Teplo domova

Musíte se rozhodnout, jaký způsob vytápění si zvolíte pro svůj byt či dům? Neznáte výhody a nevýhody jednotlivých druhů a nevíte, co by pro váš byt bylo nejlepším řešením? Jak se rozhodnout správně? Ne do každého bytového interiéru se hodí všechny druhy vytápění, které jsou k mání na trhu. Nechte si poradit!

Místní vytápění

Místním vytápěním nazýváme takové, jímž se vytopí jedna až dvě místnosti jedním zdrojem tepla. Lze říci, že tento systém je nejjednodušší a pořídíte ho poměrně levně. Shrneme-li celkové náklady na topení, nejlevnější jsou tuhá paliva, nejdražší pak topná nafta.

Vytápění tuhými palivy: Tato volba má řadu nevýhod, ale je to poměrně zaběhlý způsob a pravděpodobně ho lidé ještě nějaký čas budou využívat, avšak v ustupující míře. Už dnes je v domech či bytech často používán jen jako doplňkové vytápění. Klasická kamna se používají méně a méně. Z trhu je vytlačila především jejich nízká účinnost. Naopak se do popředí dostala krbová kamna, především Golemek-Verner. Jejich výrazná přednost tkví v ekologičnosti provozu.

Plynová topidla: K topidlům na zemní plyn vede plynové potrubí. Nezapomeňte ho chránit proti korozi! Nejlépe nějakým vhodným nátěrem. Výhodou je, že většina moderních plynových topidel má už od výrobce regulátor tlaku plynu. Spálené kouřové plyny jsou odváděny do komína, případně přes venkovní stěnu.

Elektrická topidla: Ta se dále dělí na topidla akumulační, přímotopná či smíšená.

Mezi akumulační systémy patří kamna a podlahové topné kabely. Často využívají nízké noční ceny elektrické energie a hromadí tepelnou energii pro pozdější využití.

Přímotopné soustavy (tj. konvektory, panely, fólie, stěny, stropy, …) jsou náročné na elektřinu a musí mít svůj samostatný obvod. Elektrický proud u nich prochází odporovou spirálou. Tento způsob vytápění má jednu velkou nevýhodu – je poměrně drahý.

Nezapomínejme ani na smíšená elektrická topidla, mezi která patří hybridní kamna či kombinace akumulačního a přímotopného systému.

Etážové vytápění

Tento druh vytápění je založen na faktu, že všechny části systému jsou v jednom podlaží, proto se hodí do bytových jednotek nebo do domů, které mají pouze jedno patro. Dnes je tento typ vysoce technizovaný, takže nepředstavuje žádné problémy. Nejčastěji se využívá vytápění teplovodní dvoutrubkové, a to s přirozeným oběhem vody či s čerpadlem. Myslete na to, že umístění kotle musí být takové, aby šlo snadno napojit ke komínu!

Ústřední vytápění

Ústřední vytápění patří mezi nejrozšířenější. Představuje pohodlí za přijatelnou cenu. Vytápění je vedeno z přízemí i do ostatních pater, takže na rozdíl od etážového vytápění se hodí i do vícepatrových rodinných domů. Nejběžnějším systémem je teplovodní uzavřený dvoupatrový systém. K němu náleží spodní rozvod s čerpadlem a regulací vody. Potrubí vedeme od kotle tak, aby se dalo snadno vypustit a odvzdušnit.

Podlahové vytápění

Podlahové vytápění má své nesporné výhody, a proto se uplatňuje čím dál více. Jeho největší přínos spočívá v tom, že lépe koordinuje energii, a tím šetří její spotřebu. Náklady jsou pak přijatelnější než u jiných systémů. Důležité je však, aby teplota povrchu podlahy nepřesáhla 27 °C. Docílíte toho pomocí kombinovaného termostatu s vybudovaným prostorovým čidlem. Podlahové vytápění můžete realizovat například pomocí zabetonovaných teplovodních trubek. Jako zdroj tepla zvolte plynové nebo elektrické kotle. Pozor: Materiál pro potrubí musí být zaručeně svařitelný.

Jinou možností je elektrické podlahové vytápění. To u nás ještě není příliš rozšířené, ale ve světě nachází velké uplatnění. Dalšími méně známými možnostmi je vytápění pomocí topné fólie či topného koberce.

Kotle

Dnes si už můžete vybrat z široké nabídky – podle teplonosného média (vodní či parní), druhu paliva (tuhá, kapalná, plynná), způsobu přikládání, upevnění, provedení konstrukce, použitého materiálu, předávání tepla, účelu použití atd. Možností se nabízí opravdu mnoho.

Při volbě mějte na zřeteli jistá omezení, např. způsob připojení na komín. Vybírejte samozřejmě s ohledem na to, zda máte možnost se připojit na zemní plyn či elektrickou energii. Tepelný výkon musí být natolik velký, aby pokrýval tepelné ztráty vytápěné budovy.

Otopná tělesa

Jejich úkolem je předávat teplo do vytápěných místností. I zde si můžete vybrat z několika typů. Otopná tělesa jsou článková, trubková, desková, sálavá, teplovzdušná, litinová, …

Každý si pořizuje takové otopné těleso, které mu bude zaručovat co nejnižší náklady. Dále rozhoduje životnost a vzhled. Lidé si většinou vybírají taková otopná tělesa, která jsou co nejméně nápadná a nekazí vzezření místnosti.

Dnes se zamaskováním otopného tělesa už nejsou takové problémy jako kdysi. I malá otopná tělesa dokáží vytopit prostornou místnost, a tak jejich splynutí s místností není otázkou příliš velkého umu.
Radiátory jsou v nabídce v takových modelech, aby co nejméně narušovaly vzhled interiéru.

Méně obvyklé, ale přesto se s nimi můžeme setkat, jsou radiátory, které se naopak snaží na sebe upozornit. Lidé si je nechávají instalovat do svých bytů, aby doplnily design místnosti. Většinou jde o různé spirály, křivky a mřížky. Pokud vyberete správný druh, mohou velmi osobitě dokreslit charakter vašeho pokoje.

Stále nevíte, jaký druh vytápění si pořídit pro svůj domov? Zkuste obejít pár přátel. Nejlépe takových, kteří mají podobný bytový interiér jako vy. Promluvte si s nimi o případných problémech, které může zařízení přinášet, a pak se rozhodněte. Nepodceňujte to! Uznejte, že mít doma správný a spolehlivý zdroj tepla je důležité, zvláštně v sychravých a zimních dnech a ty se pomalu blíží…

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*