Nedávno jsme si povídali o klasických jídelních židlích. Pokud váš jídelní kout nahradil barový pult nebo u něj jen příležitostně pijete kávu s kamarády, pak teď přišla řada na vás a barové posezení.
Barové pulty a posezení u nich se těší stále větší popularitě a stávají se nedílnou součástí našich kuchyní.
Barové židle, barová křesílka a stoličky
V prvé řadě si ovšem uvědomme, že barová židle není zdravotní židlí a nenabízí tolik pohodlí jako klasická židle. Měla by sloužit k příležitostnému posezení, protože naše záda z ní příliš nejásají. V případě, že máme malé děti, vybíráme barovou židli obzvlášť obezřetně. Pro mrňouse je totiž taková židle lákavou obdobou prolézačky a ne všechny horolezecké mise musí dopadnout dobře.
Druhy
Obecně máme na výběr ze tří druhů barových židlí. Prvním jsou tzv. židle fixní – tj. připevněné k podlaze. Tyto židle se zdají v souvislosti s malými děti jako nejbezpečnější varianta, protože se nemusíme bát jejich převrhnutí ani s malým horolezcem. Druhým typem jsou židle mobilní – na kolečkách – a třetím jsou všechny ostatní – tedy ty barové židle, s nimiž můžeme volně pohybovat bez pomoci koleček a které mají 3–4 (někdy i více) nohou. Dále volíme mezi židlí s opěrákem a bez opěradla. Židle s opěrákem by měly mít větší rozměr sedáku než stoličky bez opěráku, jejichž sedák může být menší. Obecně jsou však židličky s opěradlem pro dlouhodobější posezení pohodlnější.
Barová křesílka
Poměrně dost pohodlná jsou barová křesílka, která nemají úplně rovný sedák, čímž se liší od klasických barových židlí a stoliček. Uprostřed sedáku je mírná prohlubeň a právě ta zajišťuje stabilitu a pohodlí u sezení.
Design
Barové židle se vyrábějí z mnoha materiálů. Počínaje dřevem, přes kov, kombinace různých materiálů až po plast. Plast je údajně hitem, který v poslední době vede v pomyslné hitparádě barového posezení.
Na barových židličkách se designéři mohou vyřádit. Neexistuje například žádné pravidlo, jaký tvar by měly mít sedáky. Mohou být různých tvarů od jednoduchých kulatých, přes čtvercové až po všelijaké atypické tvary. Stejně tak je tomu u samotné konstrukce barových židlí.
Fantazii se meze nekladou. Jediné, nač musí designéři myslet, je stabilita, pohodlí a bezpečnost. Stejně jako jsme u klasických židlí doporučovali židle, které mají nožní spoje, můžeme je doporučit i zde. Kromě toho, že stejně jako u židlí klasických zabrání rozviklání, splní ještě příjemnou funkci jako podložka pro naše znavené nohy. Klátit nohama při sezení ve vzduchu není totiž nic příjemného. Čímž se dostáváme k faktu, že barové židle, stoličky a křesílka jsou logicky nepoměrně vyšší než židle klasické. Existuje doporučená výška barové židle a ta se pohybuje kolem 70–80 cm. Ovšem na tomto místě si musíme připomenout, že v praxi výšku židle obvykle individuálně přizpůsobíme výšce barového pultu.
Závěrem
Než si dáte u svého barového pultu první drink, čaj nebo kávu s přáteli, vybírejte židličky očima i rozumem. Nestyďte se je vyzkoušet už v obchodě. Jde přece o to, aby se vám na ně snadno usedalo, příjemně sedělo i z nich jednoduše vstávalo. Nikdo by po vás neměl chtít, abyste podávali složité artistické výkony. Tak šťastnou ruku při výběru a pohodu u posezení.
Přidejte odpověď