Zdaleka nejvýznamnějším „producentem“ odpadů v domácnosti je kuchyň, kde po přípravě jídla zůstane často velké množství organických i neorganických zbytků. Členové moderních domácností nemají problém kam s nimi – mají totiž drtiče odpadů.
Drtič kuchyňského odpadu nám pomůže zbavit se materiálu, kterého se zvláště městská domácnost špatně zbavuje a který páchne a přitahuje hmyz a bakterie. Věděli jste, že tento vynález se ve Spojených státech používá už šest desetiletí?
Jak funguje
Drtič se umisťuje přímo pod výlevku kuchyňského dřezu, a když nepotřebujete rozdrtit kousky, které vaše rodina vyprodukovala, a třeba jenom oplachujete nádobí, funguje jako sifon. Ve chvíli, kdy chcete jeho služby využít, stačí ho spustit tlačítkem. Drticí systém rozdrtí odpad na drobné částice velikosti zrn písku a vypustí ho do kanalizace. Při tom musí do drtiče proudit studená voda, která ztuží tuk obsažený ve zbytcích jídla. Ten se pak nabalí na ostatní zbytky a neusazuje se na stěnách.
Když se drtí tvrdší materiály, jako pecky a kosti, prokáže zařízení ještě další službu – vzniklé drobné částečky se smísí s vodou a brusná pasta pak drobně obrušuje potrubí, takže odstraní i nečistoty, které zde uvízly.
Na co se dá použít
Drtit se dá většina běžného odpadu, který zůstane po přípravě jídel, tedy zbytky organického původu jako kousky ovoce a zeleniny, slupky od brambor, drobné kosti, masné zbytky, skořápky z vajec a ořechů, zbytky těstovin, pečiva, dále sáčky od čajů, papírové zbytky (ubrousky, utěrky apod.) a nedopalky cigaret. Neuspějeme ale s většími a opravdu tvrdými kousky – kovem, sklem, keramikou, korkem, drátěnkami, kamínky, … Pokud nám přece jenom nějaký pro drtič nestravitelný zbytek do drticího mechanismu unikne, přístroj zaprotestuje a pojistka ho vypne, takže se nemusíme bát, že se pomocník i za několik desítek tisíc rozbije. Musíme ale počítat s tím, že pokud do drtiče pustíme z neopatrnosti třeba prstýnek, pravděpodobně už nebude vypadat jako dřív.
Drcení kuchyňského odpadu pomocí nenápadných skříněk umístěných pod dřezem není jen záležitostí hygieny. Vzhledem k tomu, že výsledkem jsou malé drobky, které se odplaví do kanalizace a zlikvidují se v čističkách odpadních vod, je to také hygienické – a koneckonců i velmi komfortní.
Další možnosti likvidace
Pokud nemáte nebo nemůžete mít zrovna drtič, připadají v úvahu také další prostředky, které vám usnadní práci. Nejedna hospodyňka v domácnosti s centrálním vysavačem oceňuje dnes a denně tzv. lopatku, která v podobě malé škvíry a tlačítka, které se dá ovládat nohou, spočívá v soklu kuchyňské linky a která umí dopravit drobné nečistoty z kuchyně až do agregátu.
Pro lepší skladování neorganického odpadu se využívají lisy, které zmenšují objem krabic od mléka a džusů, PET lahví a dalších takřka neskladných obalů. A v neposlední řadě můžete kuchyň vybavit tzv. sortérem, což není nic jiného než odpadkový koš rozdělený na několik sekcí, který umožňuje třídit odpad hned poté, co ho vytvoříme. Jeho likvidace je pak určitě jednodušší.
Přidejte odpověď