Ve městě, nebo na venkově?

Pokud právě přemýšlíte o tom, že investujete do vlastního bydlení, a zvažujete, zda koupit byt ve větším městě, nebo postavit či koupit dům na venkově vzdáleném jen pár desítek kilometrů od téhož města, možná vám přijdou vhod následující srovnání.

Zcela záměrně přitom porovnáváme právě tyto dvě varianty. Pravděpodobně jste k nim i vy dospěli poté, co jste vzali v úvahu své finanční možnosti. Obě alternativy však skýtají celou řadu dalších, vedlejších nákladů, které mnohdy nejde ani přesně vyčíslit. Také tímto článkem chceme naznačit, kde mohou být „vícenáklady“ skryty, a srovnat klady a zápory bydlení ve městě a na vesnici.

Pozemek

Obrovskou výhodou bydlení ve vlastním domě je přístup na soukromý pozemek. Čím dále od města, tím levněji vlastní pozemek pořídíte. Není nad to, mít možnost kdykoli vyběhnout na trávník a kochat se pohledem na vlastní hroudu! Za optimální velikost pozemku bývá považováno zhruba 800 metrů čtverečních. Takovou plochu ve velkém městě zcela určitě nepořídíte za příliš dostupné peníze.

Příroda

Pokud rádi vyrážíte na procházky nebo vyjížďky po přírodě, zeleň vám bude blíž na vesnici, zejména pokud si nevyhlédnete nemovitost poblíž průmyslové zástavby nebo v oblasti protknuté frekventovanou dálnicí. Kousek zeleně vám ale poskytne také velké množství developerských projektů na okrajích velkých měst. Záleží tedy na tom, o jak velký kousek přírody vám jde.

Parkování

Ve městě patrně budete více či méně intenzivně řešit otázku parkování. Mít auto je dnes naprosto běžné, stále více je dokonce normální, že jedna domácnost má automobily dva. Ve městě je parkovacích ploch nedostatek, a pokud navíc budete chtít svůj vůz ochránit před nenechavci, hlídané parkoviště či garáž něco stojí. U domu bude auto v relativním bezpečí.

Komfort

Bydlení v bytě vám zcela jistě poskytne bezstarostnější komfort, který je třeba vzít při úvahách o investování v potaz. Všechny životní potřeby pokryjete patrně bez jakýchkoliv omezení. Voda poteče kohoutkem, elektřina přichází po kvalitním vedení, kanalizace je rozvedena. Dostupný je rovněž telefon a internet. Občasná výměna žárovky vám jistě nečiní problém. Veškerý svůj čas můžete věnovat svým koníčkům nebo vydělávání peněz na splátky hypotéky. Naproti tomu v domě je pořád co obstarávat – plynová přípojka, máte-li vůbec plyn do domu přiveden, není ve společném majetku vlastníků bytových jednotek a postarat se o ni musíte sami. Trávník každou chvíli zarůstá a je třeba ho sekat, s ostatními obyvateli domu náklady na společné prostory nesdílíte a je na vás, jestli opadávající omítku necháte dál opadávat, nebo ji opravíte.

Dostupnost sítí

Zatímco ve městě patrně nebudete muset řešit nedostatek vody, protože je zajištěna z více zdrojů, na venkově se můžete setkat s tím, že životadárná tekutina prostě nebude – zejména pokud ji čerpáte z vlastní studny. Chybějící kanalizace v obci znamená zhruba každý měsíc vyhlížet příjezd fekálního vozu či investici do čističky a následný problém, co s odpadní vodou. O dalších vymoženostech moderní doby si budete muset také nechat zdát.

Údržba a provoz

Vytápění nebo ohřev vody bude na venkově relativně dražší, pokud nebudete během stavby investovat do zateplení nebo alternativních zdrojů. A udržujete-li v chodu celý dům, počítejte s tím, že vás vyjde na mnohem víc peněz, než pokud se staráte jen o byt. Drobnější práce jste schopni tak jako tak pravděpodobně provést sami, horší je to s odbornějšími úkony. Řemeslníci jsou ve městě k zastižení nonstop, ale dost často si připlatíte i při denním zásahu. Na venkově oproti tomu seženete zlaté české ručičky za mnohem menší peníze, ale ne vždy se vám budou chtít věnovat, právě když je budete potřebovat.

Zabezpečení

V domě na vesnici budete muset zavést mnohem rozsáhlejší zabezpečovací systém, hlavně tam, kde budete dál od stávající zástavby. Zatímco do třetího patra se zloději dostanou v pečlivě zamykaném bytovém domě jen ztěžka, vloupat se do rodinného domu oknem v přízemí není žádný problém. Ale investice do bezpečí není nijak závratná, a to ani v případě, že dům i domácnost navíc pojistíte v pojišťovně.

Kulturní a společenské vyžití

Zatímco ve městě máte prakticky na každém kroku k dispozici jakékoli kulturní, sportovní či společenské aktivity, v obcích jen několik desítek minut cesty od jeho hranic budete často odkázáni jen na oblíbenou knihu nebo DVD z půjčovny. Jste-li lvem salónů nebo kavárenským povalečem, který nedokáže trávit volný čas jinak než návštěvami společnosti, bylo by pro vás bydlení na venkově krutou daní z majetku. Nic vám nepomohou ani dvě tři taneční zábavy ročně, pořádané místním spolkem hasičů nebo myslivců. V místní hospůdce budete potkávat stále stejné tváře…

Dopravní obslužnost

Městská hromadná doprava, taxíky, autobusové a vlakové linky protínající město všemi směry… Takové jsou výhody města oproti venkovu. Tato základní občanská vybavenost bude váš život ovlivňovat víc, než si možná dokážete na začátku připustit. Zaměstnání na vesnici patrně neseženete, takže budete muset cestovat za prací a každý den budete muset do školy dopravit i své ratolesti. A když se náhodou odpoledne zdržíte ve městě, pravidelná autobusová linka má padla v pět hodin, takže spolehnout se na ni rozhodně nemůžete.

Materiální výhody

Na venkově v mnohem větší míře než ve městě funguje výměnný obchod. Sousedka, která chová slepice, vám jistě za občasný nákup ve městě ráda přenechá desítku vajec, zemědělec obdělávající ovocný sad v sezóně poskytne několik kilogramů jablek, zručný zámečník vám za drobnou protislužbu vyrobí zahradní gril. To všechno samozřejmě za předpokladu, že na vesnici nevybudujete milionářské sídlo opevněné hradbami a vydávající na odiv váš přístup „já tady jen bydlím“.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*