Pro nejhezčí vůni na světě

Miminka. Jsou to malé voňavé zázraky. Tedy… Je pravda, že občas se jim k té vůni musí trochu dopomoci, a proto jsou k mání takové vymoženosti jako přebalovací pulty, vaničky nebo stále populárnější kyblíky na koupání.

Možná takový čerstvý malý zázrak právě máte doma, možná jste ještě v té fázi, kdy tomu nedokážete uvěřit, že jste opravdu přivedli na svět nový život, a vaše miminko je pochopitelně to nejkrásnější a nejvoňavější stvoření na světě. A je to tak v pořádku.

Náplň dne takového čerstvého zázraku není nikterak složitá. Miminko většinu dne „jí“, je přebalováno, hýčkáno a omýváno. Miminko prý také většinu dne spí. Toto prohlášení vyvolává u některých maminek hysterický smích. Pokud mezi ně patříte a máte doma malého nespavce a křiklouna, nezoufejte. Nic netrvá věčně, a ačkoli se to zdá sebevíc nepravděpodobné, přijde den, kdy i ten váš miláček prospí celou noc. A možná mu k tomu můžete pomoci právě příjemnou koupelí ve vyhřáté místnosti, možná jej ukolíbáte vůní olejíčku nebo jemnou masáží, která i vás donutí zpomalit a vychutnat si ten nový pocit být rodičem.

Přebalovací pulty

Pokud máte doma dostatek místa, kupte miminku kromě postýlky i první kus nábytku, který oceníte především vy. Ano, řeč je o přebalovacích pultech. Většina z nich je opatřena odnímatelnými kolečky s brzdou, takže není problém s manipulací pultu. Součástí mnohých pultů jsou vaničky se samostatnou výpustí. Většinou jsou schovány pod přebalovací plochou. Plochu jednoduše zvednete jako víko a anatomicky tvarovaná vanička je k dispozici. Někomu se toto řešení může zdát nepraktické, protože mokré miminko potřebujete hned po vyjmutí z vody položit a zabalit. V tomto případě to znamená znovu sklopit přebalovací plochu, na které byste chtěli mít přinejmenším osušku… Jinými slovy – hodil by se ještě jeden pár rukou. Pokud pár rukou navíc nemáte, máte dvě řešení – koupi samostatné vaničky nebo kyblíku na koupání a přebalovací pult používat pouze na přebalování, nebo koupi samostatné podložky, kterou si při koupeli položíte někam poblíž vaničky.

Vanička v přebalovacím pultu má tu výhodu, že je pro rodiče v příjemné výšce a nemusí se při koupání nepřirozeně ohýbat, přičemž se mu s miminkem lépe manipuluje. Totéž ostatně platí i pro přebalování.

Dřevo, nebo plast?

Vaničky jsou až na výjimky součástí pultů z plastu. Tyto přebalovací pulty nabízí ještě přihrádky, košíky nebo různé držáčky. Oceníte možnost mít vše potřebné po ruce, od miminka přece nemůžete odbíhat pro každou plenku, vlhký ubrousek, mastičku, zásyp, vatové tamponky do uší nebo náhradní košilku. Málokdy se ovšem bohužel pro plastové pulty najde nějaké využití poté, co miminko odroste a pult již není potřeba. Z dlouhodobého hlediska je tedy praktičtější trochu si připlatit a koupit přebalovací pult ze dřeva. Pult může totiž později posloužit jako regulérní kus nábytku. Obvykle se jedná o komody, skříňky s klasickými dvířky či policemi a přihrádkami, z nichž lze vrchní přebalovací plochu snadno odstranit. Na trhu je i typ, který lze proměnit na psací stůl, který poroste s vaším trpaslíkem dle potřeby. Zvažte tedy tuto investici.

Vaničky a kyblíčky

Jestliže jste přebalovací pult s vaničkou z různých důvodů zavrhli, budete potřebovat něco bezpečného, kde svůj malý zázrak večer co večer vycachtáte. Stále víc se těší zájmu koupací kyblíky. Jsou vhodné od narození zhruba do jednoho roku věku dítěte. Miminko v něm zaujme polohu jako v bříšku maminky, vodu má až po bradičku a packami se může dotýkat stěn, což u něj vyvolává pocit bezpečí. Hodně rodičů však raději sází na klasiku prozkoušenou léty a volí malou plastovou vaničku. Koupání ve velké vaně není pro malá miminka opravdu příliš bezpečné a není pohodlné ani pro koupající obsluhu.

Vaničky vybírejte anatomicky tvarované a s protiskluzovou úpravou. Tvarovaná vanička usnadní později miminku i koupel, při které bude chtít samo sedět, i když si ještě nebude zcela jisté. Mnohé mají samostatnou výpusť. Vaniček je dnes na trhu nepřeberné množství. Mají různé tvary, různé barvy, mohou být zdobeny pohádkovými postavičkami, jejich součástí mohou být odkládací plochy, mohou mít zabudovaný digitální teploměr či dávkovače na šamponky a mýdla. K některým typům lze samostatně zakoupit kovový stojan, jiné zase mají praktické nastavitelné držáky, díky nimž lze vaničku připevnit na každý druh vany.

V obchodech se můžete setkat i s novou alternativou – nafukovací vaničkou. Je to něco jako oválný minibazének pro miminka s dětskými kreslenými pohádkovými motivy. Hodí se ve chvíli, kdy potřebujete někam vycestovat. Nezabere téměř žádné místo a v okamžiku ji nafouknete, kdykoli a kdekoli je potřeba. Je vhodná do šesti měsíců věku dítěte. Pro každodenní domácí koupání ji však nedoporučujeme, nemá anatomicky tvarované dno ani protiskluzovou úpravu. Na cestování je ovšem ideální.

Velká vana

Nemůžete se dočkat, až se miminko přece jen bude koupat ve velké vaně nebo prostě nemáte doma prostor ani na pult či uschování vaničky? Pak pro minipotomka kupte alespoň anatomicky tvarovanou podložku do velké vany nebo zkuste vydržet, dokud nebude miminko samo sedět. Tj. zhruba do jeho sedmi měsíců. Od sedmi měsíců lze totiž využít sedátko do vany. Je z plastu, má doporučenou nosnost do 13 kg a na spodní straně jsou přísavky pro stabilní upevnění na dno vany. Sedátka mají oblé tvary, vysokou opěrku zad a rukou a na některých jsou hračky, které miminku koupel zpestří.

Ať už se rozhodnete pro cokoli, mějte na mysli, že bezpečí vašeho malého voňavého zázraku je na prvním místě. A užívejte si ty první měsíce nové lásky, protože zázraky se nedějí každý den.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*