Otevřený oheň nebo plamen uvězněný do prosklené krbové vložky nabízí romantiku, která vám připomene, že člověk patří do přírody. Pokud se rozhodnete mít ohniště doma v krbu, získá váš domov na kráse.
Moderní, ekonomický a ekologický zdroj tepla. Krása, která nechává plout myšlenky. Perfektní relaxace, mnohem zdravější než televize. Ohniště lze pojmenovat všemi možnými způsoby a různými způsoby je možné jej také zrealizovat.
Aby dobře táhl
Základní předpoklad každého krbu nebo kamen je funkční a bezpečný komín. Aby oheň dobře hořel a dým proudil do komína a ne do očí, musí komín správně táhnout. Tah je určen průřezem komína – čím větší, tím lepší, a jeho výškou, která musí být minimálně 4 metry – z toho důvodu není někdy možné postavit krb v podkroví. Z hlediska bezpečnosti je také nutná určitá minimální velikost místnosti a směr a síla proudění vzduchu (které je u plastových oken nedostatečné). Klasický komín je zděný, ale může být postaven i z tvárnic jako stavebnice, pak je nutná speciální vnitřní vložka. Nejdražší je tříplášťový kovový vnější komín. Nezapomínejte, že teplo proudí vzhůru a v zimě tak komín může vytvořit nepříjemný průvan.
Pod hvězdami
Ať už se rozhodnete pro vnitřní, nebo vnější krb, v každém případě jistě vyžadujete bezchybný provoz, snadnou údržbu a estetický doplněk k posezení s přáteli nebo s knihou. Krb dodaný specializovanou firmou bude ve většině případů fungovat bez problémů. Vlastní pokusy je lépe nechat na venkovní krb, kde drobné konstrukční vady a špatný tah zase tolik nevadí. I přesto ale nestavte krb „tamhle k jabloni“, ale přemýšlejte nad obvyklým směrem (odpoledního nebo večerního) větru, místem k sezení a hlavně nad pevnými základy. Okolí upravte tak, aby byly krb i sezení chráněny před větrem a bylo možné si blízko krbu pohodlně odložit krbové a kuchyňské náčiní. Skvěle vypadá a funguje krb na terase s přímým propojením do kuchyně nebo krb v altánu.
Nízká zídka porostlá břečťanem zajistí bezvětří a přirozeně vytvoří soukromí a klidný kout k posezení. Zdi akumulují sluneční teplo a doba užívání se tak prodlužuje od jara do pozdního podzimu.
Sálající teplo v zimním mrazu
Vnitřní krb se okamžitě stane nedílnou součástí domácnosti, přirozeným středem veškerého dění. Počítejte s tím. Až budete s odbornou firmou sedět nad projektem, myslete na něj jako na část domova, která musí vypadat, jako by tu byla odjakživa. V úvahu vezměte vybavení domu nebo bytu, velikost místnosti, výšku stropu, nosnost podlahy (krb mívá několik set kilogramů) a v neposlední řadě stav a průměr komínu – otevřený krb vyžaduje větší průměr než krb s krbovou vložkou. Cena nového krbu, ať už prefabrikovaného, nebo postaveného na míru, závisí na použitém materiálu, technickém řešení a designu. Za dobrý krb zpravidla nezaplatíte méně než 50 000 Kč.
Návrh a stavbu si nechte udělat od specializované kamnářské firmy nebo kamnáře, stavba krbu je poměrně složitá záležitost a musí se používat speciální ohnivzdorné materiály. Pokud jste na pochybách, obraťte se na Cech kamnářů.
Ekonomické a krásné
I starý krb lze využít k ekonomickému vytápění. Stačí, když do něj přidáte krbovou vložku, což je vlastně kotel na dřevo zabudovaný do krbu. Vložka s výkonem okolo 10 kW pohodlně vytopí až sto metrů čtverečních obytného prostoru. S vložkou bude krb lépe topit při menší spotřebě dřeva nebo briket a vy budete mít s jeho čištěním méně práce, protože popela bude jen maličko. Při rekonstrukci starého krbu pamatujte, že krbová vložka je dvouplášťová a zabírá část vnitřního prostoru krbu. Specializovaná firma vám vyrobí vložku na míru v případě, že není možné použít typizovaný výrobek. Cena se bude pohybovat mezi 20 a 25 000 Kč.
Proměřte si krb a dohodněte se s firmou, která Vám krbovou vložku zabuduje, zda bude dostatek místa na dvířka s keramickým sklem.
Teplovzdušné vytápění
Krása otevřeného ohně, praskot dřeva a ševelení plamenů vytvoří úžasnou atmosféru, ale nemůžete je užívat jako hlavní zdroj vytápění domu nebo bytu. Tepelná účinnost u otevřeného krbu dosahuje deseti procent, zatímco uzavřené systémy (uzavřené krby a kamna) dosahují tepelné účinnosti až 80 % a je možné teplo z nich rozvádět do celého domu. Díky teplovzdušným rozvodům a ventilátorům bude teplý vzduch cirkulovat po místnostech celého domu.
Pokud stavíte, naplánujte si teplovzdušné rozvody jako alternativní zdroj tepla – můžete ušetřit až 40 % z celkových nákladů za topení za sezónu. Ve starém domě si dobře rozmyslete polohu rozvodů, aby náklady nepřesáhly uspořené teplo. Ideální je zkombinovat teplo z krbu nebo z kamen s jiným centrálním topením – začátkem podzimu nebo koncem jara prostě jen hodíte pár kousků dřeva do krbu a zatopíte si v celém domě za pár korun, protože systém budete mít napojený na klasické radiátory. Ve studenějším období, kdy je potřeba topit neustále, jen přepnete na druhý, klasický zdroj tepla.
Pro ty, kteří nechtějí denně vybírat popel a starat se o zásobu dříví, existují krby s elektrickou krbovou vložkou, od kterých je samozřejmě také možné rozvést teplovzdušné vytápění. Toto řešení je skvělé zejména pro městské byty – kamna nepotřebují komín a jsou funkční dekorací – vytvářejí dokonalou iluzi ohně.
Výborným řešením jsou krbová kamna. Bývají přenosná a váží většinou do 200 kilogramů. Vyrábějí se z litiny (tzv. americká kamna s okénkem ze slídy), oceli a levnější varianty z plechu a mohou být obložená i kachlem. Přestože jsou malá, skvěle vyhřejí menší prostory.
Pece a kachlová kamna
Kachlová kamna potřebují hodně místa, ale také prostor díky velké výhřevné ploše snadno a rychle vyhřejí. Můžete je zkombinovat se sporákem. Každá jsou stavěna podle individuálního návrhu, můžete si vybrat jejich půdorys, tvar, barvu a ornament kachlů, styl kování. Za zápecní ležení si ovšem připlatíte, kachle jsou totiž hned vedle kvalitní práce dobrého kamnáře ta nejdražší součást. Z kachlových kamen lze vytvořit systém pro vytápění celého domu, přičemž topeniště nebo ohniště nemusí být přímo v obývacím pokoji. Přikládat můžete ze sklepa nebo chodby, v pokojích budete mít jen samotná topidla – přesně tak, jak to ještě dnes můžete vidět na zámcích.
Klasická kachlová kamna jsou vlastně uzavřený systém a teplo vychází ven pouze přes keramické kachle a rozehřátou zdí komína. U kamen je důležitá tzv. akumulační setrvačnost, tedy doba, po kterou z kachlů a zdí sálá akumulované teplo.
Přidejte odpověď