O dřevěných podlahách

Taky milujete s ničím nesrovnatelnou vůni dřeva? Taky si myslíte, že laminátová plovoucí podlaha nebo dlažba nikdy nebude působit tak přátelsky jako dřevěná? A co když na tom vážně něco je?

Ano, něco na tom je. Dřevěné podlahy jsou nadčasové, vnáší nám do domácností kousek přirozena, kousek přírody, kousek vůně, kousek přátelství a kousek útulnosti. Navzdory těmto „kouskům“ je dřevěná podlaha léty osvědčený malý zázrak a existuje mnoho důkazů o její mnohaleté funkčnosti, pokud se jí věnuje patřičná péče.

Příprava na pokládku

Než se rozhodnete pro konkrétní dřevěnou podlahu, měli byste vědět, jak připravit místnost a jak ošetřit dřevo, s kterým budete pracovat. V prvé řadě musí být materiál před položením velmi dobře vysušený. Doporučuje se uskladnit jej na sedm až čtrnáct dní do místnosti, ve které později bude „bydlet“ v podobě podlahy, aby se mohl přizpůsobit klimatickým podmínkám prostředí. Je samozřejmostí, že i ona místnost musí být dokonale suchá. Pokud je to možné, nikdy nepokládejte novou dřevěnou podlahu na dřevěnou podlahu stávající, i kdyby se vám zdála vizuálně v pořádku. Může být napadena hmyzem, houbami či plísní, a dokonce může být i zpráchnivělá, ačkoli to nemusí být na první pohled znát. Více podrobností o pokládání jednotlivých druhů podlah si popíšeme později. Nyní si ještě připomeňme, že se před samotnou pokládkou zaměříme na opracování dřeva. To zahrnuje řezání, hoblování, broušení, … Po této činnosti ošetřete dřevo preventivním nátěrem proti dřevokaznému hmyzu, houbám a plísni. Je vhodné použít protipožární nátěr, který prodlužuje dobu nevznětlivosti dřeva. Vždy dodržujte instrukce na obalu nátěru, které se týkají ředění, způsobu nanášení, doby schnutí apod.

A nyní již k jednotlivým druhům podlah.

Desková podlaha

Desková podlaha je asi nejstarší dřevěnou podlahou. Jedná se o desky stejné tloušťky, šířka a délka může být různá (dle rozměrů místnosti). Díky kombinování různě širokých a dlouhých prken mohou vzniknout krásné a originální vzory. Na tento druh podlahy se většinou využívá dobře vysušené smrkové nebo borovicové dřevo. Desky se připevňují hřebíky na vodorovné dřevěné hranoly. V podkroví lze využít trámů. Hřebíky se zatloukají pod povrch desek a místa po zatlučení se zatmelí vhodným tmelem. Montáž tohoto typu podlahy je velmi snadná, jakož i případná výměna poškozené desky. Nevýhodou je, že se kvůli přirozenému vysychání dřeva tvoří mezi spoji jednotlivých desek mezery.

Palubová desková podlaha

I tzv. „palubovka“ má dlouholetou tradici. Určitě ji všichni znáte. Jedná se o desky stejné tloušťky i šířky. Šířka je většinou 10–15 cm, výjimečně se setkáváme s šířkou 4–8 cm. Užší desky jsou ovšem výhodnější, protože jsou méně náchylné k objemovým změnám dřeva. Délka desek se uzpůsobuje rozměrům místnosti a zpravidla sahá ode zdi ke zdi. Inu – má to přece vypadat jako paluba lodi. Co se týče pokládání, existují dva způsoby. Buď stloukáním pomocí hřebíků pod úhlem 45 stupňů, nebo lepením. Postup lepení je shodný s postupem, který se praktikuje u plovoucích podlah. Po celém obvodě obkrouží podlahu lišty o šířce 20–23 mm. Pozor! Prkna pokládejte tak, aby mezi podlahou a lištou zůstal malý prostor, který umožní přirozené odvětrávání podlahy.

Parkety

Podlaha z parket je podlaha nejčastěji vídaná i v dnešních domácnostech a o jejích kvalitách svědčí fakt, že mnohde už přežila celá desetiletí. Je to díky tomu, že se na výrobu parket používá tvrdé dřevo listnatých stromů (především buk, dub, akát, …), a při správné údržbě je velmi odolná. Šířka parket se pohybuje mezi 40 a 70 mm, délka je 200–400 mm (někdy až 1000 mm) a tloušťka bývá obvykle 21 mm. Ukládá se do různých vzorů přímo na podlahu. Ta musí být dokonale rovná a hlavně suchá. Doporučujeme natřít před pokládkou povrch podlahy vhodným penetračním nátěrem na beton.

Podlahové panely

Méně využívanou variantou jsou podlahové panely. Jde v podstatě o různě barevné čtverce, z kterých se skládají rozličné vzory. Montáž je velmi jednoduchá.

Ošetření dřevěných podlah

Po položení je potřeba zabrousit případné nerovnosti bruskou do roviny a celou podlahu ošetřit ochranným nátěrem. Laky vybírejte obezřetně a berte jen ty, které jsou speciálně určeny k ošetření dřevěných podlah. Nevhodné jsou klasické lesklé nebo naopak matné laky a také tzv. lodní laky. Aby dřevěná podlaha vydržela krásná a hlavně kvalitní, je třeba ji čistit nejméně jedenkrát týdně suchou cestou. Ideální jsou vysavače s kartáčovým nástavcem. Jednou za čas přetřete podlahu řádně vymáchaným (pouze vlhkým!) mopem čistou vodou bez saponátů. V případě „nouze nejšpinavější“ lze použít jemný mýdlový roztok. Ideální teplota v místnosti s dřevěnou podlahou by se měla pohybovat mezi 19 a 22 stupni Celsia. Nezapomínejte na to, že dřevo reaguje na klimatické změny a hlavně v teplých měsících je potřeba v místnosti dostatečně větrat. Pokud podlaze dopřejete veškerou doporučenou péči, bude vám sloužit dlouho. Je možné, že i přesto vzniknou nějaké trhliny nebo spáry mezi jednotlivými prkny. Většinou to není vada materiálu, dřevo prostě pracuje.

Renovace stávající dřevěné podlahy

I při sebelepším opečovávání dřevěné podlahy se jednoho dne bohužel zubu času neubráníme. Jestliže máte doma například vrzající nebo poškozené parkety, máte na výběr ze dvou variant. Můžete nechat podlahu znovu obrousit, vyplnit spáry tmelem a dopřát jí novou kvalitní povrchovou úpravu. Druhou možností, která je sice časově i finančně náročnější, přesto bychom ji doporučili spíše, je podlahu nebo její poškozené části rozebrat, upravit plochu pod podlahou a parkety vrátit zpět. Při tomto postupu doporučujeme jednotlivé parkety číslovat, jelikož dřevo léty pracuje a jednotlivé části podlahy se sobě navzájem tvarově přizpůsobují. Možná že je v tom jistá symbolika, jakási paralela s lidským světem a jeden z důvodů, proč bychom se dřevěných podlah neměli tak snadno vzdávat.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*