Zahrada jako místo oddychu

Na zahradě, pokud je dostatečně velká, si najde svůj koutek každý člen domácnosti. Můžete si dokonce vybrat, zda na ní budete jen relaxovat, nebo se oddávat aktivním pracem.

Vykouzlit relaxační zahradu není tak náročné, jak by na první pohled mohlo vypadat. Nejdůležitějším hlediskem je celkový soulad všech prvků – neboť co bude oko a mysl rušit, nepřispívá k relaxační pohodě, kterou plánujete vytvořit. Často stačí pozměnit jen několik stávajících prvků, abychom dosáhli kýženého efektu. Přesadit keř a vytvořit tak soukromý koutek, zrušením či přesunutím záhonu zvětšit travní plochu, natáhnout houpací síť mezi dva blízké stromy nebo zasadit starou vanu na vršek skalky a vytvořit tak originální jezírko, kterým v parných dnech zahradu osvěžíte.

Avšak nejdříve se zamyslete nad svými představami a požadavky, v ideálním případě celá vaše rodina. Každý člověk je jiný, každý máme trochu jinou představu o využití zahrady a tato představa i zahrada se mění s věkem.

Pokud chcete na zahradě více odpočívat než pracovat, zvolte méně záhonů a více trávníku, elegantně rozevláté tvary stromů i keřů a spíše parkovou, anglickou úpravu. Trávník může být spíše loukového typu, plný květin a netravního porostu – přispěje to jak k barevné pestrosti, tak i velmi nenáročné údržbě, neboť takovému vyhovuje sekání dva- až čtyřikrát v měsíci. Keře a trvalky vybírejte z domácích druhů, které vyžadují méně péče než druhy importované.

Pokud máte pocit, že v jiné než perfektně upravené zahradě si neodpočinete, zvolte francouzský typ úpravy s ornamentálními květinovými záhony, minimem trávníků, sofistikovanými stezkami a řadami keřů a stromů, které mohou vytvářet překvapivá zákoutí. Tento typ zahrady je ideální pro ty, kteří si prací na zahradě odpočinou a časově náročná údržba jim nevadí.

V obou případech si při vysazování květin, keřů a stromů promyslete jak jejich vzájemné vzdálenosti a okruh dopadu podzimního listí, tak i místa, kde by byla vhodná tichá zákoutí. Ušetříte si tím do budoucna starosti například s čištěním bazénu nebo shrabováním listí v těžko dostupných koutech.

Promyslete si také, v kterou denní dobu budete na zahradě trávit nejvíce času a tomu přizpůsobte její strukturu. Nezapomínejte u toho na dobu a intenzitu slunečního světla během celého dne v různých místech celé plochy zahrady.

Důležitý je výhled na zahradu z oken domu, který by měl být příjemným i v chladných měsících. Vegetace i terén by měly nekontrastně doplňovat hlavní budovu a použité technické prvky by měly byt řešeny tak, aby co nejvíc splynuly s atmosférou místa.

Ideálním spojovacím prvkem mezi domem a zahradou je terasa, dostatečně velká pro stůl a židle k příjemnému rannímu nebo večernímu posezení. Druhou variantou je zimní zahrada, kterou lze v létě otevřít a nenásilně tak propojit zeleň v zahradě se zelení uvnitř domu.

Náročnější prvky zahrady jako hřiště a bazén pro opravdu aktivní odpočinek, klidné jezírko pro večerní meditace nebo skrytý altán pro náruživé čtenáře už kromě velikosti pozemku závisí jen na vaší chuti, času a prostředcích.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*