Úklidové rady od babičky

Chystáte se na jarní úklid? Jedinečným a většině žen veskrze sympatickým řešením je pořídit si hodnou šikovnou úklidovou paní. My, co takovou paní nemáme, si poradíme buď samy, nebo se možná na chvíli zastavíme, posedíme u čaje s babičkou a ta nám třeba prozradí nějaké léty osvědčené triky…

Triky spočívají v tom, že nemusíme udělat nájezd na nejbližší drogerii a vykoupit v náhlém předúklidovém pomatení smyslů valnou část jejích zásob. Babička nám totiž řekne, jak si vystačit s tím, co spolehlivě máme doma.

Ocet

Například takový ocet. Věděly jste, dámy, jakým malým velkým zázrakem může být obyčejná octová voda? Octová voda spolehlivě osvěží barvy na koberci i na čalouněném nábytku. Koberec stačí přetřít hadrem nebo kartáčem namočeným v octové vodě a po zaschnutí vyluxovat. Čalouněný nábytek oživíme tím, že dobře vymáchaný hadr namočený v octové vodě položíme na jednotlivé plochy a přes něj nábytek vyklepeme. Smícháním teplého octa s hrstí soli získáme prostředek na vycídění vany.

Jedlá soda

Na oživení barev koberce můžete jít i jinak. Stačí posypat koberec silnější vrstvou jedlé sody, nechat 15 minut působit a jednoduše vysát. Kromě jásavých barev nás potěší fakt, že soda neutralizuje pachy. Povařením sody ve větším množství vody odstraníme připáleniny ze dna hrnců nebo pánví bez složitého drhnutí.

Sůl

Jestli máte na koberci mastné skvrny, zkuste je posypat solí, navlhčit a vytřít. Sůl, jak známo, likviduje i skvrny od červeného vína.

Citrón

A co teprve takový citrón? Citrónovou šťávou zničíme rez a vyleštíme vodovodní baterie.

Recept

Jestli si troufnete na jeden babiččin lektvar určený k mytí oken, tady je: Hrst meduňky lékařské vhodíme do 230 ml vody a přivedeme do varu, ztlumíme a povaříme 10 minut. Po vychladnutí přecedíme do láhve a přidáme 30 ml bílého vinného octa a 4 kapky tekutého mýdla. Protřepat, nemíchat…

Uklízí celá rodina

I při jarním úklidu ale mějte na paměti, že nic se nemá přehánět. Neuklízejte, protože „se to má“. Uklízejte, protože se vám chce: chce se vám pustit muzika nahlas a protančit s vysavačem celý byt. A taky pomyslete na to, jak moc se vám chce zapojit zbytek rodiny. Přece byste je o tu zábavu nechtěla ochudit!

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*