Jestlipak víte, že když dáte do okna krystal od Swarovského, pošlou náhodně odražené sluneční záblesky pozitivní energii i do těch nejtemnějších koutů vašeho bytu?
Pojďme se společně porozhlédnout po našem bytě a najít způsob, kterým bychom v něm mohli, věrni zásadám učení feng-šuej, zdokonalit harmonii a soulad. O obecných zásadách jsme si už něco málo řekli. Nyní nastal čas na konkrétní místnosti. A začněme třeba obývacím pokojem.
Obývací pokoj
Jak už jsme si řekli, obývací pokoj by měl být ideálně orientován směrem na jihovýchod. Dominantou každého obývacího pokoje je sedací souprava. Ta (ani nábytek) by nikdy neměla být přiražena těsně ke zdi, protože pak brání proudění energie. Současně ale nesmíme mezi sedačkou a stěnou nechávat zezadu příliš místa. Sedící člověk se pak cítí zranitelně a nepříjemně. Pokud umístíte sedací soupravu do prostoru, oddělte ji zezadu alespoň nějakým optickým prvkem. Sedačka by nikdy neměla být umístěna pod oknem nebo zády ke dveřím, neměla by být ani otočena sezením podél dveří nebo přímo proti nim, jelikož tak sedícího vystavuje proudu energie vstupující do místnosti. Nejvhodnější místo pro sedací soupravu je roh místnosti, z kterého je dobrý výhled jak na okno, tak na dveře. Harmonicky působí, ladí-li polštáře na sedačce se závěsy na oknech. Mezi sedícími lidmi by nikdy neměl chybět konferenční stolek. Vytváří pocit osobní svobody a současně je jakýmsi spojovacím prvkem mezi lidmi. Bez stolku mohou zúčastnění pociťovat stísněnost.
Pozitivní a otevřenou energií naplní pokoj dostatečné osvětlení. V místnosti, kde je šero, se může často schylovat k hádkám. Důležité jsou i doplňky a obrazy na stěnách, které vypovídají mnohé o našem naturelu. Náměty na obrazech, fotkách či plakátech ovlivňují náš život více, než bychom si uvědomovali. Doporučují se nekonfliktní a na pohled příjemné motivy.
Koberce by vždy měly kopírovat půdorys místnosti. Platí to pochopitelně i pro jiné místnosti, než jsou obývací pokoje. Dejte tedy přednost pravoúhlým kobercům před kulatými nebo oválnými. Barevné provedení vybírejte s citem. Přehnaně živé nebo abstraktní provedení vyvolává pocit nejistoty. S výjimkou klasických peršanů se přímo zapovídá umísťovat koberce na zeď. V duchu feng-šuej patří, že vždy pouze a jedině na podlahu.
Kuchyně a jídelny
Kuchyně by měly být orientovány na jihovýchod. Naprosto nešťastné je prý jejich umístění tak, aby okno vedlo na sever. Přichází jím pak dovnitř špatná energie. Pokud už tam ale jednou okno máte, nezoufejte. Zkuste do něj umístit zvonkohru nebo píšťaly, ty dovnitř špatnou energii nepustí. Sporák a pracovní plochu máme mít otočenou vždy směrem ke dveřím. Pokud pracujeme zády k místnosti, může se stát, že nás příchodem někdo vyleká a bude to mít negativní dopad na energii připravovaného pokrmu.
U sporáku by nikdy nemělo být zrcadlo. Symbolizuje vážnou nehodu. Protože plynový sporák symbolizuje přirozený otevřený oheň, je lepší než elektrický sporák. Lednici nikdy neumístíme vedle sporáku nebo proti sobě, protože jsou to dva odlišné živly – oheň a voda, které k sobě nepatří. Plná lednice prezentuje blahobyt a zdraví. Místnost je vhodné doplnit obrazy, plakáty nebo fotkami s ovocem či jídlem.
Stolování se doporučuje u kulatého stolu. V toleranci je ještě stůl osmihranný. Nejnevhodnější je klasický čtyřhranný stůl. Pokud už jej máte a nebudete měnit, nikdy si nesedejte k jeho rohu, může tak přivodit špatné trávení. Střed stolu by měla zdobit hořící svíčka, miska s ovocem nebo váza s květinami. Symbolem dobrého živobytí bývá miska rýže.
Jakkoli se proti zrcadlům v interiéru brojí, v jídelně jsou více než povolena. Když se v zrcadle odráží stůl, vypadá jídlo bohatší. Pokud je zrcadlo na severní stěně, chrání životní úroveň a dodává pocit duševní pohody. A než usednete k jídlu, překontrolujte si, že na nikoho nemíří špička nože. To přivolává chorobu a neštěstí.
Přidejte odpověď