Vybíráme odšťavňovač

I ti, kteří si na šťávičky z ovoce a zeleniny příliš nepotrpí, mnohdy začínají o koupi odšťavňovače uvažovat třeba v souvislosti s novým přírůstkem do rodiny. Jak na to?

Dříve než se vrhnete do obchodu, uvědomte si, co od nového přístroje budete vyžadovat. Hodláte vyrábět ovocný fresh, nebo zeleninové šťávy? Budete chtít, aby přístroj uměl připravit pyré, nasekat kousky ledu, vysát šťávu z citrusových plodů nebo pomohl při přípravě ovocné dřeně, či dokonce zmrzliny? A víte, že některé odšťavňovače můžete využít i při přípravě těstovin? Čemu dáte přednost? Co u vás půjde nejvíce na odbyt? Abychom si totiž nic nenalhávali – ideální přístroj, který by v tomto ohledu zvládl všechno, zkrátka neexistuje. Pokud budete nejvíce pracovat s ovocem, zaměřte se na odstředivkové odšťavňovače. Pro zpracování zeleniny jsou zase naopak nejvhodnější tlakové přístroje se šroubovitou hřídelí. Na výrobu pyré, pomazánek a zmrzlin budete potřebovat homogenizér. Jaký je v nich rozdíl?

Kategorie odšťavňovačů

Pomocníky na získávání čerstvé šťávy můžeme jednoduše rozdělit do tří kategorií. Jsou to odstředivkové přístroje, tlakové přístroje a citrusovače. Pojďme si teď povědět něco o každém z nich.

Odstředivkové odšťavňovače

Tento typ přístroje je nejvhodnější na zpracování ovoce. Zvládne i všechny druhy citrusů a zeleninu (kromě listů a obilovin). Nabízí nejrychlejší metodu odšťavnění a v porovnání s jinými druhy přístrojů dává při použití stejného množství surovin více šťávy. Suroviny se uvnitř odšťavňovače nejdříve nastrouhají, poté jsou rozprostřeny na jemné sítko a pomocí odstředivé síly získáte čerstvou šťávu. Rychlost otáček je v tom případě opravdu vysoká. Pohybuje se v rozmezí 3 000–15 000 otáček za minutu. Tato rychlost má bohužel vliv na to, že čerstvá šťáva rychleji oxiduje, nedá se uchovávat, a je tudíž potřeba ji rychleji zkonzumovat.

Tlakové odšťavňovače

Tlakové přístroje pracují při nižších otáčkách než odstředivkové. Suroviny se v nich nejdříve rozmělní a poté se protlačí přes síto. Způsob, jakým se protlačí přes síto, ovlivňují další podkategorie tlakových odšťavňovačů. První jsou homogenizéry, druhou přístroje se šroubovitou hřídelí (1–2 hřídele) – tzv. šnekové přístroje.

Homogenizéry nabízejí středně rychlé otáčky. Dají se využít k výrobě šťáv, pyré, pomazánek, zmrzlin apod.

Šnekové přístroje jsou nejvhodnější pro zeleninu, zvládají i pyré, pomazánky a těstoviny. Šťáva obsahuje více vitamínů a minerálů. Většinou v ní zůstává vláknina (dužina), což může být pro někoho plus, pro jiného minus.

Citrusovače

Citrusovače se dělí na manuální a elektrické. Klasický manuální citrusovač má doma snad každý. Kdo by neznal plastový nebo skleněný kužel s mističkou? Všechny citrusy se odšťavňují překrojené napůl pomocí tlaku či rotace. A to i v případě elektrických citrusovačů. U ručních elektrických citrusovačů musíte surovinu přitlačit rukou. U pákových elektrických citrusovačů přitlačíte citrus víkem s opačným kuželem a pákou.

Ledové osvěžení

Protože je léto, dejme si tip na mražené osvěžení. Chcete si vyrobit mraženou ovocnou dřeň? Jak na to: čerstvé naporcované ovoce nechte lehce zmrazit (ne příliš), pak použijte homogenizační odšťavňovač, pak… Pak už nic. Ovocná dřeň je totiž na světě.

A co zmrzlina? Zde přichází mražení až nakonec. Nejdříve zhomogenizujte čerstvé ovoce, pak k němu podle chuti můžete přidat sladidlo, mléko (nejlépe sušené), vanilku apod. Vše promíchejte a dejte zmrazit. Je lepší mrazit zmrzlinu po menších dávkách.

Pár posledních rad

Ještě pár posledních rad na závěr. Až půjdete nakupovat odšťavňovač, nehledejte mezi nejlevnějšími. Levné odšťavňovače mají většinou slabý motor, takže nezvládnou suroviny rozmělnit. Budete je muset nejdřív nakrájet na malé kousky, aby se vám přístroj hned nezavařil. Čtěte si návod k obsluze. Pokud už v návodu bude stát, že se přístroj nesmí používat déle než minutu, utíkejte o kus dál. Dobrý odšťavňovač poznáte i podle záruční doby. Ty kvalitní mají mnohdy záruku delší, než jsou obvyklé dva roky ze zákona.

Nalistujte si vytíženost přístroje. Kvalitní odšťavňovač vyprodukuje při stejném přísunu surovin až o čtvrtinu šťávy více. Prohlédněte si, z kolika (většinou 4–7) a jakých částí se přístroj skládá. Jestliže jej budete chtít mýt v myčce, zaměřte se na materiály, u nichž to lze. A co hlučnost? Je pravda, že s počtem otáček hlučnost roste, ale nemusí to být pravidlem. Někteří výrobci už vychytali i tyto mouchy.

Až bude před vámi stát první sklenka čerstvého freshe, můžete si bez nadsázky popřát: „Na zdraví!“

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*