Garáže jsou nedílnou součástí bydlení v rodinných domech. A žádné garáži nesmí chybět pořádná vrata. V některých případech se neobejdeme ani bez vjezdové brány.
Zda vám budou stačit jen vrata ke garáži, nebo budete potřebovat i vjezdovou bránu, závisí na tom, kde se garáž nachází. Pokud je garáž postavena vedle plotu rodinného domku, vrata vám pochopitelně bohatě postačí a vjezdovou bránu vůbec nemusíte řešit. Ta přichází na řadu v okamžiku, kdy se garáž nachází například uvnitř domu nebo stojí třeba úplně oddělena na samostatném místě uvnitř objektu. V tomto případě můžeme jen doporučit garážová vrata a vjezdové brány s motorickým pohonem. Aby řidič nemusel dvakrát vystupovat a následně zase nastupovat do auta, je praktické sjednotit dálkové ovládání obou vrat, které může řidič jednoduše ovládat z pohodlí svého vozu. Zvláště v zimním období si tento luxus rádi vychutnáte. Součástí automatického systému je většinou řídicí jednotka, dálkové ovladače, antény a pohonná jednotka. Doplněn může být o majáček či bezpečnostní světelné závory.
Jak vybírat
Než se zaměříme na jednotlivé typy vjezdových vrat, rádi bychom připomněli, že při jejich výběru je velice důležité zaměřit se i na to, aby vrata ladila s domem, ostatním oplocením, vstupní brankou apod. Vše by mělo být v jednom stylu. Nepodceňujte tedy volbu materiálu nebo barevného řešení. Vjezdová brána by měla navazovat na stávající plot přirozeně. Ručně kovaná brána je jistě krásná záležitost, ale hodí se jen k oplocení, které je totožné. Vedle klasických dřevěných planěk bude budit nevítanou pozornost. Rozměry bran nejsou přesně dány. Veškeré firmy, které se zabývají jejich výrobou, vytváří originály na míru. Můžete tedy lehce docílit toho, aby brána vypadala jako zbytek plotu, včetně materiálu, barevného provedení, výšky nebo odsazení jednotlivých částí.
Typy venkovních vjezdových bran
V zásadě rozlišujeme dva typy venkovních vjezdových bran. Jsou to brány posuvné a otočné neboli křídlové.
Posuvné vjezdové brány
Posuvné vjezdové brány mohou být samonosné či pojezdové pomocí kolejnice. Pro rodinné domky se nejčastěji využívají právě pojezdové brány, zatímco samonosné se hojně využívají spíše u průmyslových objektů. Ale ani u domu nemusí být k zahození. Samonosná brána se pohybuje volně nad zemí, což může být velmi praktické třeba v zimním zasněženém období. Posuvné brány se těší větší přízni než brány křídlové. Jejich výhodou totiž je, že nejsou tolik náročné na prostor, nepotřebují tak rozsáhlé příslušenství a jsou méně hlučné.
Otočné (křídlové) vjezdové brány
Tyto brány mohou být dle vašeho přání jednokřídlé či dvoukřídlé. V každém případě je potřeba počítat s tím, že budou zabírat více místa než posuvné brány.
Materiály
Základní nosný rám se u obou typů bran vyrábí většinou z ocelových profilů nebo hliníkové slitiny. V těchto profilech jsou ukotveny výplně s různým designem a ochrannou povrchovou úpravou. Podle svých potřeb a představ můžete volit výplň dřevěnou, plastovou, ocelovou či ozdobné kování.
Garážová vrata
Ani parametry garážových vrat nejsou pevně dány. Doporučená minimální velikost pro jedno auto je 2,3×2 m. V případě dvojgaráže je to 4,8–5×2–2,3 m. Samozřejmě i garážová vrata mohou být motorizována, případně na dálkové ovládání.
Typy garážových vrat
Nejpopulárnější jsou v současné době garážová vrata výklopná nahoru směrem pod strop. Směrem nahoru se otevírají i garážová vrata odsuvná. U výběru odsuvných vrat však můžeme více doporučit odsuvná vrata do boku. Mají tu výhodu, že vcházíte-li z jakéhokoli důvodu do garáže, aniž byste potřebovali projet s vozidlem, nemusíte otevírat celé dveře. Posledním druhem garážových vrat jsou křídlová vrata, oblíbená v docela nedávné době. Možná budete váhat, zda si máte pořídit vrata zateplená, či nikoli. Zateplená verze je finančně náročnější, ale jestliže vybíráte vrata k vytápěné garáži, nemáte jinou volbu.
Tak už jen přejeme vašemu autu v létě dostatek stínu a v zimě hýčkající teplo.
Přidejte odpověď