Rostliny dodávají bytu jiskru a život. A nemusíte mít hned zimní zahradu, aby váš byt prokoukl. Stačí jeden květináč nebo váza a místnost získá další rozměr.
Často zapomínáme, že rostliny jsou živé bytosti – i když zasazené v květináči nebo zdobící stůl ve váze. Rostliny, ať už zasázené, nebo řezané, vnímají lidskou přítomnost i pozornost, pod slovy a doteky doslova kvetou. Nezanedbávejte je jen proto, že mlčí a příliš se nehýbají…
Rostliny jsou součástí interiéru, a tak je nutné sladit jejich životní potřeby s našimi estetickými nároky. Ať už jsme si je koupili sami, nebo jsme je dostali, je dobré vědět, jaké stanoviště ke svému životu potřebují. A to zejména u zasázených v květináčích.
Poznejte a porozumíte
Podle stanoviště je můžeme dělit na stínomilné, které budou vyžadovat i vlhčí půdu, a světlomilné, které většinou zálivku nevyžadují tak často. Některé pokojové květiny jsou nenáročné na péči, jiné ji vyžadují každý den. Vodítkem k určení potřeb rostliny vám bude zjištění, odkud vlastně pocházejí – zda jejich domovem byl vlhký a teplý prales, větrné a suché hory, nebo savany s periodickými závlahami. Teprve pak můžete rostlině poskytnout tu pravou péči a bude se u vás cítit jako doma. Zdravým růstem, vývinem listů a bohatostí květů vám svou spokojenost jistě dá najevo.
Ve vlhku a stínu tropů
Z takových oblastí pochází většina pokojových květin. Vyžadují sice hodně zálivky (půdní substrát v květináči by neměl nikdy zcela vyschnout), zato přímé sluneční světlo jim škodí. Tzv. tropické kaly lze s úspěchem pěstovat v temných koutech bytu, odkud budou svítit jejich vysoké bílé květy, které se udrží krásné po několik týdnů. Tropickým rostlinám vadí suchý vzduch, roste jim proto pravidelně listy. Rosítko snadno vytvoříte z důkladně vymyté lahvičky spreje čisticího prostředku, hnojiva nebo postřiku. Tyto květiny se i často přezalévají, právě kvůli jejich vysoké náročnosti na vodu. Pomůže, když do okrasného květníku vložíte oblázky, na které postavíte květináč. Nebudete pak muset odstřihovat žloutnoucí a usychající okraje listů. A že voda na zalévání musí být pro jakékoliv rostliny odstátá, snad ani nemusíme připomínat.
Z horkých a suchých pouští
Kaktusy, sukulenty, aloe, … Můžete se vsadit, že jakákoliv rostlina, jejíž listy mají až kožnatý povrch a jsou silné pro velký obsah ukryté vody v dužnatém vnitřku, vyrůstala v poušti nebo savaně. Původní životní podmínky těchto rostlin zahrnují buď minimum vody, nebo vody přespříliš, zato jen několikrát do roka a k tomu neustálý vítr a spoustu slunce. Přímo milují okenní parapety a slunné rohy, kde je hřeje i teplo naakumulované ve zdi. Nevadí jim suchá půda třeba celý týden. Jsou tedy ideálními společníky těch, kteří rostliny v bytě chtějí, ale nechtějí nebo nemohou se o ně každý den starat. V zimě byste takové rostliny měli zalévat jen minimálně.
Svůj k svému
Nemyslete si ale, že z Afriky pocházejí jen pouštní rostliny. Například dračince nebo begonie jsou také z černého kontinentu, ale potřebují často rosit. Stejně tak potřebují dostatečnou vlhkost i africké fialky. K podobně náročným rostlinám můžeme přiřadit blahovičníky, fíkovníky a bromélie. Na druhou stranu kamélie a chryzantémy vyžadují spíše chladnější místnosti, avšak dostatek světla. Jejich domovem je Indie. Suchou půdu a světlo potřebují oleandry, původem ze středomořské oblasti. Podobně je na tom i filodendron.
Kam s nimi?
Určitě do obývacího pokoje. Mnohem lépe působí několik větších rostlin než násobné množství malých. Nechte se inspirovat od designérů – prohlédněte si navrhované interiéry na internetu nebo v časopisech. Pravidlem bývá, že souměrně umístěné rostliny podporují stabilitu a klid, asymetricky velké nebo rozmístěné pak dynamiku linií. Podle typu interiéru sami poznáte, který typ rostlin se kam více hodí – k velkému stropnímu rozptýlenému světlu více sluší drobnolisté rostliny, které interiér zjemní. Proto se například fikus benjamin často používá v kancelářích. V bodově nasvíceném prostoru, jako je například ložnice, naopak díky stínohře vyniknou velké a zajímavě tvarované listy. Pokud máte doma zvířata nebo malé děti, dávejte větší pozor na jedovaté rostliny a raději je umisťujte do výšky, kam na ně nelze snadno dosáhnout. Příkladem jedovatých a zároveň překrásných rostlin jsou již zmiňovaný filodendron, cesmína, azalka, gumovník, jeruzalémská třešeň, vánoční hvězda, narcisy a orchideje, trnová koruna ale i tulipán. Vodu z vázy, kde byly tyto řezané květiny, proto nepoužíváme na zalévání.
Fataskní krása po několik dní
Řezané květiny nevyžadují takovou péči jako zasázené. Logicky – jedná se vlastně jen o část rostliny. Květiny co nejdříve dejte do čerstvé vody, těm hodné zvadlým často pomůže vodní kúra ve vlažné vodě v umyvadle, kam jim zcela ponoříte zhruba 10 cm spodní části stonku a necháte je tak odpočívat 2–3 hodiny. Světlo není nutné. Pokud je řez stonku zavadlý, seřízněte jej více, aby kanálky, kterým stonek rozvádí vodu a živiny, neměly suchem stažené ústí. Pokud chcete, aby vám řezaná kytice co nejdéle vydržela, můžete si v květinářství koupit speciální živinové tabletky pro řezané květiny nebo kápnout 2–3 kapky klasického tekutého hnojiva do vody ve váze a pořádně promíchat. Voda ve váze by měla být ideálně odstátá, chlor totiž rostlinám nesvědčí.
Pravděpodobně se budou nejlépe vyjímat v místě, kde to nejvíc žije. Řezaným rostlinám také nevadí přenášení, na rozdíl od těch v květináčích. Proto se nebojte vzít si pugét od miláčka do ložnice a pak na stůl k prozáření snídaně. Rostliny darujeme hlavně pro radost, a tak se nebojte umístit velkou kytici na zem vedle gauče, aby její vůně byla blízko a všude, na okenní parapet, kde světlo zvýrazní barvu a tvar květů… Koneckonců – víte, že květ je vlastně rostlinný pohlavní orgán? Možná si teď budete dávat víc záležet na výběru květin pro maminku a pro přítelkyni…
Přidejte odpověď