Svítidla v interiéru

Druh umělého světla, kterým zásobíme byt či dům, ovlivní vnímání prostoru i užívání interiéru. Neméně důležitý je samotný design svítidel.

Naprosto nevhodným řešením je vybírat svítidla, jejich počet a druh, do hotového interiéru. Dřívější praxe opatřit kabel vyčnívající uprostřed stropu nějakým lustrem je překonána, plánování osvětlení je plnohodnotnou součástí projektu.

Světlo dělá divy

Správný výběr svítidla i intenzity a druhu světla dokáže formovat interiér. Pomocí svítidel lze zvýraznit, nebo potlačit některé zóny či objekty. Zdroj světla podle své povahy ovlivní také vnímání barev.

Abychom se ve vlastním bytě dokonale a přirozeně orientovali, musíme přemýšlet a plánovat. Záleží zejména na velikosti a účelu místnosti.

Nezapomínejme ani na to, že osvětlení má také výraznou bezpečnostní funkci, a to zejména, ale nejen, na schodišti.

Moderní a funkční

Mírný odklon od tradiční instalace jednoho centrálního svítidla doplněného pouze čtecí lampou má své logické vysvětlení. Povaha dnešních místností většinou dominantnímu centrálnímu osvětlení nenahrává, prakticky všude se hodí světlo z většího počtu zdrojů.

Světla musí být dost, ale nikoli příliš, musí být regulovatelné, musíme mít na výběr – abychom rozsvítili podle potřeb aktuální činnosti. Některé aktivity vyžadují perfektní osvětlení, jiné si žádají jen náladové přisvětlení…

Nad jídelním stolem umisťujeme závěsná svítidla, moderní jsou řešení, kdy svítidla svou polohou souhlasí s tvarem stolu. Například u kulatého postačí závěsná lampa se stínidlem stejného tvaru, u obdélníkového stolu volíme několik shodných svítidel upevněných na rampě, případně podlouhlou zářivku…

Ve velkých místnostech se využívají instalační rampy nebo tyče, jejichž subtilní konstrukce dává interiéru moderní nádech. Svítidla na rampách bývají v hojném počtu, zvládnou tak dostatečně a hlavně rovnoměrně osvětlit celou místnost.

Vhodné je realizovat několik doplňkových zdrojů v podobě nástěnných svítidel či stojacích lamp. Už i levnější modely jednoduchých lamp jsou zpravidla opatřeny stmívači – plynulou regulací intenzity světla.

Dbáme na to, aby byla adekvátně – a zejména samostatně – osvětlena pracovní místa. O lampě na pracovním stole asi mluvit nemusíme, ale ani kvalitní osvětlení pracovní plochy v kuchyni či prostoru před zrcadlem v koupelně nesmí zůstat v pozadí.

V současnosti velmi preferované bodové osvětlení je atraktivní a účinné, ale nemělo by sloužit jako jediný zdroj světla. Reflektory a reflektorové žárovky, které toto světlo vydávají, jsou totiž velmi výrazné, vytvářejí ostré kontrasty a po čase způsobí zrakovou únavu.

Bodovky se hodí jako akcentové osvětlení, pro zvýraznění určitých úseků interiéru, nikoli jako jediné centrální osvětlení.

Kombinace zdrojů

Optimální je kombinace zdrojů světla. Zdroje chráněné mléčným krytem vydávají rozptýlené světlo, které je očím příjemné a podobá se dennímu světlu. Taková svítidla se používají jako stropní a nástěnná.

Kromě zvýraznění zón se zdroje bodových světel hodí k osvětlení solitérů – může to být pokojová rostlina, nebo třeba oblíbený obraz na zdi, a samozřejmě také do nábytku – šatníků a knihoven.

Při instalaci jakéhokoli svítidla je třeba se vyvarovat rizika oslnění. Pomohou nám odpovídající kryty zdrojů, ale také umístění samotného svítidla – správný úhel dokáže oslnění zmírnit. Oslnění je ale způsobeno také světelnými kontrasty. Odstupňované nasvícení neoslní tolik jako jediný silný zdroj.

Design svítidel by měl souhlasit s ostatním vybavením interiéru. Chybu neuděláme, vybereme-li si svítidla nenápadná a kvalitní, nejlépe všechna z jedné kolekce.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*