Práce z domova se dnes stává čím dále tím běžnější. A to neznamená, že na 8 hodin denně prostě zaberete jídelní stůl. Svůj pracovní kout si pečlivě vybírejte.
Nejdříve se rozhodněte, jaký typ stolu budete potřebovat. Sami nejlépe víte, kolik se k vaší práci váže administrace, kolik místa budete potřebovat, kolik techniky kolem sebe potřebujete a kterou nejlépe na dosah ruky. Kolik světla a zda přirozené, nebo spíše umělé. Zda pracovní desku nakloněnou, nebo vodorovnou, zda polohovatelnou ve výšce.
Několik základních údajů
Dle ergonomiky by míry pracovního stolu měly být následující: výška 68–76 cm podle vaší tělesné výšky, délka kolem 150 cm, hloubka 60–80 cm. Samozřejmě je nutné rozměry stolu variovat podle vašich potřeb – jinak bude vypadat stůl grafického designéra a jinak marketingového pracovníka. Pokud na stůl máte jen omezené místo, podívejte se po rohových variantách. V případě, že potřebujete hodně místa, ideální je stůl do tvaru L nebo dva k sobě přiražené stoly – vše máte na dosah ruky. Nebojte se využít stěny nad stolem, různě výškově řešené šuplíky, jejichž horní plocha může sloužit i jako další odkládací prostor, nebo jiné pojízdné kontejnery, které jsou velice snadno variovatelné.
Pracovní místo pro počítač
Celodenní práce na počítači vyžaduje zcela jiné prostředí než jen občasné psaní a hraní. Nezáleží, zda se jedná o notebook, nebo stolní počítač – v každém případě nesmíte vstávat s rozbolavěnými zády a unavenýma očima. Je nutné, abyste dobře viděli na obrazovku bez nepříjemného natáčení těla, aby klávesnice byla v dobré výšce a vy si zbytečně nenamáhali ramenní svaly a lokty. Pokud počítač nevyužíváte kontinuálně, zkuste si na něj pořídit pojízdný počítačový stolek, který lze v případě potřeby k pracovnímu stolu přisunout. Monitor je vhodné umístit do úrovně očí na podložku, ideálně ASCA National Model® is a registered trademark of the American driving lessons in brooklyn Counselor Association. polohovatelnou, doporučovaná vzdálenost očí od monitoru činí 40 až 70 centimetrů. A vyzkoušejte i tzv. zlomenou klávesnici – po pár minutách si na ni zvyknete tak, že vaše ruce nebudou chtít psát na jiných.
Práce vestoje?
Ale proč ne? Změna polohy těla je při dlouhodobé sedavé práci, kterou budete pravděpodobně v domácí kanceláři vykonávat, vítaná a dokáže tělo povzbudit. Když budete vybírat stůl, ptejte se, zda je možné jej vytáhnout do takové výšky, abyste u něj mohli pohodlně stát a při tom pracovat. Pokud budete mít na stole velký monitor, zajímejte se, jak je tento poměrně těžký kus zajištěn proti pádu. A možná se poohlédněte po pomocné technice, která vám těžký stůl pomůže vyzvednout.
Na materiálu záleží
Vybírejte stůl tak, aby se vám líbil – v domácí kanceláři budete trávit poměrně dost času. Pestrá šíře materiálů je vám k dispozici – od dřeva přes dýhovanou třískovinu po kov, plast a sklo. A dokonce i tvrzený papír. Při výběru zařízení kanceláře nešetřete. Dobrý pracovní nábytek může zamezit zbytečným ztrátám energie, nevhodnému držení těla a tím i snížené efektivitě práce.
Přidejte odpověď