Někdy jen jedna jediná rozbitá či poškozená dlaždice může narušit celkový vzhled dlažby. Ve většině případů není samozřejmě nutné opravovat hned celou dlažbu. Stačí pouze vyměnit poškozenou dlaždici za novou. Ale jak ji šikovně vyměnit, abychom nenadělali více škody než užitku?
Existuje spousta druhů dlažby. My se v tomto článku zaměříme na čtyři následující nejčastější druhy – dřevěnou, polystyrenovou, keramickou a vinylovou. Každý tento druh vyžaduje jiný způsob zacházení s dlaždicemi. Chceme-li odstranit z již položené dlažby určitou dlaždici a vyměnit ji za jinou, není to zrovna jednoduché. Musíme dbát právě na to, jaký druh dlažby máme.
Polystyrenová dlažba
Poškozená polystyrenová dlaždice se dá odstranit velmi lehce. Jednoduše ji odškrábejte. Na novou dlaždici rozetřete lepidlo, které nedotahujte až úplně ke krajům. Nechejte přibližně 12 mm nenatřeného místa od každého kraje. Dlaždici vložte do chybějící části a přimáčkněte. Dávejte pozor na to, aby plocha, na kterou dlaždici přilepujete, byla suchá a čistá, jinak dlaždice nebude pořádně držet.
Vinylová dlažba
Opatrně vyndejte poškozenou dlaždici. Dávejte přitom pozor na okolní dlaždice. Ty musejí zůstat nepoškozeny. Než vložíte novou dlaždici, důkladně očistěte plochu. Sundejte ochranný papír nebo na novou dlaždici rozetřete lepidlo. Než se dlaždici rozhodnete nalepit, zkontrolujte, jestli máte správný vzor a také jestli je vzor správně natočen. Vzor musí být stejný jako u ostatních dlaždic, aby nenarušoval celkový dojem. Poté už můžete dlaždici vložit do odkryté plochy.
Keramická dlažba
Keramická dlažba je velmi křehká, proto důkladně zvažte, je-li opravdu nutné dlaždici vyměňovat, aby se náhodou nepoškodily i dlaždice okolní. Pokud je trhlina malinká, je lepší s dlaždicí nic nedělat a nechat ji tak. Ovšem v případě větší trhliny vám nezbude nic jiného než ji vyměnit. Keramickou dlaždici z dlažby odstraníte tak, že ji rozbijete dlátem a kladivem na malé kousky. S rozbíjením začínejte vždy od středu a postupujte směrem k okrajům. Poté plochu opět vyčistěte. Jen na důkladně vyčištěné ploše bude dlaždice opravdu držet.
Novou dlaždici přilepte. Na přilepení keramických dlaždic je vhodnější používat tenkou vrstvu lepidla než maltu. Lepidlo se totiž snadněji nanáší a spoje jsou pevnější. Pokud keramickou dlaždici vyměňujete na podlaze, nejméně 24 hodin po výměně na ni nevstupujte. Dlaždice by se mohla poškodit. Před samotnou výměnou hlavně nezapomeňte zkontrolovat, zda nová dlaždice je stejně velká a má stejnou tloušťku a barvu jako dlaždice stávající.
Dřevěná dlažba
Také dřevěné dlaždice se prodávají v různých vzorech a mozaikách. Proto se opět před výměnou přesvědčte, zda máte tu správnou. Než dřevěnou dlaždici položíte, je dobré ji několik dnů nechat volně položenou v pokoji, aby se přizpůsobila jeho teplotě a vlhkosti. Dřevo totiž stále pracuje, a dlaždice se tedy může ještě roztáhnout.
Poškozenou dlaždici vyndejte dlátem. Odkrytou plochu opět pečlivě očistěte a vysušte. Na novou dlaždici naneste přiměřenou vrstvu lepidla a přilepte. Nechte zaschnout. Může se stát, že nová dlaždice vám bude přečnívat nad starými. V tom případě ji jednoduše vybruste, ovšem až po zaschnutí lepidla.
Domníváte se, že s výměnou dlaždice si přes všechny rady sami neporadíte? Bojíte se, že byste mohli něco pokazit? Klidně se svěřte do rukou odborníků a přenechejte veškerou práci jim. Existuje spousta spolehlivých a šikovných obkladačských firem. Odborníky vyhledejte i v případě, že poškození vaší dlažby je dost velké nebo se nachází na špatně přístupném místě.
Přidejte odpověď