Půdní koutek

Máte nevyužitý prostor na půdě? Už nechcete, aby vaše půda fungovala jako sklad na nepoužívané věci? Vykliďte ji a udělejte si z ní příjemný pokojík. Dnes se do půdní výstavby pouští čím dál více lidí.

Půdní prostor

Tísníte se v rodinném domku a potřebovali byste místnost navíc? Máte půdu, která leží ladem? Udělejte si z ní půdní pokojík! Je to mnohem ekonomičtější řešení než přistavovat.
Mějte se ale na pozoru! To, že je toto řešení výhodnější než přístavba, neznamená, že jde o levnou záležitost. V následujících kapitolách si přiblížíme, na jaká specifika je třeba se zaměřit při půdní výstavbě.

Budujeme půdní pokojík aneb Co byste měli vědět

První krok, který v této záležitosti musíte podniknout, je stavební povolení. Mějte ho v každém případě, i když chcete zřídit jen místnost málo používanou!

Počítejte s poměrně velkými výdaji souvisejícími s opláštěním stropů a stěn tepelněizolačními materiály.

A hlavně: Zkontrolujte, v jakém stavu se nachází vaše střecha! Jestli v místnosti chcete bydlet, měli byste s jistotou vědět, že do domu nikudy nezatéká. V neobydlené půdě se propouštění menší vlhkosti může snadno ztratit, v obytné místnosti nikoliv!

Jaký materiál používat?

V tomto ohledu určitě myslete na statiku domu. Výrazně omezte těžké stavební materiály! Nejsou nejvhodnějším řešením.

Ideální jsou lehčené tvárnice či sádrokarton. Použijte také parotěsnou fólii a izolační vrstvu. Izolaci nepodceňujte! Pokud se na ni hned od začátku nebudete soustředit, velmi citelně to poznáte v zimě, až se vám výrazně prodraží vytápění půdního bytu či pokojíku. Navíc by se vám zde držela vlhkost a jistě nestojíte o to, aby se vám ve vysněném půdním pokoji tvořila plíseň.

Nepodceňujte ani klimatizaci, v půdních pokojích bývá v létě pořádná výheň!

Vhodnost střech

Nejideálnější střechou pro stavbu obytných půdních místností je tzv. sedlová střecha, která má úhel více než 45°. U nás je tento typ střechy nejčastěji používaný. Pod ní jsou vhodné prostorové podmínky a dají se zde zřídit mnohem větší místnosti než pod ostatními střechami.

Nejnevhodnější možnost představuje stanová střecha. Pro představu, je to ten typ střechy, který tvoří čtyřboký jehlan. Místnosti pod ní se tvoří mnohem složitěji.

Problémy s okny

Zabudování střešních oken často bývá obtížnější, než se na první pohled zdá. Při koupi sice obdržíte návod i s nákresem, ale i tak se vám osazení nemusí povést. Bohužel tyto chyby se stávají a záhy se i projeví, a to většinou hned po prvních měsících topení. Znamením, že je něco v nepořádku, vám nejčastěji dá samotný pohled na okna. Jsou zamlžená a stékají po nich kapky, přestože cirkulace vzduchu v místnosti je naprosto v pořádku.

Všimnete-li si toho, jednejte! Následky bývají značně nepříjemné. Patří mezi ně zahnívání trámů, nápadné a nevzhledné mapy na stěnách a na koberci. U koberců postupem času rovněž dochází k zahnívání a i další podlahové krytiny časem podlehnou!

Nedopusťte, aby kvůli špatnému vsazení oken se pro vás stal půdní pokoj noční můrou. Raději předem zvažte své schopnosti, a pokud se na tuto práci necítíte, svěřte ji odborníkovi.

Může si půdu zobytnit každý?

Všeobecně se tvrdí, že každou půdu lze obydlet. V podstatě je to pravda, akorát někde jsou větší překážky než jinde. Tou asi největší překážkou bývají schody. Někdy se jen velmi těžko hledá místo pro schodiště. Jde o jeden z aspektů, které byste měli vyřešit před samotnou výstavbou pokojíku. Předejdete tak nemilému překvapení souvisejícímu s navýšením nákladů na stavbu.

Půdní pokojík v sobě skýtá představu romantiky a pohodlí. Čiší z něho zvláštní atmosféra. Máte-li jasnější představu o zřízení obytných půdních prostorů a zvážili jste všechny možné potíže, které během výstavby mohou z různých důvodů nastat, pusťte se do toho!

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*