Tiší společníci osobní hygieny

Výrobky sanitární keramiky jsou nezbytnou výbavou každé domácnosti. Prokazují nám každodenní služby, a navíc dotvářejí vzhled WC a koupelen, proto bychom se jejich výběru měli věnovat.

Výrobky nazývané souhrnně jako sanitární keramika patří mezi nejpoužívanější předměty v bytě. Jsou jeho pevnou součástí a jejich nákupem obvykle zahajujeme dokončovací fázi budování, kdy svůj byt vybavujeme, a jako takové nám doplňují naši domácnost dlouhou řadu let. O tom, jak je náročná jejich výměna, by mohli hovořit ti, kdo se rozhodli renovovat koupelnu nebo WC. Jejich výměna je náročnější finančně i časově.

Sanita není sanitka

Záchodové mísy, pisoáry, bidety a umyvadla, u nichž nebo na nichž většinou začínáme i končíme den, mohou být významným doplňkem místností, ve kterých se instalují. Dnešní trh nabízí opravdu široký výběr umožňující velké množství vzájemných kombinací, proto máme možnost určit výsledný ráz koupelen i záchodů. Styl vytyčený v předchozích fázích obklady a dlažbou můžeme podtrhnout, nebo naopak úplně potlačit.

Účel a intenzita používání si vyžadují speciální materiál, z něhož se sanita vyrábí. Povrch keramiky je hladký, musí být snadný na udržování a nesmějí na něm ulpívat nečistoty. Vedle speciální keramiky se k výrobě všech hygienických doplňků používá také akrylát, který si své místo na výsluní vydobyl poslední dobou zejména v podobě nejrůzněji tvarovaných, lehkých a odolnějších van, případně sklo, nerezové kovy a dřevo, případně jejich kombinace, které mohou koupelně či WC dodat opravdu elegantní podoby. Zastoupení těchto materiálů však není příliš časté a stále převažuje keramické provedení.

Při stavbě domu je třeba základní typ zařízení promyslet už po dokončení hrubé stavby, protože v době, kdy provádíte rozvody instalace, byste měli vědět, zda preferujete nástěnné, nebo stojací baterie u umyvadel a jestli dáte přednost záchodové míse závěsné, nebo stojící na zemi. Od toho se odvíjí požadavky na instalatéry. Závěsné klozety se umisťují na speciální konstrukce, které se zabudují buď do zdi, nebo do instalačních příček. Při rekonstrukcích budete muset provést potřebné úpravy, pokud stávající řešení nevyhovuje vašim představám. Každopádně je dobré vše konzultovat s předinstalačními plány příslušného zařízení.

Umyvadla

Patrně tím základním doplňkem, jímž se bude výběr sanity do bytu řídit, bude umyvadlo. Nabízí se celá škála tvarů a provedení od tradičních elipsovitých po méně obvyklé kruhové nebo hranaté modely. Klasická umyvadla s odkládací plochou v zadní části můžete nahradit výrobky s odkládacími plochami po obou bočních stranách. K dispozici jsou také rohové varianty, vhodné do stísněnějších prostor, nebo umývátka, která se ale hodí spíše na WC.

Umyvadlo lze doplnit sloupem, sahajícím až k podlaze, nebo polosloupem a lze ho vestavět do vrchní desky úložné skříňky. Moderní pojetí pak vychází z inspirace dávnými lavory, které se umisťují na desky zapuštěné do stěn.

Záchodová mísa

Zvolíte-li závěsnou variantu klozetu, budete mít snazší přístup pod mísu při úklidu. Ke stojacím mísám je možné použít pevně připojenou splachovací nádrž nebo nádrž umístěnou ve výšce. Praktičtí a spořiví jedinci jistě ocení nádržky s možností volby množství vody na splachování. Ve větších místnostech je pak možné mísu doplnit pisoárem.

Bidety

Stále častěji můžeme v moderních domácnostech narazit na bidety, které představují rozšířené možnosti hygieny. Pokud to prostor dovolí, je bidet vhodnou volbou. Instalovat můžete bezprkénkovou i prkénkovou variantu a znovu jsou k dostání stojací i závěsné formy. Bidetům se budeme podrobněji věnovat v některém z dalších článků.

Doplňky

Nezapomeňte, že celkovou podobu místností, kam i císař chodí sám a kde si potom myje ruce, dotvoří doplňky. Řeč je nejen o bateriích, ale také o háčcích, poličkách, skříňkách, WC garniturách, osvětlení, zrcadlech… Také na WC a v koupelně vytváříte celek, takže byste se měli pokusit o jeho harmonii.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*