Pořídili jste si nový ratanový zahradní nábytek a pořádně nevíte, jak se o něj starat? Nebo jej máte už celé roky a výplety se vám pomaličku rozplétají? Co s tím?
Ratan je úžasný přírodní materiál a při dobré údržbě vydrží v rodinách celé generace. Ovšem není zcela nezničitelný, a proto bychom mu měli věnovat patřičnou péči, za kterou se nám odmění svojí dlouholetou funkčností a nadčasovou elegancí.
Pravidlo jedna – skladování
I když je pravdou, že ratan je velmi odolný a nějaký letní deštík či mokrá osuška pohozená při odchodu z bazénu jej nezničí, přesto nevydrží úplně všechno. Neměl by být vystavován dramatickému střídání klimatických podmínek. Před zasněženou zimou nebo neutuchajícím deštěm ho proto raději schovejte do suché, přijatelně teplé a dobře větrané místnosti. Jako u ostatního zahradního nábytku pro tento účel vřele doporučujeme garáže.
Pravidlo dvě – údržba
Na údržbu není ratan příliš náročný. Obvykle stačí přetřít jej vlhkým hadříkem namočeným v čisté vodě. Pokud přece jen potřebujete vyčistit skvrny, na které čistá voda nestačí, zapomeňte na agresivní saponáty a připravte si jemný mýdlový roztok. Nic se nestane, pokud jednou za čas ratanový zahradní nábytek osprchujete, ovšem musíte jej pak nechat důkladně proschnout. Nejlépe na přímém letním slunci. Na čištění výpletů můžeme doporučit obyčejný malý kartáč. Nemusí to být nic speciálního, dobrou službu vám prokáže kartáček na ruce, osvědčily se i kartáčky zubní.
Pravidlo tři – opravy
V prvé řadě si uvědomme, že přes veškerou pevnost a odolnost není ratanový nábytek konstruován tak, aby unesl absolutně všechno. Nepřetěžujte jej proto, jinak může dojít k jeho deformaci, se kterou si doma svépomocí těžko poradíte. Pokud jste tedy těžší váhová kategorie (nad 120 kg), poohlédněte se po zahradním nábytku z takového materiálu, s kterým budete kamarádi. Z těch přírodních, příbuzných ratanu, se jednoznačně nabízí dřevo.
Někdy se stane, že se začne ratan rozplétat. Pokud máme nábytek s kvalitní konstrukcí, nemusíme hned ronit slzy, v tomto případě si dokážeme pomoci sami. Stačí jednotlivá vlákna znovu zaplést a přilepit na konstrukci. Poté je opatrně zafixujeme pomocí malých hřebíčků bez hlavičky. Pozor! Hřebíčky vtloukejte mezi jednotlivá vlákna! Jestliže je totiž zatlučete do vlákna, rozloupne se a nadělá více škody než užitku.
Jak vidíte, udržet si ratanový nábytek při plné kráse není nic obtížného, tak směle do toho.
Přidejte odpověď