Slunce v domácnosti

Sluneční energie vzniká při jaderných přeměnách vodíku v nitru Slunce, a protože je z lidského hlediska nevyčerpatelná (zásoby vodíku se odhadují na miliardy let), je považována za obnovitelnou.

Z tohoto důvodu se sluneční energie jeví jako jeden z nejperspektivnějších zdrojů především pro výrobu elektrické energie, pro ohřev užitkové vody, pro vytápění a také jako pohon pro různé přístroje. K produkci elektrické energie se používají solární články neboli sluneční baterie, jež se spojují do panelů. Běžně se vyrábějí tzv. stavebnicové panely, které se dají propojit ve větší celek, nebo lze spojovat jednotlivé komponenty zařízení přesně podle potřeb domácnosti nebo domu. Panely jsou obvykle větruvzdorné, některé firmy garantují, že zůstanou na svém místě a nepoškodí se ani při hurikánu, tedy při větru o rychlosti 250 km/h. Jejich životnost je asi 30 let.

Slunce za mraky

Častou otázkou je, nakolik funkční jsou panely, je-li pod mrakem nebo zima. Funkční jsou i bez přímého slunečního svitu, protože jsou schopny pohltit denní světlo. Protože v zimě je slunečního svitu až dvaapůlkrát méně než v létě, je to velká nevýhoda, pokud chceme sluneční energii využít na vytápění. Tento technický zádrhel je nutné řešit zásobníky nebo přídavnými systémy. Odborníci ale varují, že v našich podmínkách je zatím stále výrazně výhodnější využívat sluneční energii pouze na přitápění, propojením solárního systému se stávajícím typem topení.

Druhou důležitou otázkou jsou náklady. Jsou vskutku vysoké; ceny za solární panely s příslušenstvím a konstrukcí jdou do desetitisíců a přehupují se i přes 100 000 Kč. Mnoho firem se snaží vyjít vstříc svým zákazníkům a někdy nabízejí pomoc zdarma při získávání dotace od státu, jež může činit až 50 % nákladů. Často také spolupracují se stavebními spořitelnami a zákazníci pak mohou využít výhodných půjček či hypotečních úvěrů. Možností je mnoho, a proto je užitečné zajímat se o to, se kterými finančními ústavy spolupracují firmy dodávající solární techniku.

Jak chytat sluneční paprsky

Pokud se rozhodujete postavit rodinný dům využívající slunečního svitu, stojí za to, zvážit některé konstrukční otázky. Např. je možné pokrýt část střechy solárními panely místo střešní krytinou a ušetřit za ni nezanedbatelnou sumu. Ideální je umístit kolektory jižním směrem, případně mírně jihovýchodním či jihozápadním, se sklonem 45º. Výhodou je proto dům se šikmou střechou. Existují i panely, které se umisťují na fasádu domu, tedy ve svislé poloze. Nejlepší jsou však otáčivé panely, sledující dráhu slunce jako slunečnice, ale ty vyžadují speciální nosnou konstrukci, která celý projekt znatelně prodraží. Moderním stavbám mohou zajímavě zabudované panely prospět i po estetické stránce.

Vždy je potřeba myslet také na to, zda kolektory nebudou stíněny stromy nebo vedlejšími budovami. A nezapomeňte, že čím je slunce níž, tím delší jsou stíny okolních objektů. Na to musí dávat pozor především ti, jejichž dům roste v nové městské zástavbě, která se pravděpodobně bude i nadále proměňovat.

Máte-li však dům postavený, nevěšte hlavu. Jak už bylo řečeno, je stále výhodnější propojit solární systém s topením, které doma již máte, tedy s plynovým či elektrickým kotlem, s kotlem na uhlí apod. Možné je i propojení s krbem. Pro tyto účely jsou užitečné soustavy systémů „na klíč“, které se s topením dají snadno kombinovat. Jejich instalace je zřetelně levnější než instalace systému „na míru“ (ten je ale kvalitnější), a dokonce než když si kolektory instalujete sami.

Plusy a minusy

Hlavními plusy při využívání energie ze slunce jsou ekologická nezávadnost, energetická nezávislost a využitelnost v mnoha oblastech. Velkými minusy jsou stále relativně malá účinnost a pro většinu domácností především vysoké počáteční náklady. Poslední bod však trochu pozbude na významu, uvědomíme-li si, že za využívání solární energie nám slunce nikdy nepošle účet.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*