Zahrádka před domem? Předzahrádka!

Stále věnujeme hodně času povídání o zahradě, o pěstování, o chodníčcích, o posezení, ale co předzahrádka, kterou má valná většina rodinných domů? Nezaslouží si také trochu pozornosti?

Pravdou je, že předzahrádka si zaslouží více než jen nějakou trochu pozornosti. Ačkoli se většinou jedná o malou plochu oddělující dům od ulice, má hned několikerou „pracovní náplň“. Kromě toho, že nás jistým způsobem reprezentuje, musí zvládnout ještě pár jiných funkcí. Především slouží jako přístupová cesta k domu, ve velké většině případů je její součástí vjezd do garáže s odstavnou plochou. Předzahrádka skýtá azyl i popelnicím a bývá místem, kde si třeba vybíráme poštu ze schránky. Přesto nesmíme zapomínat, že i tento kousek před domem může být potěšením nejen pro oko nadšeného zahrádkáře, ale i pro náhodné kolemjdoucí.

Pár pravidel

Pozor na přeplácanost! Pokud je zahrádka opravdu malá, vyhněte se velkému počtu rostlin. Výjimkou jsou domy u silně frekventovaných silnic. Tam se naopak přímo doporučuje vybudovat si co největší ochranu před pouličním hlukem a zplodinami z projíždějících aut. Nabízí se zdi s popínavými rostlinami, valy porostlé rostlinami, stálezelené vysoké živé ploty nebo bariéry ze stálezelených dřevin.

Osvětlení

Nezapomínejte na osvětlení předzahrádky. Ideální je čidlo reagující na pohyb, které může suplovat i jakousi bezpečnostní funkci, protože takřka každého „nevítaného hosta“ zaskočí.

Příjezdová a pěší zóna

Důležitá je i volba chodníku, respektive materiálu, z kterého je chodník vyroben. Mělo by jít o drsný, neklouzavý povrch, který bude bezpečný za mokra i v zimě. Tvary chodníků jsou individuální, neexistuje žádný předepsaný rozměr. Snad je jen dobré vědět, že minimální šíře chodníku pro jednu osobu má optimálně 75 cm, pro dvě osoby 130 cm a pro auto 250 cm. Tím jsme se dostali k otázce, jaké se nabízí řešení, vede-li příjezdová a pěší cesta souběžně. První variantou k řešení jsou dvě samostatné cesty oddělené zeleným ostrůvkem. Druhá varianta nabízí jednotnou plochu a třetí pásy z dlažebních kostek nebo kamenů položené kolmo na směr jízdy vozidla. Třetí varianta působí nejpřirozeněji a je ideálním řešením do malých prostor, z kterých by celoplošné dláždění udělalo místo předzahrádky jen soukromé parkoviště. Pásy z kostek či kamenů jdou však stejně tak dobře využít i k rozdělení velkých ploch a napomoci k jejich optickému krácení.

Rostliny

A dostáváme se k pomyslné třešničce na dortu naší předzahrádky – k rostlinám. Předzahrádky jsou většinou orientovány na sever, zatímco obytné zahrady vedou na jih. Na předzahrádku tudíž vrhá dům stín po většinu dne, čímž je poněkud omezen výběr rostlin, kterým se zde bude dařit. Nabídneme vám tři řešení, jak lze předzahrádku pojmout.

Řešení I – vřesovištní zahrada

Toto řešení je vhodné všude tam, kde je polostín. Většinou je potřeba vyměnit půdu, aby byla kyselá (nikoli vápenitá) a zároveň humózní, kyprá a vlhká (ne trvale mokrá). Na výsadbu se hodí rododendrony, vřesy, kalimie, okrasné traviny, vlochyně, jalovec a další vřesovištní rostliny. Při dobré volbě lze docílit toho, že na předzahrádce po celý rok něco pokvete. Péče o tento druh zahrádky je nenáročná, stačí uštipovat zvadlé květy rododendronů a dva až tři roky po odkvětu stříhat vřesy.

Řešení II – stálezelená stěna

Vhodné řešení k silně frekventovaným silnicím. Poskytuje protihlukovou i protipohledovou ochranu. Volíme buď pás vysoké zeleně z hustých keřů, živý plot ze stálezelených dřevin, či zeď porostlou popínavými rostlinami. Než se do budování takové zahrádky pustíte, zajděte si na příslušný správní nebo obecní úřad, pod který vaše bydliště spadá. Většinou je totiž daná maximální výška stěny – 125 cm. Pokud je výška předepsána, doporučují se volit živé ploty nebo protihluková zeď. Tam, kde maximální výška daná není, můžete zvolit stálezelený živý plot z útlých a vysokých rostlin, jako jsou například túje. Na slunečné plochy se pak hodí výsadba těchto rostlin: stračka, plamenka, třasavka, denivka, řebříček, lilie, … Do polostínu můžete vysadit čechravu, lupinu, kapradí, …

Řešení III – zeleninová zahrada

Tato varianta je možná pouze v klidných zónách mimo veřejné komunikace. Pokud tedy máte domek třeba na vesnici nebo v poklidné části města, nic vám nebrání vysázet si na předzahrádku třeba kořenovou zeleninu.

Ať už zvolíte jakýkoli druh předzahrádky, všem příchozím by z ní mělo být jasné, že vstupují do vašeho území, kde jim bude příjemně.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*