Posviťte si na domov

Při výběru osvětlení do bytu či domu berte v úvahu účel a umístění světla. Správně zvolené osvětlení totiž může plnit funkci nejenom praktickou, ale také estetickou.

Bez světel si domov snad ani nedokážeme představit. Právě světla totiž dotváří celkovou atmosféru a dokážou způsobit, že se u nás i návštěvy cítí „jako doma“.

V současné době jsou v oblibě všechny styly světel od 60. let po nejmodernější kousky. Ve tvarech většinou vládne jednoduchost a v žebříčku popularity vedou geometrické tvary. Valná část domácností spíše než extravagancím dává přednost funkcionalistickému stylu, v němž se kov přátelí se skleněnou koulí nebo velkými stínidly se zrcadlovým povrchem. U mladších generací vítězí rozličná stínidla z plastu, strukturované textilie nebo papíru. Než se podíváme do jednotlivých částí domova, dáme vám jednu praktickou radu. Až budete mít všechna svítidla na svém místě a budete řešit dilema, kterou ze žárovek zvolit (úsporná/klasická), vzpomeňte si na toto jednoduché pravidlo – tam, kde se zastavíme jen občas, se hodí jednoznačně žárovka klasická, protože častým rozsvěcením se úsporná žárovka ničí.

Předsíně

A nyní započneme samotnou prohlídku příjemně svítícího domova – a kde jinde bychom se měli nejdříve ocitnout než v předsíni? Světlo do předsíně volíme podle velikosti místnosti. Nemělo by zde chybět centrální stropní osvětlení, které může být jednoduché a tvarově čisté. Kvůli neoslnivému příjemnému světlu nejčastěji volíme mléčné sklo. Do užších předsíní se hodí nástropní kovová kolejnice s více libovolně nastavitelnými lampičkami.

Na hodně frekventované chodby jsou vhodné zářivky. V rodinných domcích se schodištěm můžete sáhnout po efektních světlech zabudovaných přímo do plochy. Pokud máme v předsíni zrcadlo, pořídíme mu lokální osvětlení. Postačí dvě nástěnné lampičky nebo moderní halogenové žárovky schované přímo do rámu zrcadla.

Kuchyně – srdce domova

Z předsíně volně přejdeme do srdce domova, kterým je kuchyně. V kuchyni dbáme především na bezpečnost! To znamená, že kromě hlavního stropního osvětlení nezapomínáme na kvalitní osvětlení pracovní desky.

U nástropního osvětlení dbáme na to, aby nevydávalo ostré oslnivé světlo, které může vyvolávat nepříjemné pocity, a aby bylo světlo přirozené (nebude měnit barvu jídla). Toto osvětlení bývá většinou umístěno nad jídelním stolem. Nejoblíbenější variantou je stahovací lustr pro svoji možnost regulace výšky stínidla.

Nad pracovní plochu se nejvíce osvědčily lineární zářivky. Těší se popularitě již mnoho let a jsou k dostání v rozličných vyhotoveních. Světlo nad varnou deskou obstará digestoř, a pokud chceme osvětlení i nad dřezem, dbáme na to, abychom zvolili izolované svítidlo s dvojnásobným krytím, které bude odolné proti vodě. Na to si ostatně vzpomeneme i později při vybírání osvětlení do koupelny. Zajímavým světelným prvkem v kuchyni může být osvícení prosklených horních skříněk. Ale co si budeme nalhávat? I taková trouba, ze které se line příjemné žluté teplo smíchané s vůní moučníku, má něco do sebe.

Obývací pokoje

Na řadě jsou obytné místnosti. Obývací pokoj slouží k mnoha činnostem a světlo je jedním z pomocníků, které nám pomohou jednotlivé zóny od sebe opticky oddělit. Přetrvává trend stropního osvětlení v podobě lustru, ale už rozhodně nemusí být umístěn ve středu místnosti a je velmi příjemné, když je u něj možnost regulace světla pomocí stmívače. Buďme v těchto prostorách kreativní a umístěme světla všude tam, kde je potřebujeme, tak, aby byly nejen praktická, ale i estetická.

Do obývacích pokojů se hodí téměř všechny druhy osvětlení – nástěnná svítidla, stojanové i stolní lampy. Určitě najdeme místo i pro nějaké hezké dekorativní světlo. Svítidlo k televizoru by nemělo v žádném případě oslňovat nebo se odrážet na obrazovce. Aby televizní rám nezůstával ve stínu, umístíme světlo před obrazovku. Nikoli za ni!

V obývacím pokoji mnohdy máme pár dekorativních předmětů a hlavně obrazů, které si můžeme rovněž efektně nasvítit. Je z čeho vybírat. Od nenápadných osvětlení s velkým efektem přes reflektory až po lištový systém. Pokud zvolíme jen jedno osvětlení, mělo by být ohnisko světelného kuželu umístěno zhruba nad středem plátna. Ideální jsou dvě boční osvětlení.

Ložnice

Intimním útočištěm je beze všech pochybností ložnice a její osvětlení by tomu mělo odpovídat. Světlo v ložnici má být měkké, příjemné a působit uklidňujícím dojmem. Nezbytné jsou lampičky na čtení s regulací směru svitu. Často se v ložnicích dělá ta chyba, že se umístí nad postele jedna společná lampička. Dopřejte si každý svoji.

Ideální řešení při ranním vstávání přináší speciální osvětlení, které lze umístit přímo do skříně. Při jeho umístění však musíme dodržet požadavky požární bezpečnosti, tj. musí být zajištěna dostatečná izolace zdroje a kabelů. Výrobek by měl mít atest na instalaci do nábytku.

Dětské pokoje

Do dětských pokojů volíme světla hlavně s ohledem na bezpečnost dětí. Neměly by mít ostré hrany a špičatá zakončení. Zrovna jsme v místnosti, kam se ideálně hodí v úvodu zmiňovaná úsporná žárovka, jelikož má nižší teplotu. V dětském pokoji nesmí chybět centrální osvětlení u stropu a dostatečné množství menších svítidel, které prozáří každý kout, aby se dítě ve svém pokoji cítilo příjemně a bezpečně.

Některé děti se bojí a dělá jim potíže usínat v naprosté tmě. Pro tyto trpaslíky jsou na trhu noční světýlka všelijakých rozměrů, tvarů i barev. Lampičku k pracovní ploše je lepší připevnit na polici nad ni než ji dávat na stůl, odkud by ji dítě mohlo shodit. Důležitá je lampička na čtení, neměla by chybět u žádné dětské postýlky. Až ji budete připevňovat, dejte ji nad hlavu dítěte, na boku postele není její umístění příliš vhodné. Pokud pokoj sdílejí dvě děti, mělo by mít každé z nich vlastní čtecí lampičku, umístěnou tak, aby druhé dítě nerušila a neoslňovala.

Koupelna a WC

Zbývají nám poslední místnosti – koupelna a WC. Netřeba opět připomínat, že na prvním místě je v koupelně hlavně bezpečnost. Stropním svítidlem vydávajícím čiré nebo bílé světlo nic nepokazíme. Zrcadlo osvětlíme ze dvou stran, aby světlo nevytvářelo stíny. Na WC se hodí čirá svítidla s klasickou žárovkou.

A teď už máte dostatek informací k tomu, abyste si na to doma pěkně posvítili.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*