Pes kontra kočka na zahradě

Pes je náš nejbližší přítel. Přece se ho nevzdáme jen proto, že se nelíbí naší či sousedově kočce a občas se projde záhonem jahod! Mnoho z nás by chtělo mít na zahradě zároveň miláčky ze světa zvířat i rostlin. Jak docílit toho, aby nám byli všichni pohromadě k radosti?

Pes a kočka – vrrr!

Navzdory známým předsudkům lze dobře vychovanému psu vysvětlit, že kočky se nežerou. Pochopí to malá čivava i obrovský bernardýn, jen je třeba použít velkou dávku trpělivosti a neustoupit ze svých požadavků o neútočení ani o píď. Odměnou je nám pak pes kočku ignorující, v ideálním případě dokonce o chlupatou kamarádku něžně pečující. Pokud máte možnost psa na kočku přivyknout od štěněte, jste ve výhodě, jde to prakticky samo.

Pes (nejen) na chodníku?

Psa je možné vycvičit tak, aby používal k pohybu po zahrádce pouze cestičky. Zvláště inteligentní psí profesoři po nich budou capat, i když vy nebudete v dohledu. Těm méně chápavým bude jistější pořídit prostorný kotec, kde na vás budou v pohodlí čekat těch pár okamžiků, kdy se jim nemůžete věnovat.

Ale jak mu to vysvětlím?

Vyzkoušený a ověřený postup je tento:

1. Okolo záhonů a jiných částí zahrady, kde chlupáč není žádoucí, natáhneme provizorní zábranu. Vhodný je například provázek upevněný na tenkých tyčkách.

2. Jakmile se pes pokusí strčit tlapku do zakázané zóny, pokárejte ho, případně použijte trochu výchovného násilí. Ovšem jemně, vážení, jemně!

3. Po několika týdnech – doba učení je úměrná vaší důslednosti a inteligenci psa – lze překážky odstranit. A ejhle – pes je naprogramován a používá i nadále pouze chodníček vzorně a bez diskusí!

Pes, co má červený diplom?

Pokud máte štěstí, vlastníte psa schopného zdánlivě nevnímat úplně cizí kočku, která se mu provokativně směje přímo uprostřed záhonu vašich nejkrásnějších tulipánů. Pokud je mu opravdu nesympatická, decentně ji prožene, jakmile se micinka octne na cestičce. Ovšem před dalším záhonem se hlídač zarazí, a protože ví, že do mrkvičky mu vstupovati neradno, pohodí hlavou a tváří se, že jeho číča přece vůbec nezajímá.

Zkrátka diplomovaný pan pes…

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*