O postelích a futonech

V posteli trávíme třetinu dne, těšíme se do ní, poskytuje nám útočiště před všedním světem, umožní nám oddat se snění a hodit starosti alespoň na chvíli za hlavu. Pokud je kvalitní…

O zásadách zdravého spaní byla popsána už spousta stránek. Víme, že máme dbát na to, aby byla páteř při spánku podepřena ve svém přirozeném fyziologickém tvaru. Zaměříme se tedy na výběr kvalitní matrace. Ta má za úkol nebýt ani příliš měkká, ani příliš tvrdá. Zkrátka tak akorát, aby v místech, kde máme ramena a boky, ustupovala a v místech, která je potřeba vyplnit (například v pase), nastoupila do služby. Příliš měkká matrace, do které se tělo zaboří a stráví noc v důlku, není k ničemu. Během spánku se přibližně 80krát otočíme a změníme polohu. O tom bychom při správném výběru matrace vůbec neměli vědět.

Materiály matrací

Materiály vybíráme zdravotně nezávadné a je výborné, pokud je matrace rozebíratelná nebo alespoň se snímatelným potahem, který lze jednoduše vyprat či jinak vyčistit. Velikost matrace musí odpovídat vnitřním rozměrům postele. Nezanedbatelný je i výběr konstrukce postele.

Konstrukce

Lůžko musí být minimálně o 25 cm delší než naše výška a minimální šířka postele by měla být 90 cm, u dvojlůžka minimálně 160 cm. Vzhledem k tomu, že se během noci potíme a vylučujeme další látky, je nezbytné, aby byla postel konstruována tak, aby docházelo k přístupu vzduchu k tělu a bylo umožněno dostatečně větrání matrace (například díky lamelovým roštům). Pro zdravé spaní je lepší lůžkoviny nezastýlat, aby se stihly během dne „prodýchat“

Futon

Hovoříme-li o zdravém spaní, nelze nezmínit futony. Jejich popularita stále vzrůstá. Jsou vhodné především pro alergiky a pro všechny, kteří mají problémy s páteří. Futon se k nám probojoval z Japonska. Věděli jste, že podle posledních studií je údajně Japonsko zemí, kde má potíže s bolestí zad jen 1 % obyvatelstva? Zásluha se přisuzuje zejména futonu.

Co je futon

Futon je ručně vyráběná matrace z přírodních materiálů. Většinou je potažena povlakem ze 100% bavlny režné barvy. Má 5krát vyšší schopnost absorbovat a rychle vydat vlhkost. Futon bývá ohebný a dobře skladovatelný. V základní verzi se dodává s dřevěným rozkládatelným rámem, ale v podstatě jsou některé druhy futonů vhodné do téměř všech standardních lůžek. Na první pohled vás možná odradí jeho strohost, kterou lze ovšem velmi snadno zjemnit pořízením vhodného přehozu.

Kvalita

Nespornou výhodou, kterou si málokdo uvědomí, je ovšem právě ona jednoduchost a jakási obnaženost. Na čalouněných sedačkách vypadajících na první pohled luxusně mohou být vady umně skryty. Na futonu ne. Vše vidíme, proto musí být propracován do nejmenších detailů s naprostou precizností.

Údržba

K údržbě postačí jednou za měsíc futon vyvětrat například opřením o zeď. Sympatická je nízká cena futonu při vysoké kvalitě srovnatelné s běžnými lůžky.

Vnitřní náplň

Různé firmy dodávají futony pod rozličnými názvy, ovšem základem je vždy jejich vnitřní náplň. Konkrétnímu rozpisu se budeme věnovat někdy příště. Zatím máte čas na to, jít si futony alespoň omrknout a vyzkoušet. Ostatně před každou koupí jakékoli nové postele byste se neměli stydět chvíli si na ní poležet již v obchodě. Jen tak se přesvědčíte, že je to právě ona, na které bude chtít strávit svoji odpočívací třetinu dne.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*