Ploty (ne)jsou pro kočky

Vyznačení hranice pozemku byla odedávna přikládána velká pozornost a dnes je tato péče ztělesněna v typu a stavu oplocení zahrady.

Prvním pravidlem je jednotnost stylu. Těžko k sobě bude ladit starý kamenný dům a drátěný plot ledabyle zavěšený na lešenářských trubkách. Na druhou stranu se drátěnka příliš nehodí ani k moderní novostavbě. Proto i zde je nutno vybírat s citem. Plot má totiž hned vedle ochranné funkce, jakožto potomek opevnění a fortifikací dávných časů, i funkci estetickou. Můžeme najít celkem tři varianty, jak dům a plot spolupůsobí: buď se navzájem dotváří a pozvedávají svoji úroveň, nebo schválně kontrastují. A poslední, nejhorší, ale také nejčastější varianta, je dům a plot, každý přebraný z jiné stránky učebnice architektury a v různém stádiu renovace nebo rozpadu.

Než postavíme plot, první otázkou by mělo být, ne jaký plot chceme, ale zda jej vůbec potřebujeme. Ploty zcela bez diskuze patří tam, kde jsou malé děti nebo psi. Pro kočky plot zas až takovou překážkou není. Dalším dobrým důvodem pro plot je blízkost rušné ulice, nebo dokonce dálnice a bohužel i nehezké vztahy se sousedy. Poslední problém lze při zájmu obou stran vyřešit, u zbylých není jiná možnost než plot postavit. A k tomu se nám nabízí přehršel materiálů i stylů.

Plot jako filtr

Živé ploty nejenže výborně zastavují hluk, ale ze vzduchu vychytávají i prach, výpary a pachy a v zimě fungují jako sněhové zábrany nebo větrolamy. Pro tuto funkci se hodí zejména k takovým domům, které stojí na hlavních silnicích, v blízkosti dálnic nebo tratí. Plot je možné postavit jen z keřů a stromů, nebo jej doplnit jednoduchým laťkovým nebo drátěným plotem, který nebude harmonii zeleně příliš rušit. Pokud toužíte po zcela uniformované, jednotné vizáži plotu, zvolte neopadavé stromy, jako jsou túje nebo cypřiše. Naopak pro romantičtější povahy se hodí sem tam zasadit keře typu pámelníku nebo ostružiníku. Stejně tak se bude dobře vyjímat vinná réva, psí víno. Jistou pikantností může být zasazená jabloň nebo hrušeň – otázkou ale je, zda při vysokém provozu aut nebo vlaků budete chtít jíst jejich ovoce. Dobře poslouží i borovice, které odolávají exhalacím lépe než smrky. Stromy v živém plotu mají jedinou nevýhodu a tou je jejich poměrně pomalý vzrůst do požadované výšky a tvaru. Proto se doporučuje kombinovat je s keři, které nižší výšku zarostou rychleji, a pokud budeme oba dva stupně plotu udržovat v odpovídající výšce a hustotě, nemusíme se bát ani narušení soukromí procházejícími lidmi.

Plot jako označení pozemku

Tady máme na výběr z mnoha variant. Od decentní cihlové, případně kamenné zdi, přes podezdívku s prkennou nástavbou až po průhledný laťkový plot a téměř neviditelný plot kovaný nebo drátěný. Průhlednost posledních typů oplocení lze zmírnit kokosovými nebo bambusovými rohožemi, které díky své barvě a struktuře působí vzdušně, elegantně a lehce – a přitom získáte zahradu, kam z ulice nebo chodníku vidět nebude.

Plot jako hradba

Místo plotu opevnění. Tak by se daly charakterizovat vysoké betonové zdi, bytelné kamenné valy a cihlové ploty s hlubokými základy, to vše korunováno ostnatým plotem. V případě, že máte pocit, že takový typ oplocení opravdu potřebujete a zároveň se vám nelíbí jeho těžkost a zachmuřenost, zkuste do horní části zdi vsadit skla nebo zrcadla, která masu zdiva nebo betonu odlehčí. Pokud jste odvážnější, můžete si dovolit i malé průzory – počítejte ale s tím, že mohou připomínat střílny.

A vlastně… potřebujete plot?

A na konec lehce zákeřná otázka – potřebujete plot? Nebylo by hezčí, pokud máte dům na pěkném místě – nechat krajinu vplynout do zahrady a stát se součástí horizontu a nehlídat úzkostlivě vlastní píseček? Součástí světa jsme bez ohledu na to, kolik půdy si vykolíkujeme. Vzduch je totiž stejný venku i uvnitř.

Nechte se inspirovat Japonskem, Nizozemskem nebo Spojenými státy. Nebo si promluvte s architektem. Pokud je přechod mezi soukromým a veřejným zvolen citlivě, ozdobíte svou zahradnickou zručností i ulici, ve které máte domov. Podmínkou je samozřejmě slušnost všech kolemjdoucích i sousedů – a to záleží i na našem chování k vlastnímu okolí.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*