Chcete si nově zařídit kuchyň, a nevíte, kde začít? Listujete katalogy s nábytkem, a stejně nemáte bližší představu o své budoucí kuchyni? Nechte se inspirovat!
Jaký styl pro kuchyň?
Otázka, kterou si určitě kladete, když se chystáte zařídit si kuchyň. Záleží však na vás, jakému stylu dáte nakonec přednost. Přizpůsobte ji podle toho, kolik času v ní trávíte. Pokud je určena jen k přípravě jídla, bude mnohem prostší, než když si do této místnosti zveme návštěvu nebo se zde schází rodina u kávy.
Jak vypadá moderní kuchyň?
Kuchyň si prošla svým vývojem a v mnohém se změnila. Dnes ji chápeme jinak než dříve. Díky novým pomůckám se dnes dá připravit jídlo bez zbytečného nepořádku a po vaření nemusíme několik hodin větrat.
Lidé dnes velmi dbají na vzezření kuchyně, protože v ní tráví více času a většinou není už chápána jen jako místo pro přípravu jídla a jeho konzumaci, ale i jako místnost pro odpočinek.
V jednoduchosti je krása
V jednoduchosti je krása – staré dobré heslo, ale také moderní trend v bydlení.
Nepořizujte si vybavení zdobené různými kudrlinkami, lištami či obloučky! Dnes už se jedná o přežitek. Volte raději skříňky a poličky hladkých tvarů. Dnešní kuchyni vládnou jednoduché linie, které působí elegantně, a navíc údržbu budete mít mnohem jednodušší. Hladké a jednoduché plochy rychleji zbavíte nečistot a ušetříte si tak čas při úklidu!
Jednoduchost uplatněte i při výběru barvy pro svou kuchyň. Pokud budete mít příliš pestré pozadí a povrch pracovní desky, bude tato místnost působit chaoticky a budete ztrácet přehled a orientaci.
Jakou kuchyňskou linku?
Plánujete vestavěnou kuchyni, a nevíte, jak by měla vypadat? Je několik typů, které si můžete pořídit. Myslete ovšem na to, že nezáleží pouze na vašem rozhodnutí. Musíte ji přizpůsobit i podle prostoru a dalších faktorů. Proto nejdřív nastíníme rozdělení podle velikosti a následně podle toho, jak kuchyni uspořádat.
Rozdělení kuchyní podle velikosti
Přibližně můžeme kuchyně podle velikosti rozdělit na čtyři typy:
Kuchyňský kout: Najdeme ho v bytech s nedostatkem obytné plochy, např. v garsonkách. Tato kuchyň bude mít plochu do 6 m2. Je provozně oddělená od obytných místností.
Laboratorní kuchyně: Převážně stavěná pro přípravu jídel, v menší míře i pro další běžné domácí činnosti. Její plocha nepřesahuje 10 m2.
Kuchyně se stolováním: Do této kuchyně lze bez větších problémů umístit stůl a židle či lavici na stolování. Jde o nejběžnější typ kuchyně. Rozloha přesahuje 12 m2.
Obytná kuchyň: Není již místem pouze pro přípravu jídla či stolování, provádějí se zde i odpočinkové aktivity. Dalším vybavením jsou zde i elektrospotřebiče, např. rádio, televize… Je tedy zřejmé, že v tomto typu kuchyně se tráví daleko více času než v těch předchozích.
Rozdělení podle rozestavění kuchyňské linky
Lze si vybrat především z těchto hlavních šesti typů:
Kuchyně do U: Líbí se vám takto uspořádaná kuchyň? Pokud máte dostatečně velký prostor, pořiďte si ji, ale jinak se tomuto typu raději vyhněte.
Kuchyně do L: Tento způsob je nejlepším řešením, pokud místnost má více dveří.
Kuchyně jako poloostrov: Vhodné při přechodu kuchyně do obytných místností. Jde o optický předěl místnosti
Kuchyně s ostrůvkem na vaření: Méně využívaná architektonická možnost. Nemůžete si ji dovolit, pokud nemáte tuto místnost dostatečně velkou, ideálně kolem 15 m2.
Jednostranná kuchyňská linka: Optimální řešení pro menší prostor.
Dvoustranná kuchyňská linka: Tato linka má své nesporné výhody, takto rozdělená plocha se dá lépe pracovně využít. Chcete-li se s někým podílet na přípravě jídla, je tento typ nejvhodnější. Můžete oba pracovat v kuchyni a vzájemně si nepřekážíte.
Kuchyň je jádrem vašeho domova. Místnost, kde se rodina schází u jídla. Místnost, kde posedí návštěva. Proto by měla být útulná a pohodlná a hlavně byste se v ní měli cítit dobře!
Přidejte odpověď