sloupek. Nejdříve je potřeba zasadit krajní sloupky – plot se pak nebude vlnit. Směr určíme pomocí šňůry, a to tak, že do horní vnější strany sloupku zatlučeme hřebík, na něj se uváže šňůra, která nám pomůže nejen udržet směr, ale i výšku ostatních sloupků.

Vzdálenost mezi jednotlivými sloupky by měla být rovnoměrná. Používané délky rámů jsou 200, 250 a 300 cm. U lehkého typu plotu stačí zarazit sloupek zašpičatělým koncem do země. Ideální je mít předem vyhloubenou dostatečně hlubokou jámu.

Těžký plot (např. lamelový) potřebuje vybudovat základy – do nezámrzné hlouby (cca 80 cm) se vyhloubí jáma. Jámu pak do výšky 15–20 cm vyplníme betonem a zasadíme sloupek, který ještě trochu zarazíme do země. Vodováhou zkontrolujeme svislost zasazení a doplníme jámu zeminou.

Asi 20 cm pod úrovní půdy navršíme ještě 10 cm betonu a opět zakryjeme zeminou. Pro stabilnější ukotvení lze využít kovových patek přišroubovaných k betonu nebo kovových kotev. Když už sloupky pevně stojí, můžeme začít se samotným vyčarováním plotu. Jaký jste si vlastně vybrali?

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*