Soužití s alergií na roztoče

V současné době se zdá, že se to alergiky kolem nás jen hemží. Možná si za to můžeme sami, možná se dříve opravdu žilo zdravěji. Ale co s tím teď? Můžeme si aspoň doma dopřát lepší prostředí?

Velké množství lidí z našeho okolí nějakou alergií trpí. Nejčastěji slýcháme, že ten či onen má alergii na pyl, na prach či srst zvířat. Ve skutečnosti jsou dvě posledně zmíněné alergie alergií na roztoče. A těm se v domácnostech daří lépe než kdekoli jinde.

Roztoči

Roztoči jsou malí členovci, kteří se za vhodných podmínek množí neuvěřitelnou rychlostí a dokážou v lidském organismu udělat pěknou paseku. Přesněji řečeno – alergenem jsou výkaly, nebo chcete-li výměšky, těchto členovců, jež znečišťují částečky prachu ve vzduchu, který následně vdechujeme. Živí se lidskými lupy a kožním odpadem. Nejspokojenější jsou ve vlhkém prostředí při teplotě kolem 22–26 °C. Není tedy divu, že naše ložnice jim poskytují luxusní azyl, který nemají důvod dobrovolně opouštět. Bydlí s námi v matracích, polštářích i pokrývkách. Hoví si v čalouněných sedacích soupravách, vesele se množí v kobercích a nevynechají ani textilie rozmístěné po bytě, ať už jde o záclony, závěsy, či ubrusy.

Roztočům vadí jen suché teplo, průvan a větrání. Ideální je tedy udržovat v bytě teplotu do 20 °C, relativní vlhkost 40–50 %, dostatečně větrat místnosti a podniknout pár zásadních kroků, které nám pomohou znepříjemnit roztočům jejich množení a snad docílit jejich maximálního úbytku. Domácí mazlíčky ovšem srsti zbavit nemůžeme a dosud neexistuje žádný přípravek, který by jejich kožichy roztočů uchránil. Alergikům tedy nezbývá nic jiného, než se s chlupatými členy domácnosti rozloučit. Jinak nemůže být boj s roztoči ani s příznaky alergie nikdy doveden do vítězného konce.

Ložnice

Jak jsme se již zmínili, jsou ložnice nejvíce ohroženy nájezdem roztočových spolubydlících. Prvním krokem, který je potřeba v dlouhé cestě za jejich likvidací učinit, je zakoupení protiroztočových povlaků. Není pravdou, že některé matrace, polštáře nebo pokrývky mají samy o sobě výplň, která by byla protiroztočová. Matraci tedy celou beze zbytků obalíme protiroztočovým povlakem. O materiálech, ze kterých mohou být tyto povlaky ušity, si něco povíme o chvíli později. Povlak je potřeba nejméně jednou za týden otřít vlhkou látkou, případně vyprat při teplotě vyšší než je 60 °C. Pokud použijete protiroztočový povlak na matraci, kterou jste používali již dříve (není tedy zcela nová a je jasné, že roztoče obsahuje), je potřeba na ní ponechat povlak bez sundávání nejméně půl roku, čímž dojde k usmrcení 99 % roztočů zabydlených uvnitř matrace. Lůžkoviny je potřeba měnit a prát nejméně jednou za čtrnáct dní při teplotě nad 60 °C. Měly by být z bavlny nebo umělého vlákna. V žádném případě nepoužívejte polštáře s péřovou výplní a sáhněte raději po dutém vláknu. Lékaři radí, že je optimální po třech měsících používání zcela vyměnit polštáře. Pokud je to jen trochu možné, vzdejte se koberců a vyměňte je za jinou podlahovou krytinu – plovoucí podlahu, korek, lino, parkety, …

Ani záclony či závěsy nejsou zrovna vyhovujícím doplňkem ložnice pro alergika. Je lepší zastínit okno žaluziemi. Jestliže přece jen na záclonách a závěsech trváte, nezapomínejte na jejich pravidelné praní při co nejvyšší teplotě. Tyto rady ostatně platí i pro další místnosti v bytě.

Nezapomeňme si připomenout, že postel by neměla mít ani čalouněnou pelest. Dřevěná je stejně hezčí! Do ložnice alergika nepatří ani flanel, kožešiny, vlna nebo plyš. Máte-li plyšové hračky, kterých se nechcete vzdát, umístěte je mimo lůžko. Je bezpodmínečně nutné je pravidelně prát při už několikrát zmíněné teplotě nad 60 °C. Nabízí se i alternativa mrazení – plyšáky můžete na 24 hodin vložit do mrazničky (pokud se tam vejdou) a poté je přeprat ve vodě, která nemusí dosahovat takových teplot. Obecně je však lepší doma plyšáky prostě nemít a přeorientovat se na hračky z jiných dobře udržovatelných materiálů (dřevo, plast, …).

Materiály na ochranné povlaky

Vinyl – nejstarší typ na trhu. Z dlouhodobého hlediska není tento materiál nejvhodnější, protože je nepropustný pro vzduch, vodu i páry, čímž hrozí v uzavřených prostorách uvnitř povlaku vznik plísní. Navíc má nepříjemný šustivý zvuk.

Polyamid – umělá fólie potažená tkaninou. Tkanina je vždy venku a umělá fólie uvnitř. Je lepší než vinyl, ale také nemá vlastnosti, díky nimž by se dal doporučit pro dlouhodobé užívání. Propustnost je nedostatečná a vyznačuje se malou odolností při praní.

Mikrovlákno – můžeme zcela doporučit. Je poddajné, příjemné, měkké a prodyšné.

Vysavače

I když zvolíte jinou podlahou krytinu, než jakou jsou koberce, na vysavače nezapomínejte. Vysávání je mnohem účinnější než zametání, při kterém se zvíří prach. Vysavač volte s účinným filtrem, nejraději s označením HEPA. Jedná se o filtr, který zachycuje i malé částice. S absencí těchto filtrů dochází ke skutečnosti, že jsou alergeny vysavačem vyfukovány zpět do místnosti. Sběrný sáček by měl mít zdvojené stěny. Příliš se nedoporučují vysavače s vodními filtry. Ty zachycují jen malou část alergenů a zbytek se v podobě malých částeček nebo kapek roznese opět po místnosti.

Obecné doporučení

Pro zdravé bydlení alergiků se obecně doporučuje hlídat teplotu a relativní vlhkost vzduchu, dostatečně větrat, pravidelně utírat prach a nepodceňovat dezinfekční prostředky, vzdát se koberců, tapet, textilních sedacích souprav, kvetoucích rostlin, plyšových hraček a domácích zvířat. Neschraňujte ani ozdobné dárkové předměty, na nichž se zbytečně usazuje prach, nebo je alespoň uschovejte do těsně uzavřených vitrín. Tam by měly odpočívat i knihy. Doporučují se materiály jako dřevo, korek, kůže, plast. Prádlo nesušte v bytě. Pokud to nelze zařídit jinak, zavírejte místnost, v níž se prádlo suší, aby se vlhkost nešířila do celého bytu. Místnost musí být dobře odvětratelná. I v kuchyních větrejte při vaření okamžitě, jakmile vznikne pára. Zkrátka všemožnými kroky zabraňte vzniku plísně v domácnosti. Pozor na zvlhčovače vzduchu! Riziko vzniku plísní hrozí i u pokojových květin. Všímejte si, zda není půda pokryta bělavou vrstvou. Pro pylové alergiky platí ještě mnoho dalších zásad, z nichž se některé liší od těch, co jsme právě uvedli.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*