Před lapky v bezpečí

Když už věnujete velké množství času a finančních prostředků vybavení bytu, měli byste popřemýšlet o tom, jestli není potřeba domov zabezpečit. S ohledem na hodnotu předmětů, které lze odnést, se to jistě vyplatí.

Myslíte si, že se vás ochrana obydlí proti nenechavým lumpům s dlouhými prsty netýká? Pak možná žijete v blažené nevědomosti. Zloděj totiž nikdy nespí. Ti, kdo chtějí svůj domov ochránit, měli by se poohlédnout po možnostech, jak nezvaným návštěvám narušení soukromí znepříjemnit.

Nejde ale jenom o zloděje. Moderní elektroničtí hlídači jsou schopni průběžně kontrolovat, jestli se v některém z koutů vašeho domova třeba neschyluje k požáru nebo zda neuniká plyn.

Zabezpečit byt nebo dům lze přitom v jakémkoli okamžiku. Ve fázi stavby jste sice ve výhodě, protože můžete zvolit klasické elektronické zabezpečovací systémy, které se rozvádějí pomocí drátů pod omítkami. Toto řešení je pochopitelně k dispozici i poté, co je byt hotov, ale pak buď musíte sekat, nebo sáhnout po dražších bezdrátových systémech, které mají svá omezení.

Centrální mozek domova

Ať už bude vaše volba směřovat k jakémukoli ze základních typů zabezpečovacích systémů, způsob provedení a spektrum hlavních stavebních prvků komplexu, který vám přidá na větší jistotě, budou stejné. Nejdůležitější součástí ochrany obydlí je ústředna, která přijímá signály od čidel umístěných v prostorách bytu. Pokud se děje něco nepatřičného a ústředna se o tom díky změně stavu na některém z čidel dozví, je schopna podle programu rozhodnout o tom, zda je třeba vyhlásit poplach.

Ústředna může být napojena na telefonní linku, takže se o vyhlášení poplachu můžete dozvědět jen několik málo sekund poté, co k němu dojde. Moderní ústředny připojené na internet mohou využít také tento způsob komunikace a ještě komfortněji (ale o to více srostlí s mobilním telefonem) se budete cítit, pokud bude mozek zabezpečení vybaven GSM modulem, který vás upozorní prostřednictvím SMS zprávy nebo zavoláním na mobilní telefon. Výhoda takového modulu ale spočívá zejména v možnosti bezproblémové oboustranné komunikace – ústřednu totiž můžete ovládat povely zasílanými ve formě textových zpráv. Pokud třeba někdy zapomenete domov zabezpečit nebo se mimo zdržíte déle, než jste původně předpokládali, není problém zajistit si klid na dálku.

Detektory

Existuje velké množství jednotlivých stavebních prvků systému, které umí hlídat nejrůznější situace a v případě nepříznivých okolností dají vědět ústředně, že se něco děje. Na vchodové dveře se montují magnetické snímače, které zjistí, že došlo k jejich otevření, a pokud zloděj nezná kouzelný kód, ústředna se o tom dozví. Akustické detektory jsou zase schopny hlásit, že došlo k rozbití skla. Pohyb v místnosti zaznamenají tzv. infrapasivní snímače, které fungují na principu analýzy změny teplot v místnosti. Dokud se po bytě nepohybují osoby, je teplota stabilní, ale každý pohyb vyvolá náhlou změnu teploty, takže snímače o tom zpraví ústřednu.

Dalším stavebním kamenem zabezpečovacího systému mohou být požární snímače, které detekují ionizační záření, poznají zvýšenou teplotu v okolí nebo diagnostikují kouř, který je projevem začínajícího požáru. Zvýšenou koncentraci plynu zase rozeznají detektory úniku plynu.

Žádoucí „práskači“

Dostane-li ústředna zprávu o tom, že v bytě se děje něco nepatřičného a nedojde-li k odblokování systému, aktivuje poplachová zařízení. Může jít o celý systém zařízení. V interiéru se využívají vnitřní sirény, které mají pronikavý zvuk a jsou samy od sebe velmi schopny překvapeného lapku odradit od jeho úmyslu. Na vnější zdi budov se montují venkovní sirény, které mají za úkol uvést do stavu pohotovosti sousedy, tedy pokud nejsou natolik rezistentní vůči zvukům, které siréna vydává, že zvuk pokládají za každodenní akustický kolorit místa.

Co by to ale bylo za hlídače, pokud by systém neuměl o narušení soukromí uvědomit majitele? Za tímto účelem se používají komunikátory napojené buď na pevnou telefonní linku, nebo na síť některého z mobilních operátorů. Modul automaticky zatelefonuje nebo pošle zprávu na předem definovaná telefonní čísla (určitě je dobré pojistit se a nechat systém informovat na čísla alespoň dvou různých sítí). Pokud komunikátor používá předplacenou kartu, nezapomeňte kredit udržovat v dostatečné výši, protože není nic horšího než když investujete do zařízení a kvůli několika chybějícím impulsům se o vloupání dozvíte až tehdy, když se vrátíte domů.

Výčet možností uzavřeme zmínkou o napojení na pult centrální ochrany zabezpečovaný policií nebo soukromými bezpečnostními agenturami, které má v nabídce většina montážních firem.

Odjištění

Zabezpečovací systém je možné uvést do stavu pohotovosti zadáním kódu do klávesnice (několik uživatelů může mít různé kódy, což oceníte, když se u vás v průběhu stavby nebo rekonstrukce střídá několik řemeslníků) nebo stisknutím tlačítka ovladače. Zajišťování a odjišťování je tak velmi prosté, ale není radno na tento jednoduchý úkon zapomínat. To vám dojde zejména tehdy, když kolem půlnoci probudíte okolí poté, co po příjezdu zapomenete zabezpečení odjistit a nachytáte sami sebe. (A tam může být počátek odolnosti sousedů, kteří si při příštím poplachu řeknou, že jste si jenom zase nevzpomněli, že máte hlídaný domov.)

Koncepce zabezpečení

Při plánování elektronického zabezpečení domu či bytu je třeba vzít v úvahu několik důležitých aspektů. O rozhodování mezi klasickými (kabelovými) a rádiovými (bezdrátovými) systémy byla řeč výše, jinak určitě zabezpečíte velký dům o několika místnostech a jinak malý byt. Není třeba systém naddimenzovat, ale například pohybové snímače by neměly chybět v místnostech, kudy musí zloděj v každém případě projít, pokud se chce dostat k vašim rodinným pokladům. Montážní firma by vám měla být schopna poradit, jak nejlépe celý systém konstruovat. Pokud si vy sami nebudete umět představit, jak byste se jako vetřelec v objektu pohybovali (což asi nebudete, jinak byste se určitě živili něčím jiným než každodenním docházením do kanceláře), její pracovníci určitě budou mít mnohem víc zkušeností.

Na zabezpečení se nevyplatí šetřit. Ostatně náklady na něj nemusí dosáhnout ani ceny kvalitních bezpečnostních dveří ve vstupu do domu nebo bytu. A už jenom exteriérová siréna (nebo její atrapa v hodnotě několika set korun) může příživníka úplně odradit od úmyslu obohatit se na váš úkor.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*