Úkryty na míru

Každá domácnost potřebuje úložné prostory na všelicos. Tam, kde je málo místa, pomohou vestavěné skříně, které mohou využít jakýkoli prostor, který je k dispozici a který jinak nevyužijete.

Pokud bydlíte v rodinném domě, zřejmě nemáte s úložným prostorem žádné potíže. Ovšem ne všichni mají to potěšení, aby jim „pane“ říkala příjemná vilka. Nezoufejme. I v malometrážním bytě lze s úložným prostorem čarovat a efektivně využít i sebemenšího zákoutí, nepraktického výklenku nebo skosených zdí. Jak? Je to prosté – zkuste tuto zaklínací formuli: vestavěné skříně – nebo chcete-li nábytek na míru.

Máme pro vás několik praktických rad, které byste měli vědět, než se do objednávání vestavěných skříní pustíte. Nejdůležitějším krokem je výběr solidní firmy, která si přesně zaměří prostor. Nezapomínejme totiž, že převážně ve starých zástavbách nebo i v mnoha panelákových bytech se nesetkáváme s absolutně rovnými zdmi. A vždy je lepší ponechat si jistou vůli právě mezi zdí a novým nábytkem, aby skříně mohly „dýchat“. Naprostou samozřejmostí je, že obestavíme pouze a jen zdi, které mají suchou omítku. Vlhkost a neprodyšnost prostoru nám může způsobit plísně, o které nikdo nestojí, a zničit nám nejen radost, ale i investici. Další důraz klademe na výběr kvalitního materiálu a kování. Firmy vám jistě nabídnou katalog, z kterého si vyberete.

V této chvíli už máme pochopitelně rozmyšleno, k jakému účelu si vestavěné skříně pořizujeme. Budou nám sloužit jako úkryt pro sezónní oblečení, jako prostor k uschovávání krabic, jako botník, jako úklidová komora? Podle účelu volíme vnitřní vybavení. Můžeme sáhnout po drátěném programu nebo si nechat vyrobit police, přihrádky, zásuvky apod.

Jestlipak víte, jaké jsou doporučené rozměry, aby byl vestavěný nábytek skutečně praktický a plnil funkci, pro kterou si jej pořizujeme? Zastavme se u zásuvek. Ty by měly být maximálně do výšky 120 cm od země. Možná se zeptáte proč. Důvod je prostý – pokud zvolíte zásuvky třeba 180 cm vysoké a jste normálního vzrůstu, velmi pravděpodobně do nich nikdy neuvidíte.

A co skříně? U skříní by se neměla podceňovat doporučená hloubka 60 cm plus dveře (cca 10 mm na posuvné, 18 mm na standardní). Je to optimální rozměr pro umístění ramínka tak, aby se vám nemačkaly šaty. Praktické je, když si do šatní skříně necháte vyrobit šatní tyče ve dvou řadách. Ale to už jsme uvnitř. Jaká by měla být praktická délka jednotlivých sekcí? Odborníci radí, abychom dodrželi délku polic i tyčí do 80 cm nebo použili vzpěru či držáky po každých 60 cm. Proč? I zde se vysvětlení samo nabízí. Pokud tak neučiníme, budou se police i tyče prohýbat pod vahou oblečení či jiných uložených předmětů, čímž se následně zdeformují, což jistě není naším cílem.

I to, na jakou podlahovou krytinu budeme nábytek umísťovat, hraje svoji roli. Vzhledem k tomu, že vestavěný nábytek je většinou rozložitý, bude potřebovat ukotvit. Na kotvení skříní například k plovoucí podlaze raději zapomeňte (jestli zapomenout nechcete, napište si někam, že potřebujete distanční kroužky!). V opačném případě vám totiž nábytek bude pracovat spolu s plovoucí podlahou a přinejmenším dveře to brzy odnesou, přestanou doléhat a vy se na ně ani nebudete moci zlobit.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*