Temná komora

I v dnešním světě digitálních fotografií se stále ještě vyskytují nadšenci pro tu „starou, poctivou“ metodu. Podílet se na zrození fotografie od samého začátku až do konce není tak úplně k zahození.

Nebudeme dnes zabíhat do podrobností, protože toho, co by se mohlo hodit při vyvolávání a tvorbě vlastních fotografií, je neskutečně mnoho. Zaměříme se proto raději na ty základní a praktické věci, bez kterých se žádná začínající fotokomora neobejde. Společně si nastíníme podobu temné komory určené pro vyvolávání černobílých fotografií. Proč? Protože je řeč o začátečnících a nebudeme si nalhávat, že vyrobit v domácích podmínkách dokonalou barevnou fotku vyžaduje už spoustu zkušeností. Ale což, černobílé fotografie v sobě stejně mají neopakovatelné kouzlo, dýchá z nich prostor pro vaše vlastní myšlenky, fantazii prvoplánově nesvazují barvy, nic vás neruší.

Místnost

Možná si i vy vzpomenete na několik filmů, v kterých vášnivý amatérský fotograf zabere na celé odpoledne koupelnu, do níž nikoho z rodiny nepustí. Ve filmech tak často vznikají komické situace, ve skutečném životě ovšem po několika takto strávených odpoledních mohou vyvrcholit spíše v situace dramatické. Uvažujete-li tedy o tom, že si doma zřídíte temnou komoru, najděte pro ni samostatný prostor. Ocení to rodina i vy. Budete mít klid na práci a velice oceníte, že vše v komoře bude zůstávat na svém místě, neztratíte čas přípravami ani následným úklidem všech věcí.

Aby nedošlo k omylu – nemusíte si zabrat celý obývací pokoj a přeměnit ho na fotokomoru. Pro naše účely bohatě vystačí obyčejná paneláková komora či šatník, sklepní místnost nebo i upravený výklenek. Možná namítnete, že v těchto místnostech se často nesetkáváme s tekoucí vodou. Máte pravdu. Tekoucí voda ovšem není až tak podstatná. Vodu ostatně můžete skladovat ve větších nádobách (kanystrech).

Co je pro fotokomoru důležité? Přívod elektrického proudu (ale i ten lze řešit v případě nouze alternativně) a vhodná podlahová krytina, které nebude vadit pár náhodných kapek z různých chemikálií.

Co je pro fotokomoru nezbytné? Musí to být co nejméně prašná místnost, kterou lze zatemnit a která je dobře větratelná (hlavně kvůli výparům z chemikálií). Jestli váháte mezi prostory ve sklepě a na půdě, radíme zvolit sklep. Lépe se tam reguluje teplota. Optimální teplota do fotokomory je kolem 20ºC a vždy je jednodušší přitopit než vzduch ochladit. S ochlazováním vzduchu v podkroví během parného léta bývají potíže.

Základní výbava

Jednou z nejdůležitějších věcí je tzv. vývojnice neboli vyvolávací tank na filmy. Nejnákladnější položkou se v zařizování domácí fotokomory stane zvětšovací přístroj s vhodnými objektivy. Obojí lze koupit zvlášť. Využijte luxusu vlastního prostoru a nechte si vyvolávací přístroj sestavený. Po skončení práce jej přikryjte plachtou nebo igelitem. Prach je pro zrod fotografií velký nepřítel. Doporučit můžeme i „pračku“, i když není pro výbavu nezbytná. Důkladné praní filmů má však zásadní vliv na jejich životnost. Praktická, ale také ne nepostradatelná, je sušička s válečkem. Váleček odsává přebytečnou vodu z fotek a sušička logicky urychlí proces sušení.

Neobejdete se ani bez doplňků. Oceníte expoziční (spínací) hodiny, nejméně dvoje kleště (jedny na vývojku, druhé na ustalovač). Na výběr jsou plastové a nerezové. Vhodné je pořízení řezačky (čím bude větší, tím bude praktičtější), lupy a teploměru.

Nezapomeňte na vhodné osvětlení. Praktická je lampa s barevným filtrem, který nabízí červené nebo žlutozelené světlo.

Pro sušení filmů postačí obyčejná šňůra na prádlo. Kolíčky ale raději vyměňte za speciální klipsy. Pokud chcete investovat více, můžete si samozřejmě zakoupit speciální stojan na sušení. Některé druhy jsou kombinovány s elektrickým vysoušečem.

Důležitou věcí, na kterou nesmíme zapomenout, je samotný výrobní proces. Budete potřebovat fotografické misky. Velikost volte podle formátu fotografií. Pokud se nebudete držet jednoho formátu, zakupte raději misky různých rozměrů. Misky budete v každém případě potřebovat nejméně čtyři. První na vývojku při vyvolávání filmu, druhá poslouží pro přerušovač (roztok kyseliny octové), v třetí budete ustalovat a ve čtvrté může být voda na vyvolané fotografie.

Hodit se budou i skříňky nebo police na používaný materiál a nutné chemikálie. Chemikálie byste měli uchovávat v uzavřených lahvích z tmavého skla nebo plastu.

Samozřejmě jsme nevyčerpali všechny technické lahůdky, které trh nabízí. Nastínili jsme skutečně jen to základní. Záleží jen na vás, kolik chcete nebo můžete do své domácí temné komory investovat. Pro ilustraci – pořizovací cena zařízení popsaného v článku se pohybuje kolem dvaceti tisíc korun. Ale nejdůležitější bude stejně výsledek vaší práce. Tak ať vám jdou fotky pěkně od ruky!

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*