Víte, která je která?

O čem je řeč? Přece o jednotlivých místnostech vašeho domu či bytu. Samozřejmě víte, která je která. Ale vhodné označení na dveřích může být líbivým doplňkem celého interiéru.

Ve starších bytech najdeme někdy na dveřích koupelny a toalety klasické cedulky s označením funkce místnosti. Jedná se o klasické oválné černé destičky s vroubkováním, na kterých je zobrazena holčička nebo chlapeček, osoba koupající se ve vaně se sprchou. Takové doplňky by nás již jistě neuspokojili, možná na ně máme pohled jako na něco nevkusného. Byl by omyl myslet si, že těmto cedulkám je dávno odpískáno. Vracejí se v různých formách i provedeních, laděné do moderního designu i jednoduché papírové s „vtipnými“ nápisy.

Označení místností

V designových obchodech s doplňky najdeme několik druhů cedulek, které plní funkci těch klasických, ale v naprosto odlišném provedení. Po těchto kouscích musíme trochu pátrat, většinou je nenajdeme v běžných obchodních domech, nabízí je například společnost Naoko.

Nejedná se jen o označení toalety a koupelny, ale i kuchyně či místnosti, kde ukládáme odpad. Jsou provedeny v jednoduchém stylu a výrazných barvách. Musíme tedy zohlednit celkové ladění bytu, než si je připevníme na dveře. Samotné připevnění nebývá složité a nijak nepoškodí materiál dveří. Cedulky jsou opatřeny lepicím páskem, stačí je pouze přitisknout a drží. Při sundávání stačí strhnout a zbytky lepidla lehce odstranit acetonem nebo odlakovačem, v případě, že by tyto prostředky nebyly vhodné např. kvůli laku na povrchu dveří, bude nám stačit mýdlová voda a trocha trpělivosti.
Na paměti bychom měli mít i to, že se stanou velice výrazným, někdy až dominantním prvkem. Vzhledem k tomu, že budou viděny z chodby či předsíně, tento fakt tolik nepřekáží. Ozvláštníte si tak vstupní prostory vašeho domova. Jako materiál bývá použita umělá hmota, která se však v malém množství hodí jak ke kovu, tak k dřevu.

Jmenovky

Velmi nápaditým prvkem, který se hodí obzvláště do bytu obývaného několika mladými lidmi, jsou jmenovky na dveřích. Opravdu klasické jmenovky, které můžeme běžně spatřit na dveřích kanceláří ve firmách. Dají se zakoupit rámečky, do kterých si vložíme destičky či papírky se jmény, nebo si je můžeme nechat vyrobit. Byt pak působí jako menší vysokoškolské koleje, kde má každý vymezené své soukromé teritorium, označeny mohou být i společné prostory. Tato drobná úprava vypadá velmi efektně, docílí se tak originálního vyznění bydlení za využití minimálních prostředků.

Ptákoviny

Záleží na vkusu každého z nás, zda mu bude vyhovovat tento typ doplňku. V obchodech s humornými předměty, tzv. ptákovinami, najdeme velké množství různých destiček s někdy méně, někdy více vtipnými nápisy. Většinou jsou vyrobeny z kovového materiálu, který je pomalován tematickými obrázky a nápisy. Najdeme je však i v provedení tzv. visaček.
Možná se tyto cedulky spíše hodí na jakousi happeningovou party, ale jistě se najde klientela, která uvítá možnost koupě těchto předmětů do svého bytu. Stále častěji se uvedené destičky stávají dárky pro naše známé. Při jejich pořizování bychom si měli uvědomit, zda o ně opravdu stojí.
Můžeme je pověsit na dveře, ale také přímo na stěnu, a to podle druhu vzkazu. Pozor si musíme dávat na to, že mnohdy jejich začlenění do bytu způsobí tak, že náš domov začne mít jakýsi nádech lacinosti.

Vzkazy

Podobným druhem jako jsou předchozí cedulky s vtipnými nápisy jsou ty se vzkazy. Mohou být v podobě pevných destiček ze dřeva, kovu, umělé hmoty, ale i papíru. Najdeme je opět i v provedení tzv. visaček, které jen zavěsíme na kliku dveří vedoucích do příslušného pokoje. To je jejich velká výhoda, neb cílovou skupinou jsou mladí dospívající lidé, kterým se vkus může rychle měnit. Typickým tématem nápisu bývá soukromí, charakteristickým rysem užití slova „nerušit”. Většinou jednoduché černobílé provedení není samo o sobě nápadné, avšak ve spojení s častým obrázkem lebky, nebo využití značky zákaz vjezdu na sebe cedulka připoutá pozornost. Při příležitostné návštěvě můžeme označení z kliky lehce sundat a pak jej vrátit. Záleží samozřejmě na míře tolerance a respektu v rodině.

Ne každý bude tomuto doplňku holdovat. Hodí se více do moderních nápaditých a zároveň jednoduchých prostorů, některé do bytů stylizovaných do jistého typu undergroundu apod. Avšak jistě stojí za to alespoň zvážit, zda by nějaká z cedulek nenašla místo i v našem domově.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*