Povídání o zahradním nábytku

S radostí můžeme konstatovat, že zima snad letos nehodlala být nekonečná a s trochou neochoty udělala prostor pro teplé dny. Ano, je to tu, ptáci štěbetají, vzduch vlhce voní jarem, slunce nabírá na síle a zahrada volá, láká a svádí. Volá po práci, láká a svádí k posedávání, polehávání, k lovení prvních paprsků. A my se ptáme – máte na čem posedávat, polehávat a lovit? Jistě, řeč bude o zahradním nábytku.

S kapkou lítosti nezbývá než konstatovat, že v kraji zdejším se stále ještě na žebříku popularity drží nábytek plastový. Je to bez pochyb pro jeho příjemnou cenovou dostupnost a v podvědomí mnohých je brán jako nábytek takřka nezničitelný. Ovšem ani plast neodolá všem nástrahám klimatických změn a zaslouží si být na zimu uschován, chceme-li jej používat ještě další sezóny. Neopomenutelným nedostatkem je jeho nestabilita. Naštěstí můžeme na jeho obranu uvést i mnohá pozitiva – je lehký, dobře skladovatelný, v létě po koupeli v bazénu oceníme jeho odolnost vůči vodě. Vedle prvních původních výlisků, které byly na trhu většinou v bílé barvě (a co si budeme nalhávat, faktem zůstává, že zvlášť podsadité osoby s nimi mohly zažít nejedno adrenalinové dobrodružství, když židlička nevydržela nápor jejich osobnosti), můžeme dnes vybírat výrobky z umělé pryskyřice, které mají vyšší pevnost a jsou barevně stálejší.

Jestliže si chcete pořídit zahradní nábytek, který odolá větru, dešti i sněhu, máme pro vás následující tip. Jedná se o nábytek vyrobený z umělého vlákna a ne náhodou je velice podobný ratanu. Jedná se o speciální plast (umělé polyethylenové vlákno), výplně opěradel a sedáku se vyplétají zásadně ručně a můžete jej nechat venku skutečně celoročně. Navíc má velmi snadnou údržbu.

Ale po pravdě řečeno nejlépe nám na zahradu zapadnou přírodní materiály. Dokonale splynou s prostředím a působí velmi harmonicky. Vybírat můžeme mezi dřevem, ratanem nebo bambusem. Dva posledně zmíněné materiály – ratan a bambus – navíc povýší místo posezení na exotické zákoutí. Ratanový a bambusový nábytek je lehký, prodyšný, jeho nezanedbatelnou předností je vysoká odolnost proti vlhkosti vzduchu a hlavně pevnost a s ní ruku v ruce jdoucí stabilita. Údržba je nenáročná a při správném zacházení je koupě těchto výrobků výborná investice do budoucnosti. Při nákupu ratanového nábytku si jen musíme dát pozor, abychom nekoupili ratan oloupaný, který se hodí pouze do interiéru, a pakliže jej chceme na zahradu, tak pouze zimní. Na venkovní využití volíme ratan přírodní (neloupaný).

Další řádky budeme věnovat dřevu, protože zahradní nábytek se vyrábí z mnoha různých druhů dřeva a ne všechny jsou navzdory tvrzení výrobců ideální. Pravým a neoddiskutovatelným favoritem je teakové dřevo. Těží se v tropických oblastech Asie, vyniká vysokou trvanlivostí, odolností proti vlivům počasí, hmyzu i plísním. Dřevo je tvrdé a zároveň lehké.

Nejkvalitnější českou dřevinou vhodnou na zahradní nábytek i na zahradní stavby je dub. Dubový masiv nezklame, je pevný, tvrdý a dostatečně odolný. Podstatně méně odolný, ale pro svoji cenovou dostupnost často vyhledávaný je nábytek z borovice a smrku. Nedosahuje kvalit dubového dřeva, ale při časté a pečlivé údržbě poslouží dobře. Na trhu se můžeme setkat ještě se zahradním nábytkem z akátu, modřínu a jiných dřevin. U těchto měkkých dřevin je většinou potřeba obnovit krycí nátěru, olejových laků nebo pigmentovaných lazur. Není vyloučeno riziko prasklin a pokřivení jako reakce na vliv počasí. Je velmi pravděpodobné, že všechen dřevěný zahradní nábytek bude potřeba v rámci údržby i jednou za čas dotahovat.

Dřevěnému nábytku dopřejeme v zimním období suché a zároveň nepříliš teplé skladování. Ideálním prostorem je garáž, ve které dochází k cirkulaci vzduchu. Dřevo nikdy nepřikrývejte plastovou fólií, způsobuje pak na nábytku hnilobná a houbová onemocnění.

Možná namítnete, že jsme dosud nezmínili ještě jeden oblíbený materiál – kov. Právě přišla jeho chvíle. Je pravda, že kolem kovového zahradního nábytku se vedou sáhodlouhé diskuze. Hodí se, či nehodí? Kov sice není přírodní materiál, ale s trochou citu při výběru na zahradu krásně zapadne. Má své výhody. Jedná se o materiál velmi dobře tvarovatelný (většinou se na výrobu zahradního nábytku používá litina, hliník nebo různé slitiny) a výborně se kombinuje s jinými materiály, ať se dřevem, ratanem, nebo čalouněním a kůží. Zároveň je třeba pomýšlet na to, že se může poškrábat a při nedostatečné údržbě hrozí korodování.

Závěrem si připomeňme, že pohodlí zahradního nábytku nepochybně posílí šťastný výběr zahradních polštářů. Na pevnost či měkkost polštářů má vliv použitá náplň. Lepší a kvalitnější provedení mají většinou silnější varianty polštářů. Při výběru myslete i na sjednocení velikosti s nábytkem. Barevnost vybírejte s citem a materiál s rozumem. Jako materiál se nejvíce osvědčil polyester. Je kvalitní, silný, má dlouhou trvanlivost a barvy jsou odolné proti vyblednutí. Nejprodávanější jsou polštáře z bavlny. I ony jsou kvalitní, ale není vhodné je vystavovat přímému slunci. U polštářů ze syntetického materiálu – TNT – si nákup rozmyslete, protože pevnost látky je značně omezená a jsou nestálobarevné.

Až půjdete vybírat nábytek na svoji zahradu, myslete i na terén, dispoziční a prostorové řešení zahrady, zvažte, zda chcete nábytek skládací, či stabilní. Stabilní je totiž náročnější na prostor, ale vynahradí vám to svojí nepochybnou elegancí. Se skládacím nábytkem se vám zase bude lépe manipulovat, je variabilnější a ulehčí vám potíže se skladováním.

Vybírejte tak, abyste se na své zahradě cítili dobře. Možná nakonec zjistíte, že je vám nejlépe s knížkou v houpací síti. Ať tak, či onak, my vám přejeme hodně teplých slunných dní a hodně pohodlí při jistě zaslouženém lenošení po dlouhé zimě.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*