Vytápějte (skoro) zadarmo

Mít doma elegantní krb a nechat za chladných večerů v obývacím pokoji praskat voňavé dřevo je snem mnoha majitelů domů. Krbová vložka a obestavený prostor ale nemusí být jenom dekoračním doplňkem.

Během úvah o stavbě domu můžete v souvislosti s pořízením krbu přemýšlet také o alternativním způsobu vytápění, při němž zdroj tepla vycházejícího od krbové vložky využijete pro vytvoření tepelné pohody nejen v obýváku, ale také v jiných místnostech domu. Stačí, když v domě rozvedete horký vzduch.

Co potřebujete

K horkovzdušnému vytápění, které využívá přirozenou nebo nucenou cirkulaci ohřátého vzduchu, samozřejmě potřebujete dostatečně výkonnou krbovou vložku. Pokud chcete spalováním dřeva v krbu vytápět jen místnost s krbem a přilehlý prostor, nároky na provedení stavby a usazení vložky nejsou příliš vysoké. Je třeba jen zajistit, aby ke krbu proudil studený vzduch, který se po ohřátí vrací zpět do místnosti.

V případě rozvodu do dalších místností ale potřebujete od krbové vložky vybudovat rozvody. Na trhu jsou k dispozici krbové vložky jednoplášťové. Ty se obestavují tepelnými komorami, na něž se napojují flexibilní hliníkové hadice opatřené tepelněizolační vrstvou. Trubky ale můžete napojit na dvouplášťové vložky, které se za tím účelem vyrábějí.

Samotížné vytápění

Nejjednodušším typem horkovzdušného vytápění je vytápění samotížné, které využívá přirozené vlastnosti vzduchu, který má při rozdílných teplotách tendenci cirkulovat. Ať už zvolíte jakékoli provedení akumulace tepla, samotížný rozvod umožňuje vytápět jen místnosti ve vzdálenosti do 4 metrů od zdroje tepla. Dál už teplý vzduch neproudí, neboť tepelné ztráty jsou příliš velké. Navíc každý ohyb potrubí vedoucího horký vzduch snižuje účinnou délku o jeden metr.

Tažné vytápění

Chcete-li vytápět místnosti ve větších vzdálenostech od vložky, jedním ze způsobů, který můžete zvolit, je rozvod vzduchu pomocí tažné turbíny. Ventilační souprava pak nasává horký vzduch, který se hromadí v meziplášti vložky nebo tepelné komoře, a vytlačuje ho do vytápěných prostor. Celkový objem místností určených k vytápění pak určuje nároky na výkon krbové vložky a výkon turbíny. Ta se usazuje v půdních prostorách domu a osazuje se termostatem, který můžete doplnit regulátorem otáček. V teple domova pak regulátorem určujete rychlost, jakým se vzduch v místnostech vyměňuje. Potrubí od turbíny vede půdními prostorami a ideální je využít pro osazení průduchů sádrokartonové stropní podhledy.

Tlačné vytápění

Na opačném principu funguje tlačné vytápění, u něhož je třeba ventilační soustavu umístit do prostor vedle krbové vložky, tedy například do technické místnosti nebo kotelny sousedící s obývacím pokojem. Turbína nasává chladný vzduch a horký vzduch vytláčí do potrubí a rozvádí ho do místností, kam vedou hliníkové hadice. Také tlačný systém je možné doplnit regulátorem ventilace a případně teplotním čidlem.

Systém hadic

Horkovzdušný rozvod představuje důmyslný systém hadic, který doplňují také další komponenty – nasávací mřížky, výdechové mřížky, regulace a odbočovací prvky. Díky využití turbíny, ať už tlačné, nebo tažné, můžete ale vytopit prakticky jakoukoli část domu. Potrubí je ale potřeba schovat, v běžném domě může délka hadic dosahovat několika desítek metrů při tloušťce cca 20 cm včetně tepelné izolace.

Cena

Pomineme-li náklady na krbovou vložku, kterou si nadšenci pro praskající dřevo v interiéru pořídí tak jako tak, může vás jen pořízení materiálu na vybudování horkovzdušných rozvodů vyjít přibližně na 30 až 50 tisíc korun. K tomu je třeba připočítat cenu práce odborné firmy. Rozvody ale můžete vybudovat svépomocí. Dřevo, které se dá v mnoha regionech sehnat poměrně levně, vás pak bude hřát několikrát. Poprvé při štípání, podruhé díky rozvodům a potřetí pocitem z dobře vykonané práce.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*