Skalku zná každý. Má ji kdekdo. Ale kolik jste jich viděli opravdu zajímavých, originálních, vybudovaných s vtipem? Zkusím vám předložit několik nápadů jak na to.
Část první, zvaná technická
Základem je vybrat vhodné místo. Zastavte své kroky na zahradě a zkuste vybrat některou její partii, která vás esteticky neuspokojuje. Tmavý kout, kde ani tráva neroste; prudký úpal, kde vám loni uschnul i kaktus; prakticky nevyužitelná nudlička pozemku vedle chodníku k domu – tam všude se dá postavit skalka.
Potom posuďte své možnosti ohledně materiálu. V hobbycentrech je možno si vybrat z pestré nabídky kamenů všech tvarů a barev, a pokud můžete do stavby investovat dost peněz, máte vystaráno.
Pokud máte hlouběji do kapsy, musíte o to víc zapojit fantazii – někdo ze sousedů bourá kamennou zeď? Teče u vás říčka nebo potok plný oblázků? Máte v okolí starý lom nebo pískovnu? Prostě, zdroje jsou, jen hledat…
Pak je vhodné se poradit s odbornou literaturou. I skalka se musí budovat tak, aby držela pohromadě. Příruček jsou tucty, jestli chcete stavět sami, je nutno studovat. Stabilita je stabilita a zemská přitažlivost se nedá ošidit. Nic není protivnější, než když dílo, co mělo být vaší největší chloubou a pýchou, už potřetí přestavujete, protože se vám původně zdálo, že kopat základy je zbytečná práce a že vázací kameny nejsou zapotřebí.
Část druhá – zahrada hrou
Tak, a teď nastává okamžik ze všech nejpříjemnější a nejdůležitější: rozhodnout, jak bude vaše skalka vypadat.
Zapomeňte na to, jak by „správná“ skalka vypadat měla. Tak už ji stavěly houfy lidí před vámi, a vy přece nechcete stokrát ohřívanou kaši. Chcete originál!
Svolejte rodinu a bedlivě vyslechněte a zaznamenejte všechny návrhy, možné i nemožné. Nejpozorněji poslouchejte děti – nejsou ještě omezeny tolika poznatky jako dospělí, a jejich fantazie tedy nezná hranic. No, napadlo by vás postavit skalku jako loď, obří doupě, vláček nebo perníkovou chaloupku? I zdánlivě nesmyslný nápad se dá realizovat, jen chtít, a může tak vzniknout skutečně neobvyklá záležitost, nad kterou budou kolemjdoucí hýkat obdivným úžasem…
Nezapomeňte, že na každé skalce je hlavní dominantou kámen. Nejvýraznějšího efektu dosáhnete použitím jednoho dvou druhů, žádné přeplácávání. Estetika je estetika, i v zahradě často méně znamená více.
To samé platí u rostlin. Mnohem většího účinku dosáhne deset stejných kvetoucích růžových podušek než výsadba stylem „každý pes jiná ves“. Každou kytičku jinou si pořizuje sběratel, kterému by se jinak stovky a tisíce exemplářů, které prostě „musí mít“, nevešly na zahradu. Vy raději zůstaňte u několika málo druhů, a o to víc si pohrajte s jejich umístěním.
Máte stylizovaný kamenný vláček s pěti vagónky? A proč nezasadit do každého jeden druh kytičky tak, aby vlak kvetl postupně od jara do podzimu?
Nebo jste si vybrali sametově černé kameny? Jeden druh raných bílých minifloxů, jeden druh ohnivě červených skalkových karafiátků, jeden druh oranžových skalkových růžiček – to vše po několika kusech – a máte efektní osázení a kvetení zaručeno po celou sezónu.
Přidejte odpověď