Ptáte se koho? Řeč je o škůdcích, kteří se čas od času vyskytnou v každé domácnosti nebo v okolí domu.
Určitě jste už někdy zápasili s myškou, mravencem, molem, roztočem atd. A podařilo se vám nad nimi vyhrát? My vám poradíme, jak na to.
Prevence
V každém případě je potřeba se co nejvíce snažit zabránit tomu, aby byl dům škůdci napaden. Nejdůležitější je udržovat čistotu – pravidelně dům dezinfikujte a vysávejte. Nevytvářejte jim prostředí vhodné pro jejich množení.
Jak odpudit…
… myši – ucpěte všechny díry, kterými by myš mohla proběhnout. Chraňte především spíž a místo pod dřezem. Na potraviny používejte takové obaly, do kterých se myš tak snadno nedostane. Nejvhodnější jsou plechové nebo skleněné nádoby. Máte-li doma kočku, je to velké plus. Nemusí totiž vyloženě myši chytat, protože už jen samotný její pach myši většinou zastraší. Myši odpudíte také tím, že na kuchyňskou linku nebo na police pověsíte větvičky máty, jejíž vůně musí být co nejintenzivnější.
… mravence – nejdříve vypátrejte, kde si mravenci vytvořili mraveniště (většinou to poznáte podle pěšinky, kterou zanechávají). Napusťte kousek vaty parafínem a položte vatu před vchod do mraveniště. Parafín mravenci nesnášejí, a tak se budou snažit mraveniště opustit. Na kuchyňskou linku a police můžete opět pověsit mátu, popř. routu nebo vratič. Proti mravencům také účinně působí borax smíchaný s mletým cukrem. Touto směsí posypte místo poblíž vchodu do mraveniště. Cukr mravence přivábí a borax je zneškodní.
… moly – moli se rozmnožují hlavně v prachu a špíně, takže pokud budete udržovat své oblečení a skříně v čistotě, měli by se vám moli vyhnout. Důležité je pravidelně kontrolovat a větrat oblečení, dále pak luxovat a vytírat zásuvky a skříně. Je-li to jen trochu možné, ukládejte oblečení do skříní v neprodyšných obalech.
… obilné a potravinové moly – určitě se vám už někdy stalo, že potraviny, jako je mouka, rýže či luštěniny, vám napadli červíci nebo brouci. Takovému napadení se dá předejít dodržováním několika zásad. Uchovávejte potraviny, u kterých hrozí toto riziko, v nádobách s těsným uzávěrem. Do každé nádoby vložte bobkový list, který tyto škůdce dokáže odpudit. Pravidelně potraviny kontrolujte. Jednou za čas je vhodné vyndat všechny potraviny ze spíže, z poliček a kredenců, vysypat je z nádob a nádoby umýt, stejně tak jako poličky.
… červotoče – červotoči napadají nábytek a stavební dřevo a zanechávají v něm malé, kulaté otvory. Nejvíce se zdržují na půdě nebo ve sklepě, kde je odložen starý nábytek, židle a jiné výrobky ze dřeva. Proto byste se měli takovémuto odkládání dřevěných věcí vyhnout. Dřevo před červotočem můžete chránit tak, že ho ze spodní strany natřete ochranným nátěrem, lakem nebo lepidlem.
Insekticidy
Pokud se vám i přes výše zmiňované rady nepodaří škůdce odpudit, přicházejí na řadu insekticidy. Insekticidy použijte i na štěnice, šváby či roztoče, kterých se jiným způsobem než použitím těchto přípravků těžko zbavíte. Co jsou to vlastně insekticidy? Jedná se o prostředky na hubení hmyzu. Používají se především ve formě postřiků, ale existují i insekticidy popraškové či granulované. Před použitím si vždy pozorně přečtěte návod a řiďte se jím. Mějte na paměti, že insekticidy jsou jedovaté, proto je nestříkejte v blízkosti domácích mazlíčků či dětí. Neměly by ani přijít do styku s potravinami.
Do rukou odborníků
Pokud je vaše úsilí marné a škůdce se vám nepodaří odstranit, ať děláte, co děláte, nezbude vám nic jiného, než se obrátit na hygienickou stanici v místě bydliště nebo vyhledat specializovanou firmu, která se hubením škůdců zabývá. Na odborníky se obraťte i v případě, že se vám škůdci rychle rozmnoží v hojném počtu.
Přidejte odpověď