Pověste ho vejš…

Když se mluví o věšáku, představíme si většinou předsíň, chodbu nebo halu. Ale věšák můžeme prakticky využít snad v každé místnosti. Ať už v klasické podobě, nebo jako němého sluhu.

Věšák do předsíně, vstupní chodby či haly beze všech pochyb patří. Měl by zde sloužit k příležitostnému odkládání svršků nejen návštěvám, ale i domácím. Oceníme jej zde hlavně v podzimním a zimním období, kdy se chceme co nejdříve po příchodu z venkovní nepohody zabavit promoklých nebo zasněžených kabátů a bund. Pozor! Pokud má věšák sloužit dlouho a dobře, měli bychom myslet na to, že jej nesmíme přetěžovat, a tudíž že oblečení ihned po proschnutí patří do skříní.

Stojací věšák

Stojací věšák je jakýmsi luxusním kouskem, který si v předsíni nemůže dovolit každý. Rozhodně se nehodí do malých předsíní, kde se sami sobě stěží vyhýbají dva lidé. Stojací věšák totiž potřebuje ze všech stran prostor, aby mohl svoji funkci řádně plnit. Uvědomme si, že jeho prioritním úkolem je umožnit snadné odkládání svršků. Pokud nebude rovnoměrně zatěžován (třeba z důvodu nepřístupnosti jedné z jeho stran), dojde k jeho poškození, deformaci a každopádně nebude dostatečně stabilní. Ovšem ti, kteří mají velkorysé vstupní prostory, by se rozhodně tohoto druhu věšáku neměli vzdávat. Dokáže být sám o sobě nádherným estetickým prvkem, který dá vaší hale duši i tvář.

Na co pozor při nákupu

Při výběru stojacího věšáku je potřeba dát pozor na následující fakta. Vyzkoušejte si stabilitu věšáku. Klidně si na něj ještě v obchodě zkuste pověsit třeba bundu. Pokud se naklání na stranu už při tomto pokusu, jděte o věšák dál. Tímto krokem – pověšením vlastního svršku již v obchodě – se zároveň vyvarujete dalšího nemilého překvapení, na které byste mohli přijít až doma. Věšáčky totiž musí být praktické na provlečení ouška. Zdá se to jako banalita, ale nevěřili byste, kolik nových majitelů věšáků doma objeví, že přes tu pěknou kuličku na konci háčku poutko od bundy nepřetáhne. V neposlední řadě si rozmyslete, jaký styl vlastně v chodbě preferujete, aby věšák ladil s ostatním vybavením místnosti. V supermoderní předsíni by se asi lépe vyjímal věšák třeba s elegantní čistou linkou a geometrickými tvary než vyřezávaný solitér. A ještě jedna přednákupní rada: uvědomte si, co od věšáku budete chtít. Usnadní vám to výběr. Věšák nemusí sloužit jen na pověšení šatů, jeho součástí může být držák na deštníky, zrcadlo, nebo dokonce malé přihrádky na drobnosti, jako jsou klíče. Věšák taky může poskytovat možnost zavěsit si tašku nebo dětskou bundičku o něco níže.

Netradiční umístění stojacího věšáku

Pokud máte malou předsíňku, nezoufejte. Řešením pro malé vstupní prostory jsou jednotlivé samostatné háčky nebo nástěnné věšáky z různých materiálů (dřevo, kov, plast), většinou doplněné policí na odkládání drobnějších kousků oblečení (čepice, šály, rukavice, …). To ovšem neznamená, že máte-li krásný dekorativní stojací věšák, musíte se jej vzdát. Buďte odvážní a kreativní. Nedržte se při zdi. Nechte fantazii pracovat. Stojací věšák může být i krásným netradičním doplňkem interiéru.

Stojací věšák v obýváku? Proč ne?

Pokud vám ladí s ostatním zařízením, směle jej zařaďte do vybavení obytných prostor. I kdyby měl sloužit jen pro potěchu oka či jako velice originální věšáček pro obraz.

A co dětské pokoje? Jasně!

Prakticky jej můžete využít i v dětských pokojích. Malé slečny jej mohou použít jako odkladač pro školní tašku, pro kabelky, pro korálky a náramky, mohou na ně zavěsit malé textilní košíky a naplnit je drobnými hračkami. Košatá koruna některých stolních věšáků poslouží dobře k uskladnění míče, který by se jinak pletl pořád pod nohama, a zvládne ho tak uklidit každý klučina. Jednotlivé háčky věšáku přímo svádí k tomu, aby byly obydleny maňásky. Máme pro vás i jistým způsobem revoluční a odvážný návrh. Je váš věšák už starý a nejlepší léta má dávnou za sebou? Nevypadá dvakrát vábně, ale přece nemáte to srdce vyhodit jej na smetiště? Vytvořte dětem třeba strom! Budete potřebovat jen šikovné ruce a představivost. S pomocí různých materiálů vytvoříte originální součást dětského pokoje, z které budou děti nadšením bez sebe. Můžete využít samolepících tapet, rozličných textilií, můžete vytvarovat kmen větve a listy pomocí vatelínu a obšít celou atrakci třeba plyšem…Určitě vás napadne ještě spousta jiného využití. A když ne vás, děti jistě na něco přijdou.

Že se do koupelny nehodí? Ale hodí!

Jestliže máte velkou koupelnu, nic vám nebrání poskytnout azyl stojacímu věšáku právě zde, pokud je z materiálu, jemuž nevadí vlhko. On se vám odvděčí tím, že se na něj vejdou župany všech členů rodiny, ručníky, zrcátko bude pořád při ruce, případně se stane avantgardní zásobárnou na toaletní papír. Nebojte se toho, vaše fantazie má právě zelenou.

Němý sluha

Kdo by jej nechtěl? Sluhu, který nikdy nic nenamítá, i kdyby na něm přistálo to nejpropocenější tričko z odpoledního sportování nebo na něm spočinulo sako na několik dní? Němý sluha byl původně výsadou mužů – a tak byl i konstruován. Údajně přišel na svět v 19. století a spekuluje se, že je původem z Anglie, země tolik proslulé právě sluhy. Měl držet kalhoty tak, aby se puky nemačkaly, sako se na něm mělo lépe než na ramínku ve skříni a našlo se místo i pro košili, vestičku, kravatu či motýlka. Ne náhodou svou konstrukcí připomíná opěradlo židle. Jenže zatímco na opěradle židle vypadají odložené svršky jaksi nevzhledně, navíc, zapomenutě a neuklizeně, němý sluha je drží s elegancí sobě vlastní a drží je v nepoškozeném stavu tak dlouho, jak si přejete. Jeho popularita se opět navrací. Sympatické je, že vznikají i jakési dámské verze němých sluhů počítající i s šaty delšími, než je pánské sako. Tak si můžete do svého malého ložnicového království pořídit hned sluhy dva. I kdyby náhodou nic nedrželi, nevadí. Němý sluha může být elegantním doplňkem každého zařízení. Na trhu je samozřejmě k dostání v klasické dřevěné verzi, jsou však i moderní kousky s úžasným designem a kombinací různých materiálů. Němý sluha tak povýšil z obyčejného věšáku na umělecký předmět. Jen si při nákupu dejte (stejně jako u stojacího věšáku) pozor na kvalitní provedení a dostatečnou stabilitu.

Patří němý sluha jen do ložnice? Co myslíte?

Ložnice jsou místem, kde služeb němého sluhy využijete nejvíce. Je příjemné připravit si večer oblečení a ráno si jej vzít nepomačkané, aniž byste se museli zdržovat přehrabováním ve skříni. Němý sluha může samozřejmě dost dobře bydlet i v šatnách. Díky tomu, že si na jeho podobě dávají designéři opravdu záležet, můžete však jeho přítomnost v domácnosti velkoryse povznést nad jeho povinnosti a jmenovat jej čestným členem. Jako dekorativní prvek v citlivě sladěném obývacím pokoji dokáže zázraky.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*